Kemiklerde başlıca dört tip hastalık ya da sorun görülür. En ciddileri doğuştan kemik hastalıklarıdır. Kalıtsal olan bu hastalıkların tedavisi yoktur.

Doğuştan kemik hastalıkların çeşitli tipleri vardır, ama hepsi de ender görülür. Gevrek kemikler ya da başka bir deyişle anormal derecede zayıf kemikler de bu gruba girer. Durumun kendisinin tedavisi olmamamsına karşın, kemiklerin aşırı gerilme ve baskı altında kalması önlenerek, tedavi yoluna gidilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kemik hastalığı nedeniyle cücelik de olabilir. Bir çocuğun normal erişkin boyuna ulaşamaması, ancak öteki yönlerden normal gelişmesi, ya kemik büyümesindeki geriliğe ya da kemik büyümesinin denetimindeki bozukluğa bağlıdır.

En son ve en az ciddi kalıtsal kemik sorunu, kemiklerde biçim bozukluğu ya da oluşum kusurlarıdır, bu içi kıvrık bir küçük parmak ya da elde, ayakta fazladan bir parmak biçiminde olabilir bu tip biçim bozuklukları, genellikle ailenin birkaç kuşağında birden görülür, ama pratikte ciddi bir sorun yaratmaz. Bir de biyokimyasal kökenli kemik hastalıkları vardır. Bu gruba, beden kimyasının uygun kemik gelişmesini sağlayamadığı durumlar girer.

En iyi bilinenlerinden biri, eskiden sık görülen raşitizmdir. Yetersiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli temel vitaminlerin eksikliği sonucu görülür. Kemikler zayıflar ve bacaklar, özellikle bu hastalığa özgü eğri bir görünüm alır. Ender olmakla birlikte bazen katı vejetaryenlerde de rastlanan raşitizm, D vitamini ile tedavi edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu sınıflamaya giren bir başka hastalık da yine kemiklerin zayıflamasına yol açan osteomalazidir. Gerçek neden karındaki çişitli bölgelerin hastalığı olduğundan tedavi edilebilir.

Raşitizm ve osteomalazi, böbrek hastalığına bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu büyük olasılıkla böbreğin D vitaminini etkin olasılıkla böbreğin D vitaminini etkin hale getirememesine bağlıdır. Tedavisi, öncelikle böbrek hastalığının tedavi edilmesi, sonra da aktif hale getirilmiş özel D vitamini verilmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  sol ayak tabanimda 6yidan buyana agrilar var devamli.
  bana periostitis teshisi konuldu
  knochenhautentzündung (kemik deri iltihabi)
  lütfen care ve tedavi yöntemlerini ögrenmek istiyorum.saygilarimla

  Sağlık

  çok iyii

  Sağlık

  benim ödevim varda belli başlı kemik ve kas hastalıkları ve tedevileri ama tedavisini hiçbir sitede yok bari siz yardım edin

  Sağlık

  bu siteyi yeni keşfettim çok güzel bir site fakat şöyle bir sorun var iskelet sistemi hastalıkları ve tedavileri yok lutfen bu konuyuda sitenize koyun ayrıca bir sürü ödevimi bulmamda yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum.

  Kadir çakal

  MetabolikKemikHastalıklarıTürkiyeEndokrinoloji veMetabolizmaDerneğiEditörProf. Dr. Tümay SÖZENYardımcı EditörProf. Dr. Dilek GOGAS YAVUZ bu kitaptan dersin için faydalanabilirsin.

  misafir

  kemik ve kas hastalıkları hakkında bilgiler ve sebepleri nedir acillll yardım edin :D

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Kanlanması
Kozmetik Ürünler Ne Kadar Sağlıklı
Ruh Sağlığının Korunması
Kanserin Sebepleri
Uyku hastalığı
Kas sistemi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.