Kemik iliği nakli için bilgilerKemik İliği ve Kemik İliği Nakli

Doğumda bütün kemiklerde kırmızı ilik, yani kan hücreleri yapan kemik ilgi bulunur. Ancak, 6-7 yaş dolayında bedinin uç bölgelerindeki kemik ilgi, kan hücresi yapımını bırakır ve sarı ilik halini alır. Bu süreç 20 yaşına kadar sürer.

Sponsorlu Bağlantılar

O yaşlarda kırmızı ilik, kafatasında, kaburgalarda, belkemiğinde, göğüs kemiğinde, kalça kemiğinde, humerus  (üstkoldaki uzun kemik) başındaki küçük bir bölgede ve uyluk kemiği başında bulunur. 70 yaşında kırmızı ilik oranı, genç erişkindekinin yarısına iner. Kan hücresi yapımına gereksinimin arttığı durumlarda, sözgelimi sürekli kan yitiminde, sarı ilik yeniden kırmızı ilik halini alıp, kan hücresi yapımı için yedek bir üretim alanı oluşturur.

Hücre Yapımı;

Kemik iliğinde üç tür hürce yapılır; Alyuvar hücreleri oksijen taşımakla yükümlüdürler; farklı türde akyuvar hücreleri bedeni zararlı etkilere karşı korurlar (bedenin savunmasını, yani bağışıklığı sağlarlar), trombositler (kan pulcukları) ise pıhtılaşmada önemli bir rol oynarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Stent Nedir? Nasıl Takılır?
Lavman
İsilik
HIV yada AIDS
Akciğer Metastazı
DNA
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.