KEÇİSEDEF OTU
Bilimsel adı Galega officinalis olan bitki bazı yörelerimizde, kullanım alanına istinaden süt otu, diyabet otu veya keçi yoncası olarak da bilinmektedir. Baklagiller ailesinden olan keçi sedef otu günümüzde ilaç ve tentür yapımında kullanılmakta olup, doğanın bize sunduğu şifalı bitkilerden bir tanesidir. Çayı yapılarak kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bitkinin çiçek, yaprak ve taze sürgünleri kullanılmakta olup, dere ve orman kenarları gibi nemli bölgelerden hoşlanmaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilmektedir. Bitkinin saklanmasının püf noktası, güneşte kurutulduktan sonra hemen poşetlenmesidir. Açıkta bırakıldığında bünyesindeki bazı maddeler uçabildiğinden kalitesi düşmektedir.

YARARLARI NELERDİR?
Galega officinalis diabetes mellitus belirtilerini gidermede Ortaçağ’dan beri bilinmektedir. Keçisedef otu üzerinde detaylı yapılan incelemelerde  guanidin ile ilgili bileşikler ve biguanid türevlerinin biyokimyasal reaksiyonlarda etkili olduğu tespit ediliştir. Çoğu ülkede diyet ve egzersiz yanında antidiyabetik ilaç tedavisi için ilk seçenek olarak kullanılmaktadır.

Bitkinin tedavi edici olarak kanıtlanmış uzmanlık alanı aşağıdaki gibidir.

  • Kan şekerini düşürdüğü birçok araştırma ile sabittir. Bu sebeple diyabet hastaları için idealdir
  • Anne sütünü %50 oranında artırır.
  • İdrar sökücüdür ve terletme özelliği bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuş Otu
Zencefilin Zararları
Funda Yaprağı
Şifalı bitkilerden , Nane
Günde Bir Elma Yiyin, Doktordan Uzak Olun
Civanperçemi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.