Kellik;
İster bütünüyle isterse kısmen olsun, kellikte en büyük etken kalıtımdır. Ama kalıtımın rol oynamadığı durumlarda başka nedenlerle de kellik olabilir. Bazen kadınlarda da saçların döküldüğü gözlenmektedir.
Erkeklerdeki başlıca kellik nedeni kalıtsaldır. Anne ya da baba tarafından geçer ve erkek cinsiyet hormonu olan androjen ile ilgilidir.
Androjenin saçın büyüme süresini kısalttığı sanılmaktadır. Saçlar günden güne incelmekte ve sonunda kökler yalnızca çok ince tüyler yapabilmektedir. Bugüne kadar kelliğin tedavisi bulunamamıştır, ancak köklerde saç yapımının bütünüyle durması ender rastlanılan bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Kelliğin Önlenmesi İçin.

  • Saça iyi bakılmaması, geçici kellik nedeni olabilir.
  • Atkuyruğu ve örgü gibi saçı geren modeller, hatta saçın sık sık çekiştirilmesi, erkek, kadın ve çocuk herkeste kelliğe neden olabilir. Bu durumun tıptaki adı, “traksiyon alopesi”dir.
  • Bazen saçın rengini fazla açmak, sprey, jöle benzeri maddeleri aşırı kullanmak ya da perma yaptırmak da geçici saç dökülmesine neden olur.
  • Protein ve vitamin eksiklikleri de saça zarar verirler.
  • Bu tip saç yitimleri genellikle kalıcı değildir ve neden ortadan kaldırıldığında, saç yeniden büyüyüp normal gücüne ve kalınlığına erişir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tiroid Nodülü Belirtileri
Kişilik bozukluğu
SİYATİK NEDİR? SİYATİK AĞRISI NASILDIR?
Sivilce
Ganglion Kisti
ilaçsız tüp bebek tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.