KEMİK ERİMESİ RİSKİKemik Erimesi Riski

Bir dizi faktör osteoporoz (kemik erimesi) riskini arttırabilir. Bu faktörler yaş, ırk, yaşam tarzı ve tıbbi durumlar ve görülen tedavileri diye sıralanabilir.

Değişmeyen riskler

Osteoporoz için bazı risk faktörleri sizin kontrolünüz dışında gerçekleştiği için müdahale şansınız olmaz. Bunlar;

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsiyetiniz: Kadınlarda kemik erimesi riski erkeklere göre daha yüksektir.

Yaş: Yaşlandıkça osteoporoz riskiniz de yükselir.

Irk: Beyaz ya da Asya kökenli iseniz kemik erimesi riskiniz daha yüksektir.

Aile geçmişi: Eğer osteoporozlu bir ebeveyn ya da kardeşiniz varsa bu da sizi kalıtsal nedenlerden dolayı risk gurubuna dahil eder.

Vücut kitle indeksi: Erkek ve kadınlar arasında vücut kitle indeksi olarak daha düşük olanlarda da kemik erimesi riski daha yüksektir. Çünkü yaşlandıkça da daha az kemik kütlesine sahiptirler.

Hormon düzeyleri: Osteoporoz vücutlarında bazı hormonların çok fazla ya da çok az olan kişilerde daha sık görülür. Bu hormonlar arasında şunlar gösterilebilir:

Sponsorlu Bağlantılar

Cinsiyet hormonları: Düşük cinsiyet hormonları kemiklerin zayıflamasına neden olur. Menopoz döneminde kadınların östrojen düzeylerinin düşmesi, osteoporoz gelişimi için en önemli risk faktörlerinden biridir. Kadınlarda bazı kanser tedavileri sırasında da östrojen düşüşü yaşanabilmektedir. Erkeklerde de yaşlanmaya bağlı olarak testosteron düzeylerinde kademeli olarak bir düşüş yaşanır. Ayrıca prostat kanseri için uygulanan bazı tedavi seçenekleri de yine erkeklerde testosteron düzeylerini azaltır.

Tiroid problemleri: Çok fazla tiroid hormonu kemik erimesine neden olabilir. Bu durum eğer tiroit beziniz çok fazla çalışıyorsa (hipertiroidi) veya az çalışan (hipotiroidi) tiroit bezinden dolayı fazla miktarda ilaç kullanılırsa ortaya çıkabilir.

Diğer bezler: Osteoporoz aynı zamanda aşırı aktif paratiroid ve böbreküstü bezleri ile de ilişkili bulunmuştur.

Diyet ile ilgili faktörler: Osteoporoz diyet açısından aşağıdaki durumda olan insanlarda da ortaya çıkma olasılığı gösterir:

  • Düşük kalsiyum alımı: Uzun bir süre boyunca kalsiyum açısından zayıf bir diyet takip edilmesi kemik erimesi riskini arttırır. Çünkü düşük kalsiyum alınması, kemiklerde düşük yoğunluğa, erken kemik kaybına ve kemiklerde kırık riskinin artmasına katkıda bulunur.
  • Yeme bozukluğu: “Anoreksi” olan insanlarda osteoporoz riski daha yüksektir. Düşük besin alımı aynı zamanda alınan kalori miktarı, protein ve kalsiyum miktarının da düşük olmasına neden olmaktadır. Kadınlarda anoreksiya kemiklerde zayıflamaya ve menstruasyonun durmasına yol açabilir. Erkeklerde de yine benzer şekilde vücuttaki cinsiyet hormonlarının düşmesine ve kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.
  • Gastrointestinal cerrahi: Mide veya bağırsakta gerçekleştirilen bir daraltma ameliyatı veya bypass işlemi bu organların emilim yapan yüzeylerinde de daralmaya yol açacağından yeterince kalsiyum alınamayabilir.

Steroidler ve diğer ilaçlar: “Prednizon” ve “kortizon” gibi oral veya enjekte kortikosteroid ilaçların uzun süreli kullanımı, kemiklerin kendilerini yenilemelerini engelleyebilir. Osteoporoz ayrıca aşağıdaki diğer hastalıklar için kullanılan ilaçlarla da ilişkili olabilmektedir: Kemik Erimesi Riski Nelere Bağlıdır

  • Nöbetler
  • Mide reflüsü
  • Kanser
  • Nakli yapılan organın ret edilmesi

Yaşam tarzı seçimleri: Bazı kötü yaşam tarzı alışkanlıkları da kemik erimesine davetiye çıkarabilmektedir. Bunlara şu örnekler verilebilir:

Sedanter yaşam: Oturarak çok fazla zaman geçiren insanlar diğerlerine göre kemik erimesi açısından daha yüksek risk altındadırlar. Bu nedenle sizi sedanter yaşam alışkanlıklarından kurtaracak yürüyüş, koşma, dans, aerobik hareketler ve diğer egzersizlerin hepsi oldukça faydalıdır.

Aşırı alkol tüketimi: İkiden fazla alkollü içki düzenli tüketimi günde osteoporoz riskini artırır.

Tütün kullanımı: Günlük olarak iki içkiden daha fazla alkol tüketimi de kemik erimesi riskini arttırmaktadır.

Sigara içilmesi: Sigaranın kemik erimesi üzerinde nasıl bir şekilde olumsuz etki yaptığı tam anlaşılmamakla birlikte osteoporoz riskini arttırdığı ortaya çıkarılmıştır. Zaten sigaranın genel vücut sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine bakılacak olursa kemik erimesine de neden olması aslında çok da şaşılacak bir durum değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alt Sırt Ağrısı Nedenleri
SIRTIN ÜST KISMINDA AĞRI
Bacakta yada Bacaklarda Ağrı
b1 vitamini
Anevrizma (Beyin)
Gerilim Tipi Baş Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.