Kavurma  Nasıl Yapılır?

Kurban bayramlarının vazgeçilmezidir et kavurma. İyi bir et kavurmadan daha önemlisi kesinlikle eş dost bayramlaşma sohbetleridir. Dost sohbetlerinin katığı ise ev baklavası ve et kavurma dır. Et kavurma en iyi kurbanın but kısımlarından yapılır. Derler ki etin en lezzetli yeri kemiğe en yakın kısmıdır.

Kavurma malzemeleri:

Sponsorlu Bağlantılar

  • 1 kg et.
  • Yarım çaybardağı ayçiçek yağı.
  • Yarım çaybardağı su.
  • Tuz ve isteğe göre baharat.
  • Ortaboy düdüklü tencere.

1 kg Kurban eti kuşbaşı doğranır ve bir düdüklü tencere içerisine alınır. İçerisine yarım bardak kadar ay çiçek yağı katılır. Yarım bardak da su katılan bu karışımın içerisine bir orta boy soğan doğranır. Daha sonra harlı ateş üzerine konan düdüklünün ağzı kapatılır. Hava çıkana kadar harlı ateş üzerinde bırakılır. Hava çıkışı gözlenen düdüklünün altı kısılır ve kısık ateşte etler  45 dk pişirilir. 45 dk sonra açılan düdüklü içerisindeki etler ve iyice hamurlaşmış olan soğan karıştırılarak içerisine biraz tuz  eklenir.  5-10 dk kadar karıştırılarak tuzunu alması sağlanan kavurmamız dinlendirilerek servis edilir.

Not: Dolaptan çıkartılmış etler suyunu kaybetmiş olacağından  bu tarifin uyugulanması doğru değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yeşil Soğanlı Peynirli Börek
Haşhaşlı Revani
Yoğurtlu Brokoli Salatası
Hazır Yufka ile Cevizli Ev Baklavası
Sebzeli Köfte
Fellah Köftesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.