KEMİK İLTİHABI
Tıp dilindeki adı osteomiyelit olan kemik iltihapları, yetişkinlerden daha çok %88 oranında 12 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Kemik iltihabının akut ve kronik(müzmin) olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Kemik iliği, çeşitli nedenlerle bakteri ve mantar saldırılarına maruz kaldığında kemik dokunun iltihabına neden olmaktadır.

Kemik iltihabı çocuklarda omurga, kol ve bacaklardaki uzun kemiklerin uçlarında, yetişkinlerde ise omurga ve leğen kemiğinde görülmektedir. Erkek çocuklarını, kız çocuklardan daha fazla tehdit etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Yüksek ateş(yeni doğalarda olmayabilir)
  • Bölgede ağrı, acı ve şişme
  • Bölgenin kızarık ve sıcak olması
  • Yakın uzuvların hareketlerinin kısıtlanması
  • Çocuğun huysuz olması
  • Müzmin kemik iltihapları deriye kadar açılmakta ve iltihabi akıntıya yol açmaktadır. Belirli belirsiz ağrılar olmaktadır.

NEDENLERİ NELERDİR?
Akut Kemik İltihapları: Akut kemik iltihaplarının nedenleri stafilokok adı verilen bakterilerdir. Bu bakteriler derideki bir iltihaptan kemiğe ilerlemeleri neden olmaktadır. İlaveten farenjit, diş ve bademcik enfeksiyonları, sinüzit ve zatürree gibi hastalıkların tam olarak tedavi edilmeme, silah yaralanmaları, ameliyat ve enjeksiyon da kemik iltihaplarına neden olabilmektedir.

Kronik Kemik İltihapları: Şayet akut kemik iltihapları tam manası ile tedavi edilmezse kronik(müzmin) kemik iltihabına çevirebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİSİ NASILDIR?
Doktorun uygulayacağı tedavi yöntemleri arasında en yaygını penisilin tedavisi, o bölgenin alçıya alınması ve yatak istirahatı olmaktadır. Müzminleşen kemik iltihaplarında ise kuvvetli antibiyotikler uygulanmaktadır. Günümüzde hastalık tam olarak tedavi edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kıl Dönmesi
Divertikülit Belirtileri ve Nedenleri
b3 vitamini
Astım hastası baharda 'polen kabusu' yaşar!
yüzüm kaşınıyor
Mezotelyoma Nedir, Belirtileri Nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.