KEGEL EGZERSİZİkegel egzersizleri

Egzersizlerin hayatımıza verdiği pozitif etki artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tüm egzersizler gibi Kegel egzersizi de özellikle kadınlar için paha biçilmez değerdedir. Tüm kadınlara, bu egzersizi, yaşam kalitesini artırmak adına öneriyoruz. İlk defa Dr. Arnold Kegel ve arkadaşları tarafından tanımlandığı için bu egzersize “Kegel Egzersizi” adı verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm egzersiz hareketlerinde belirli kasların güçlendirilmesi hedeflendiği gibi Kegel egzersizlerinde bir takım kasların güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Kegel egzersiz hareketleri pelvis tabanı kaslarının güçlendirmek için yapılan hareketler bütünüdür. Bunun için tabi ki diğer egzersizler gibi düzenli yapılması şarttır. Peki, pelvis tabanı kasları nerededir? Hareketler niçin yapılır? Bu gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını burada bulacaksınız. Yararlı olması temennisi ile…

KEGEL EGZERSİZLERİNİN ÖNEMİ
Pelvis kasları nedir?
Pelvis kasları, kadın tarafından idrar yapmak için kullanılan ve kemik çatında bulunan kas grubudur. Şekil olarak 8 rakamını andırmaktadır. Bir halkası vajinayı, diğer halkası ise makatı çevrelemektedir. Her iki kas grubu ise iskelete bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kegel egzersizleri niçin yapılır?
Yıpranmış ve hasar görmüş olan pelvis tabanı kaslarını güçlendirmek ve işlevlerini eskisi gibi yerine getirmesi için yapılır.  Bu egzersizler;

  • İdrar torbası sarkması, Rahim sarkması, Rektum sarkması,
  • Ağrılı cinsel birleşmenin çözümünde destek olarak,
  • Orgazm problemleri, cinsel isteksizlik, cinsel doyumun sağlanmasında,
  • Basurun önlenmesinde,
  • Doğum sonrasında vajinanın eski haline geri dönmesinde,
  • İdrar tutamama,
  • Genç kızların da yapmasında yarar vardır. Kegel egzersizi, genç kızların ilk ilişkilerinde olası ağrıyı gidermeye yardımcı olur. İlk ilişkiden önce vajina çevresindeki kasları çalıştırmak çok yararlı olacaktır.
  • Yaşlılıkla birlikte meydana gelen sorunlarda,
  • Üretra, vajina, bağırsak ve penisin de daha iyi çalışmasında şaşırtıcı sonuçlar vermektedir.

En önemli özelliklerinden bir tanesi de kişinin cinsel yaşamına katkıda bulunmasıdır. Bu konu ile ilgili makale “Kegel Egzersizleri ve Cinsellik” başlığı ile sitemizde yer almaktadır.

Kegel egzersizleri, yapıldıktan sadece 4- 6 hafta içinde olumlu sonuçları görmeye başlayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?
Östrojen Eksikliği yada Düşüklüğü
Spiral
Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kadınlarda Sümüksü (Mukuslu) Akıntı
Mamografi Nedir? Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.