KEMİK ERİMESİ Osteoporoz
Kemik Erimesi kemikteki yoğunluluğunun azalmasına denir. Yani kemik kalitesinin düşmesi (kemik dansitesinin düşmesi) olayına denir. Kemik yoğunluğu gün geçtikçe azalır. Belli bir vakte kadar kemik yoğunluğu artar ancak yaşlanma süreci başladığında kemiklerin yoğunluğu azalmaya başlar kemik erimesi en çok kadınlarda görülür özellikle menapoza giren kadınlarda kemik erimesine yakalanma riski oldukça yüksektir. Erkeklerde de görülme sıklığı son yıllarda artmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kimler Kemik erimesine daha kolay yakalanır?
Kemik Erimesine Yakalanma  Risk Faktörleri

 • Beyaz tenli renkli gözlü olmak
 • Kadın olmak menazpozda olmak
 • Süt ve süt ürünleri yönünden eksik beslenmek
 • D vatmini bakımından zayıf beslenmek
 • Obezite hareketsizlik
 • Sigara alkol, cola, kahve tüketimi
 • Çeşitli hastalıklar

Kemik Erimesine Karşı Korunmanın Yolları
Kemik erimesine karşı korunmanın yolu sağlıklı ve gençken kendimizle ilgilenmekten geçer.  Gençken aldığımız kalsiyumlar, bifosfonat ve  d vitaminleri yaşlandığımızda kemik yoğunluğu olarak bize geri dönecektir. Bol egzersizle bol kalsiyum yani yoğurt, süt, peynir gibi süt ürünleri bol bol tüketilmeli

Kemik Erimesinini Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi olduğumuzu nasıl anlarız?

 • Kemiklerin ufalmaya başlaması
 • Kamburluk, kemiklerin eğrilmesi
 • Kemiklerin kırılması
 • Omuz yapısının değişmesi
 • Çökme kırıklarının oluşması
 • Uzun kemiklerde (kol ve bacak kemikleri) kırılmalar*
 • Uzun kemiklerdeki kırıklar tehlikeli olabilir ve ölümcül riskler taşır.
 • Not: özellikle yaşlıların ağır işlerden kaçınmaları hareketlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Basit bir düşme önemli bir kırığa ve ölüme neden olabilir.

Kemik Erimesinin Tedavisi
Kemik erimesinde erken teşhis çok önemlidir. Kemik erimesi tedavisine ne kadar erken başlanırsa tedavi o kadar faydalı olur.  kemik erimesinde kaybedilen kemik yoğunluğunun tekrar kazanılması için ilaçlar kullanılır kaybedilen kemik yoğunluğu %25’lere kadar geri getirilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sodyum desteği kalsiyum desteği Proton pompası inhibitörleri D vitamini ve çeşitli etken maddeler içeren ilaçları kullanabilirler.

UYARI: Kemik Erimesi Tedavisi Olan bir hastalıktır

Kemikler neden kırılır?
Kemiklerimizi bir inşaatın temellerine benzetebiliriz. Eğer çimento yani kalsiyum az kullanılmışsa temellerimiz yani kemiklerimiz zayıf olacaktır. Sigara içiyorsak bu temele zarar veriyoruz demektir. Yukarıdaki risk faktörlerini taşıyorsak temelimiz iyice zayıflayacaktır. Zayıflayan temel içindeki kalsiyumun bağlayıcılığı azaldığında kemik içindeki miktarı düştüğünden kırılır ve bina çöker! En kaçınılması gereken kırık Kalça kırıklarıdır.

Kalça kırıkları ayrı bir makale konusu olduğundan sonraki makalelerimizde değineceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  vucudumda şiddetli bir agrı var resmen sızlıyor ve şişiyor ellerim ayaklarım bazen kızarıyor geceleri agrı yla uyanıyorum agrı bazen dayanamaz hale geliyor

  Sağlık

  annem 43 yaşında ve kalça kemiklerinde incelme var .gittiği doktorlar platin takımasını söylüyolar.acaba bunun başka tedavisi yokmu.ağrıları gittikçe artıyo.yürümekte zorlanıyor.

  Sağlık

  merhabalar annemin 1 aydır süre gelen sıkıntısı var doktora gitti ve kemik erimesi belirtisi var dedi d vitamini ilacı verdi suanda aşırı ayaklarımın altı ağrıyor diyor yardım edermisiniz teşekkürler

  Sağlık

  iğrenç

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Hastalıkları
Şişmanlık Nedenleri
Kanser Biyolojisi
Böbrek Ağrısı
Kızıl
Elma Sirkesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.