KEKEMELİK NEDİR?
Kekemelik kişinin konuşmasının gerek akıcılık gerekse zamanlama açısından kendi yaş grubuna göre bozukluğun olmasıdır. Genellikle 2-7 yaş arasında fark edilir. Kişi konuşmaya başlayamaz, kelimeye başladığında bunu devam ettiremez, ya da anlatmaya başlayacağı şeyi dolambaçlı yoldan anlatmaya başlayabiliyor.

KEKEMELİK TEDAVİSİ
3 ile 6 yaş arasında çıkan kekemeliğin, öncelikle ne zaman başladığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aile ile yapılan görüşmelerden sonra 6 yaştan itibaren terapilere başlanır. Çünkü kekemelik davranışının değişiklikleri var mı, şiddetinde bir artış oluyor mu, başka özellikler katılıyor mu, yada ikincil davranışlar olan burun kırıştırma, vücut hareketleri ve bir takım başka hareketler ekleniyor mu, çocuğun tamamen akıcı olduğu dönemler bu süre içinde gerçekleşiyor mu gibi değerlendirmelerin izlenmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ailelere çocuklarla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini dikkat edecekleri hususlar doktorlarla görüşülür. Daha sonra erken dönemde terapi kararı alınmışsa ki bunda erkek çocuk olması, başlangıcından itibaren 6 ile 10 ayın geçmiş olması, ailede var olması gibi bunların hepsini bir arada değerlendirerek terapi kararı alınmışsa çocukların daha çok oyunlarla onların akıcılığına dikkat çekerek yapabildiği şeyler üzerinden pekiştirilmesi sağlanarak oyunlarla dikkat çekilmesi gibi bir tedavi uygulamaya çalışılır. Eğer çocuk okula gidiyorsa okuma ve yazmanında desteklenerek ve birleştirilerek bir terapi programı yapılıp, onlarla birlikte çalışılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Roseola İnfantum
Çocuk Sağlığı ve Gelişimi
Reflü-Bebeklerde Kusma
Kabakulak Tedavisi
Bebek Sivilceleri İçin Çözüm
Çocuklarda Tırnak Yeme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.