KEMİK İYİLEŞMESİNE İYİ GELEN GIDALARKemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok kişi çocukluklarının bir döneminde düşme yada yetişkinlikte kaza sonucunda çeşitli şekillerde kemik kırılması deneyimi yaşamışlardır. Kemik kırıkları iyileşmesi uzun zaman alan, acı verici ve sinir bozucu olaylardan biridir.

Vücudumuz kırılmış olan kemikleri kendi kendine iyileştirir. Alçı kullanılması ise kemiklerin iyileşmesine yardımcı olur. Buna ilaveten belirli gıdalar da iyileşmeye yardımcı olabilir. İşte bunlardan bazıları;

BROKOLİ

Brokoli K vitamini bakımından zengin olması nedeniyle kırık kemik iyileşmesi için tüketilebilecek en iyi gıdalardan biridir. K vitamini kemi kütlesini oluşturmak için diğer minerallere bağlanarak görev yapar. Bu çerçevede K vitamini kemik mineralizasyonu sürecine müdahil olması nedeniyle kırık kemiğin iyileşmesini hızlandırabilir.

Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar- brokoliYOĞURT

Sponsorlu Bağlantılar

Yoğurt kırık kemiklerin iyileşmesine yardımcı olabilen proteinlerin yapıtaşı olan amino asitleri taşır hem de kemiklerin ana unsurlarından olan kalsiyum bakımından zengindir.  yapıtaşı ir own amino proteinin yapı taşlarıdır asitler, mineral kalsiyum hem belirtmektedir. Yoğurtta bulunan lizin ve glutamin gibi amino asitler kemik kitlesini ve kalsiyum emilimini artırarak kemik iyileşmesine yardımcı olur.

PORTAKAL

Portakal kırılmış kemiklerin iyileşmesinde birkaç yararı vardır. Portakal C vitamini bakımından zengindir ve C vitamini anti-inflamatuar bir ajan gibi etki ederek hem ağrıyı azaltır hem de yeni kemik kütlesinin büyümesini teşvik eder. C vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminin fonksiyonunu artırır , böyle bir durum ise iyileşme sürecini hızlandırır.

SÜT

Süt bağışıklık sistemini güçlendiren ve kemiklerin kendi kendine iyileşmesini sağlayan iyi bir protein kaynağı besindir. Sahip olduğu kalsiyuma ilaveten süt kırılmış kemiklerin onarımına yardımcı olan diğer vitaminleri de ihtiva eder. Özellikle süt de bulunan D vitamini absorbe edilen kalsiyum oranını artırarak kemik beslenmesi ve de dolayısıyla iyileşmesine destek olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beyaz Dışkılama
Parmak Boğumlarım Ağrıyor
Ele Kramp Girmesi
Hipertansiyon Nedir?
Ayak Ortası Ağrısı ve Yaralanması
Parmakta Yumru, Kitle, Şişlik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.