Güçlü kemikler için ip uçları:

Aslında kemiklerimiz oldukça mukavemetli bir inorganik madde olan kalsiyumdan yapılmıştır. Tabi kemiklerin yapı taşı sadece kalsiyum da değildir. Bir kemik dokusu içerisinde kalsiyum ve kalsiyum tuzlarının yanında kıkırdak yapılar, kollajen bileşikler, hava boşlukları ve diğer bir çok elementler bulunur. Bu yapılar birleştiğinde mükemmel sertlik ve orantılı esneklikteki kemiklerimiz oluşur.

Kemiklerimizin sağlığını ve dayanıklılığını korumak, sürekliliğini sağlamak yukarıda sıraladığımız maddelerin ve yapıların devamlılığıyla mümkündür. Bilindiği üzere kemiklerimiz, bir kas, yağ ve deri yığını olan bedenimizi dik tutan yapılardır. O zaman kemik sağlığımız vücut sağlığımızla doğrudan alakalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kemikler Neden Zayıflar?

  • Yapılan yanlışlar veya geçirilen hastalıklar insan vücudunun yeterince kalsiyum veya fosfor alamamasına neden olur. Eğer bu tuzlar yerine konmazsa bu tuzların eksikliği kemiklerden alınarak giderilir. Bu durum zayıflığa neden olacaktır.
  • İkincil olarak yaşlılık doğal olarak kemik zayıflığına neden olur. Çünkü yaşlanan beden kemiklerde aşınmayı tamir edemez. Aşınma arttığı sürece kemiklerde zayıflama görülür.
  • Bayanlar, daha geç yaşlarda ise erkekler osteoporoz hastalığına yakalanabilir. Osteoporozun en büyük nedeni azalan cinsel hormonlar nedeniyle kişi vücudunun bayanlarda Menopoza, erkeklerde ise andropoza girmesidir. Hem menopoz hem de andropoz kemik erimesini sonuç verecek rahatsızlıklardır.
  • Kemiklerde gerçekleşecek kanser vakaları da zayıflamaya neden olabilecek durumlardandır. Aslında kemikler bir canlı hücrenin etrafını çevreleyen kalsiyum halkalardan meydana gelir. Yani kemiler hücrelerden oluşmuş bir ara dokusu olan canlı yapılardır. Bu yapılarda kanserleşme görüldüğünde rahatsızlığa kemik kanseri denir.
  • Uygun olmayan beslenme şekli de kemiklerde zayıflamaya neden olan faktörlerdendir. Bir insanın kemiklerini güçlendirmesi açısından yeterli ve dengeli beslenmesi şarttır. Yeterli beslenme günlük tüketilen kalorinin geri yerine konulmasıdır. Dengeli beslenme ise ihtiyaç duyulan kadar organik ve in organik maddelerden ihtiyaç duyulduğu oranda alınmasıdır. Böyle olunca sağlıklı kemikler için yeteri kadar kalsiyum ve flor alınması şarttır.
  • Hamilelik kemiklerin zayıflamasıyla sonuçlanacak bir süreçtir. Bu süreçte çocuk için lazım olacak mineral tuzlar anne metabolizmasından karşılanır. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşecek düzensiz ve yetersiz beslenme inorganik tuzların yerine konulamamasına dolayısıyla da anne adayının kemiklerinin zayıflamasına neden olur.

Kemikleri Güçlendirmek Elinizde.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan vücudu problemlere nispeten geç yanıt verir. Ancak iyi şeylere daha erken cevap verir. Bunun nedeni depolama mekanizmasında gizlidir. Yani insan vücudu ihtiyacı olan maddeleri depolayabildiğinden bu maddelerin eksikliğini bu depolardan karşılayarak karşılar. Eksik olan maddelerin yerine konması iyileştirmeyi hemen başlatır ve artırarak devam ettirir.

Uygun beslenme her şeyin anahtarı gibidir. kemiklerinizin güçlenmesi uygun beslenme sayesinde mümkün ve hızlı olacaktır.

D vitamini kemik oluşumu ve gelişimi için gerekli ve şarttır. Bu vitaminin eksikliğinde Raşitizm denen kemik eğriliği hastalığı ortaya çıkar. Bu vitaminin yerine konması kemiklerin güçlenmesine yardımcı olacak bir davranıştır. Özellikle D vitamini içeren yiyeceklerin tüketilmesi kemik gelişimi için çok önemli bir eylemdir.

Süt ürünleri çok önemli besinlerdir. Çünkü süt ve süt ürünleri okkalı birer kalsiyum ve mineral kaynaklarıdır. Bu ürünleri tüketmenin faydalarını anlatmaya gerek yoktur. Anca burada ciddi bir tehlike vardır. O da Laktoz İntoleransı dır. Laktoz intoleransı Süt Alerjisi diye de adlandırılabilir. Laktoz intoleransı olan hastaların gerekli kalsiyumu sebzeler ve Kalsiyum İçeren meyvelerden alması gerekmektedir.

Bir kadının günlük kalsiyum ihtiyacı 800 miligramdır. Ancak hamile bir bayanın günlük kalsiyum ihtiyacı 1200 miligramdır.

Kalsiyum İçeren Sebzeler: Değerler 100 gram besinde miligram olarak verilmiştir.

Bamya: 78, Bezelye: 25, Enginar: 50, Domates: 7, Yeşil biber: 12, Taze fasulye: 55, Lahana: 43, Havuç: 35, Hıyar: 16, Karnı bahar: 38, Kabak:19, Patlıcan: 23, Marul: 79, Patates: 12, Pırasa:56, Soğan:34, Pancar: 20, Ispanak: 80, Asma yaprağı (sarma yapmakta kullanılır): 392, Semizotu:79

Kalsiyum İçeren Baklagiller: Baklagiller iyi bir kalsiyum kaynağıdırlar. 100 gram baklagilde ne kadar kalsiyum oldu miligram cinsinden verilmiştir.

Bakla: 77,
Barbunya: 128, Fasulye: 86, Nohut: 134, Mercimek: 68, Bezelye: 64,
Soya Fasulyesi: 226

Kalsiyum İçeren Kuruyemişler:

Badem içi: 254, Yer Fıstığı: 66, Kestane: 30, Fındık: 209, Yeşil fıstık: 140, Ceviz içi:84, Susam: 1200

Süt Ürünlerinde Ne kadar Kalsiyum Vardır?

İnek sütü: 120, Yoğurt: 120, Çökelek: 505, Kaşar peyniri: 700, Beyaz peynir (yağlı): 162, Beyaz peynir(yağsız):96,  Süt tozu: 950, Krema: 99

Tahıllardaki Kalsiyum miktarı: İşlenmemiş tahıl ürünlerindeki kalsiyum miktarı gerçekten azdır. Ancak tahıl ürünü işlenirse içeriğindeki kalsiyum miktarı doyurucu bir noktaya ulaşır.

Kemik Zayıflamasının Yan Etkileri Nelerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kızamık
kalça eritme hareketleri
Sürekli sıkışan veya idrar kaçıran hastalar için püf noktalar.
Balgam Tedavisi
Kronik Böbrek Yetmezliği
Göğüs Ağrısı Sebepleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.