KEDİ TIRMIĞI HASTALIĞI
“Kedi tırmığı hastalığı” olarak adlandırılmasına karşılık, bu hastalığın tek sorumlusu kediler değildir. Hastalığa, bedene bir yara yoluyla giren bir virüsün neden olduğu düşünülmekteydi. Bu ise, bir kedi tırmığı ya da ısırığıyla olabileceği gibi, bir diken ya da kıymığın batması, çiğ et keserken kazayla oluşan bir kesik, hatta böcek sokmasıyla da olabilir. Önemli olan mikrobun bir konaktan ötekine aktarılmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kedi Tırmığı Hastalığının Belirtileri:

Yaralanmadan birkaç gün sonra, ufak, kırmızı bir şişlik oluşur. Bu şişlik belli belirsizdir; önemsenmez, hatta farkına varılmadan geçebilir. Bazı ender durumlarda baş verir, biraz irin salgılayarak kabuk bağlar. Bir ya da iki haftada iz bırakmaksızın iyileşir. Ama bu sırada, bölgesel lenf düğümleri büyür ve hassaslaşır.

Kedi tırmığı hastalığının sık görülen yerlerine göre şişen lenf bezleri

Lenf bezleri bedenin her yanında bulunur. Görevleri hastalıkla savaşarak yayılmasını önlemektir. Bunlara “bölgesel lenf bezleri “ denilir, normalde ele gelmezler ama derialtındakiler bir hastalık nedeniyle etkinleştiklerinde kolaylıkla hissedilir.

Kedi tırmığı hastalığında, mikrobun giriş yeri eldeyse, dirseğin hemen üstündeki lenf bezleri; yara önkoldaysa, koltukaltındakiler; yüzdeki yaralardaysa boyun lenf bezleri şişer. Bunlar en sık görülen yerleşimlerdir, ama tırmık göze yakınsa kulağın hemen önündekiler, bacakta ise kasıktaki bezler büyürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Söz konusu bezler, sıyrıktan bir iki hafta sonra büyüyüp hassaslaşırlar, hasta birkaç gün kendini çok yorgun hissedebilir, ayrıca hafif bir ateşi olabilir, çocuklarda bu ateş genellikle yüksektir ve çocuğun yatakta kalması gerekir: bazen bezi örten deri kızarır; ender olarak da deriden irin çıkışı olur. Bezler iki ile sekiz haftalık bir s süre boyunca şiş ve hassas kalırlar; sonra normale dönerler.

Tehlikeler;

Bazıları ciddi olan çoğu hastalık, lenf bezlerinin büyüyüp hassaslaşmasına neden olur. Bu nedenle, doğru tanıya varmak önemlidir. Şiş bir lenf bezine (halk arasında “beze “ de denir) rastlandığında hemen bir doktora görünmek gerekir.

Bazen; başka hastalıkların söz konusu olup olmadığının anlaşılması için kan tahlili gerekir. Ancak ne yazık ki, kedi tırmığı hastalığı için çabuk sonuç veren belirli bir tahlil yoktur. Bu nedenle doktorun tanı koyması uzun süre alabilir.

Tedavisi;

Kedi tırmığı hastalığının tedavisinde en önemli nokta sabırdır. Hastalık kendiliğinden geçer, ama bazı doktorlar oluşabilecek irine engel olması umuduyla antibiyotik verebilirler. Eğer ateşli dönem hastayı yoruyorsa, dinlenmesi gerekir; bunun dışında, okul ya da işten geri alınmayı gerektirecek bir neden yoktur. Çoğunlukla yaralı bölge izbırakmadan düzelir, ama bazen çok hafif bir iz kalabilir. Lenf bezleriyle kalcı hasar görmeksizin normal büyüklüklerine dönerler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  yiğit

  ben bı kedıyı sevmek ıcın kucagıma aldım yere bırakırken korktu ve sadece 1 tırnagı olmak sartıyla bıraz tırmaladı bıraz kanadı sabunlu suyla yıkadım o bolgeyı sımdı herhangı bı sıkayetım yok ama ılerleyen zamanda bısey cıkarmı?doktora gıtmelımıyım….

  Gülşen

  Sağ koltuk altım şişti ve ağrı yapıyor. Nedenini bilmediğim için doktor mommografi ve ultrason istedi. Yaptırdım birşey çıkmadı. Şimdi yazınızı okuyunca anladım. Kedim çok derin tırmalıyor ve her tırmalayışı sonrası lenf nodüllerim şişiyor.şu anda da sağ ön kolumda derin bir tırmık bulunmakta. Aydınlattığınız için teşekkürler.

  Biz teşekkür ederiz. İnsanların hayvanlara ve onların taşıdığı bir çok biyokimyasala karşı alerji geliştirdiği bilinmektedir. İnsanlarda gelişen alerjiler doğrudan lenf nodüllerini harekete geçirir. Bu nodüllerin en aktif olanları Boğaz, koltuk altı, kasıklar ve bacak diz iç tarafında bulunmaktadır. Dolayısıyla kedinizin tırmalamasından sonra geçici bir enfeksiyon ya da alerjik reaksiyon geçiriyor olabilirsiniz.

  Savaş

  2 hafta öncesi bir sokak kedisine et vermiştim kedi pençesine salladı ve tırnağı parmağımi jilet gibi kesti,bende bir iki saat sonra acile gittim tetanoz ve kuduz aşısı yaptılar fakat geçen evde uzanırken koltuk altı bölgemi elle kontrol ederken bir şişlik denk geldi bende hemen yağ bezesidir diye doktora gittim baktılar doktor dedi lenf bezlerinin enfeksiyon kapmış dedi doktor,ben de 2 hafta önce kedi tırmaladi dedim evet dedi doktor iyiki söyledin dedi ve enfeksiyon hastalıkları bölümüne sevk etti bakalım hayırlısı.

  Geçmiş olsun. Gerçekten çok tehlikeli durumlardır. Sokak hayvanlarına yaklaşırken iki kere düşünmek ve bir o kadar da temkinli yaklaşmak gerekir.

  Fethiye gulmez

  Saygilar benim adim fethiye gulmez benim 13 yasinda suan hastanede tedavi olmakta kedi tirmigi hastaligindan ve kara cigerde ve dalakta lezyonlar buyume yapmis ve nasil bir hastaliksa kalp kapakciklari uc kapagida damar tikanikligina sebeb olmus sag gozunde ileriye donuk mikrop nedeniyle girmesini engelleme durumuda var yarin kemik iligi singafire filmine girilecek ve kemik iliginde yayilmismi diye ve iki gun sade odasinda ilac verilecek yanliz kalacak ve ziyaretci yasak bunun vucudundaki mikroplarda azalma yok tedaviye rahmen ve lef bezleri iyice yipranma oldu bu hastaliktan bunun icin ne yapmam gerekir b1 aydir bekliyoruz yatiyor tedavi oluyor bir ilerleme kadedemedik bana bir akil verin

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Göğüs Ağrısı Neden Kaynaklanır?
Sedef Tedavileri
Astım hastası baharda 'polen kabusu' yaşar!
fosfor içeren yiyecekler
Uyurgezerlik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.