Kekemeliği değerlendirme;
Bir tedavi programı Oluşturmak için kekemeliğin şiddetini değerlendirmek önemlidir. Okurken ve konuşurken beliren yinelemelerin, uzatmaların, takılmaların ve değiştirmelerin (bir sözcüğe başlamışken değiştirme) hesaplanmasıyla, akıcılığın boyutlarını belirlemek gerekir.
Yetişkin kekemelerin konuşmaları standart soru yanıtlar ve testlerle değerlendirilir. Çocuklarda, anne-babalar ve öğretmenler, çocuğun ev okuldaki konuşma biçimi üzerine bilgi verirler. Çocuğun kendini baskı altında hissettiği durumlar açıkça kavranılmalı ve anne –babayla tedavi uzmanının birlikte alacağı önlemlerle bu duygusu hafifletilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavisi;
Kekemeliğin oluşmasında temel etken kekeleme beklentisi ve korku olduğundan, kekemelik tedavisi kişiyi bir bütün olarak ele alır. Kısa sürede kekemelerin konuşma anksiyetelerini yenmek için yararlanılan tedavi yöntemleri vardır. Ama kalıcı bir tedavi kekemeye konuşmasını nasıl “denetleyeceğini” öğrettiği gibi, kendine bakış açısını değiştirmesinde yardımcı olmayı da amaçlar. Tedavi, kekeme kişi iyileşmek için kendisi de çaba gösterirse başarılı olabilir.
Akıcı konuşmayı öğrenmede en çok kullanılan yöntem, konuşma hızının yavaşlatılması ya da sözcüklerdeki seslerin uzatılmasıdır. Bütün kekemeler, konuşmalarını denetlemeleri için yeterli süre verilirse, akıcı biçimde konuşabilirler. Bu, onların, sözcüklerden çok herkes gibi cümlelerle konuşmalarını da olanaklı kılar. Bir uzman terapistin kılavuzluğunda konuşma denetimlerini attırdıklarında konuşma hızlarını da normal sayılan hıza ulaşıncaya kadar artırmayı becerirler.
“akıcı konuşma programları” genellikle çocuklara uygulanır; çocuklar önce tek bir sözcüğü duraklamadan söylemeyi öğrenirler; ardından iki—üç sözcük söyler, sonra da normal konuşabilirler.
Kekemeler aynı zamana, iyi konuşmacı rolünü de benimsemek zorundadırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Dolayısıyla tedavinin bir parçası olarak, gerçek dünyada akıcı biçimde konuşmayı denemeleri gerekir. Bu, aşamalar halinde, az ürkütücü durumlardan başlayarak bir dizi konuşma yapmayla gerçekleşir. İlk başta kekemeye terapist eşlik eder, ama bir süre sonra yalnız başına konuşma yapabilecek hale gelir. Bir kez başarılı konuşan kişinin güveni yerine gelecek ve konuşmasındaki akıcılık gelişecektir.

Akıcı konuşmayı öğrendikten sonra “geriye” dönüşler olabilir. Bunların sürekli ve kalıcı olmadıklarını bilmek önemlidir. Önemli olan, kekemenin alıcı konuşmadaki istek ve ısrarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BOYUN LENF BEZLERİNDE ŞİŞME
Çocuklarda Astım Krizi
Siğaranın yolaçtığı hastalıklar
Sırt Tutulması ve Tedavisi
Güneşten Korunma Yolları
Yüksek Amilaz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.