KEKEMELİK
Bireyin tam olarak akıcı bir üslupla konuşamaması, duraklamalar, tekrarlar, uzatmalarla ve buna eşlik eden vücut hareketleriyle kesintiye uğraması olayına kekemelik adı verilir. Konuşmalar arasında duraksamalar veya tekrarlanan ifadeler yer almaktadır.

Genellikle 3 ile 8 yaşları arsında görülen kekemelik, erkeklerde kızlardan daha yaygındır.  Kekemelik, psikolojik veya genetik kaynaklı bir rahatsızlık olmayıp, ilaçla  da tedavisi yapılamayan bir rahatsızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kekeme çocukların zek düzeyinin düşük olduğu düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Sadece bildikleri şeyi söylemekten çekinirler. Dünyada birçok zeki kekeme bilim adamı ve ünlü bulunmaktadır. İşte size birkaçı; Musa Peygamber, Aristotle, Charles Darwin, Marylin Monroe, Bruce Willis, Isaac Newton gibi.

NİÇİN KEKEMELİK OLUŞUR?
3 ile 8 yaş arasındaki çocuklar bildiklerini aktarmaya, gördüklerini karşısındaki ile paylaşmaya çok isteklidirler. Ama bu yaşlardaki çocukların kelime hazinesi yeterli olmadığı için konuşmalar arasında boşluklar meydana gelir. Bu boşluğu da aynı cümle veya kelimeyi tekrar ederek doldurmaya çalışır.

Siz lütfen dikkat edin. Böyle durumlarda çocuğunuzu sonuna kadar dinleyin ve konuşmasının bitmesine izin verin. Tersi durumunda, çocuk yanlış bir şey yaptığını düşünüp tedirgin olmaya başlar. İşte, bu noktada kekemelik söz konusu olmaya başlar. İyi bir ebeveyn olup, çocuğunuzu dinleyin. Bu evre, çocuğun yeteri kadar kelimeye sahip olması ile sona erecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kekemeliğin Arttığı Durumlar:
Kalabalık ortamda telefonda konuşmaya zorlanma, otoriteye karşı konuşma, zaman sınırlaması altında olma, yeni insanlarla tanışma, çocuğun konuşması ile alay edilmesi ve bir şey söylemek zorunda bırakılması gibi durumlar kekemeliği artırır.

Kekemeliği Azaltan Durumlar:
Şarkı söyleme, küfür etme, dua okuma, birlikte bir şeyler okuma, yaşıtları ile muhabbet etme, ritim tutarak konuşma, fısıltı ile konuşma, yüksek gürültüde konuşma gibi durumlar kekemeliği azaltan durumlardır. Kısacası; çocuk iletişim ile ilgili kaygısının olmadığı ortamlarda daha rahat ve akıcı konuşabilirler. Bu ortamları sağlayarak çocuğunuza destek olun.

TEDAVİ
Küçük çocukların dili öğrenme süreçlerinde bu türden konuşma sorunları yaşamaları doğaldır. Çocuğun çevresindekiler konuşmasını düzeltmesi için baskıda bulunmazsa, çocuğun dikkati konuşması üzerine çekilmezse bu durum kendiliğinden düzelir.

İlk önce çocuğunuzu dinlemeyi öğrenmelisiniz. En büyük şifre çözücü ve terapist ebeveyn olarak siz olmalısınız. Şayet olmuyorsa, ebeveynlerin çocuklarının kekelediğini düşündükleri durumda hiç vakit kaybetmeden bir dil ve konuşma terapistinden yardım almaları gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Pili Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir
Tomoterapi Kanseri Yeniyor
İdrar Yanması
Tek Ayakta Karıncalanma
Bakteriyel Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?
Diyabet (Gizli Şeker)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.