KEMİK ERİMESİNE KARŞI ÖNLEM ALIN
Özellikle de bayanlar ilerleyen yaşlarda(menopoz ve sonrası yada 45 yaş üstü) kemik erimesi ile karşı karşıya. Neredeyse kaçınılmaz olan bu durum -altını çizerek belirtelim- bilhassa çocukluktan itibaren alınabilecek önlemlerle son derece azaltılabiliyor. Beslenmenizdeki birtakım değişiklikle sizi kemik erimesi ve istenmeyen kemik kırıklarına karşı sizi koruyor. Yani kemik erimesini önlemek sizin elinizde. Kemik erimesine karşı düzenli doktor kontrolü de olmazsa olmaz şartlardandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel adı Osteoporoz olan sorun, oldukça yaygın görülen bir iskelet sistemi hastalıkları. Israrla duyarsız kalındığında el ve ayak kemiklerinde kütle kayıpları, kuyruk sokumu kemiklerindeki kırılmalarla başlangıç yapmaktadır.

Bilindiği gibi kemiklerin esas yapı maddesini kalsiyum oluşturur. Gelişim çağından itibaren düzenli olarak alınan kalsiyum bakımından zengin besinler sayesinde osteoporoz riskini azaltabilirsiniz.

PEKİ, KEMİK ERİMESİ NEDEN OLUR?
Kemik erimesi sadece bayanları ilgilendiren bir sağlık sorunu değildir. Fakat bayanların emzirme, gebelik ve erkeklerde daha az kütleye sahip olmasından ötürü daha fazla kalsiyum alımına ihtiyaçları vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer şekilde ilerleyen yaşlarda her iki cinsin de daha fazla kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Özellikle bu dönemlerde kalsiyum kaybı daha fazla olacağından, yetersiz kalsiyum alımı problem teşkil etmektedir. Vücut için, besinlerle, yeterli kalsiyum alınmadığı taktirde vücut, en büyük kalsiyum kaynağı olan kemiklerdeki kalsiyumu kullanmaya başlar. Bu da kemiklerde erimeye neden olur.

KALSİYUM GEREKSİNİMİ

YAŞ MİKTAR(MG)
1-3 500
4-8 800
9-18 1300
19-50 1000
50 YAŞ ÜSTÜ 1200
GEBE YA DA EMZİKLİ 1200-1500

KEMİK ERİMESİNİ NASIL FRENLEYEBİLİRSİNİZ?
Kemik erimesini kalsiyumdan zengin beslenerek engelleyebilirsiniz. İşte zengin kalsiyum listesi;

 • Pekmez(yoğurtla birlikte ya da tahinle tüketilebilir). 100 gram pekmezde 400 mg kalsiyum bulunmaktadır. Zengin kalsiyum kaynaklarından birisidir.
 • Süt, yoğurt, peynir, dondurma. Yağsız 1 bardak sütte 245 mg, 100 g. yoğurtta ise 350 mg kalsiyum bulunmaktadır.
 • Ispanak, pazı, yeşil yapraklılar ve bilhassa brokoli. Brokoli adeta vitamin(A,E,C) ve mineral (Ca, Fe, Se, Cu, K, ) deposudur. Salatalarda kullanabilirsiniz. Hem kemik erimesi hem de göğüs, akciğer, kolon ve mide kanseri düşmanı bir sebzedir. Ayrıca brokoli tüketen kişilerde kalp- damar problemleri de görülmez.
 • Baklagillerdeniz ürünleri
 • Badem
 • Kayısı(kalsiyum ve magnezyum deposu)
 • Soğan
 • Marul
 • Erik kurusu
 • Üzüm çekirdeği
 • Elma

Bunlara ek olarak alkol, kahve ve sigara kullanmayınız, yeterli miktarda D vitamini alımına özen gösteriniz. Çinko ve protein alımına da dikkat etmelisiniz.

OSTEOPOROZ İÇİN DİĞER ÖNLEMLER
Osteoporoz ile savaş sadece kalsiyum alımı ile olmamaktadır. Bu ek önlemler de alınmalıdır. Buna örnek olarak magnezyum ve C vitamini alınmasına da özen gösterilmelidir. Tuz bakımından fakir bir diyet seçilmeli, lif oranı yüksek gıdaların alınması da tedavi başarı alınmasını artıracaktır.

OSTEOPOROZA KARŞI YUMURTA KABUĞU KÜRÜ
Yumurta kabuğu yapı malzemesi kalsiyumdur. Yumurta kabuğu küründe kabuktaki kalsiyumdan faydalanma amaçlanır. Öncelikle kabukların steril hale getirilmesi için kaynatılır. Kabuklar blender yada havanda dövülerek toz haline getirilir. Toz haline getirilen kabuklardan her sabah bir çay kaşığı kadar yutulur. Boğazınızda kalma olasılığı hem de faydalı olması bakımından C vitamini bakımından zengin meyve suyu içebilirsiniz. Bu şekilde size uygun değilse yumurta kabuğu tozunu meyve suyu ya da süte karıştırarak içebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Candida Nedenleri Nelerdir? Kimler Risk Altında?
Prematüre (Erken) Yumurtalık Yetmezliği
Adet Gecikmesinin Nedenleri
Menopozda Ateş Basması
ferc fıtığı
Candida Nasıl Belirti Verir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.