KEMİK YUMUŞAMASI
Tıp dilinde Osteomalazi olarak isimlendirilen kemik hastalığı her kısımdan insanda görülebilmektedir. Genellikle 50 yaşını geçmiş kadınlarda daha sıklık arz etmektedir. Çocuklarda görülebilen haline Raşitizm adı verilmektedir. Ergenlik döneminde görüldüğünde kemikte eğrilikler ve kemik uçlarında şekil bozuklukları görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kemik yumuşaması hastalığı, genellikle kasık ve leğen kemiği bölgeleri ile bel ve göğüs bölgelerine sıklıkla yerleşmektedir.

SEMPTOM VE TEŞHİS NASILDIR?

  • En yaygını kemik ağrıları(yürüme ve ayakta durma ile artmaktadır)
  • Sonraki dönemde ise kemikte oluşan biçim bozuklukları
  • Yetişkinlerde kemiklerin kolay kırılması ve geç kaynaması
  • Güçsüzlük, halsizlik
  • Çabuk yorulma
  • Kan ve idrar tahlilleri sonucu fosfor ve kalsiyum metabolizmasının incelenmesi sonucu mineral miktarında azalma
  • Kalça kemiğinde alınan biyopside kemik yıkımının normal fakat yapılan kemik dokunun kalsiyum azlığından dolayı kemikleşmemesi

NEDENLERİ NELERDİR?

  • D vitamini eksikliği
  • D vitamini metabolizması bozukluğu

NASIL MEYDANA GELİR?
Kemiğin hammaddesi ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli minerallerden olan kalsiyum ve fosfor eksikliği sonucunda meydana gelir. Sonucunda kemikler yumuşar, çarpıklaşır, kalça kemiğinde yalancı kırıklar oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Gerekli tedavi uygulandığında kemik yumuşaması iyileşebilmektedir. Hafife alındığında ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Hafife alındığında yani tedavi edilmez ise hasta yatağa bağlı duruma gelebilir, en ufak bir harekette acı ve ağrı hissedilir. Tedavisinde D vitamini alımı ve güneş ışığından yeterince yararlanma yeterli olmaktadır.

Hastalığa yakalanmadan tedbir alınması öncül kuraldır. Bunun için kalsiyum ve fosfor içeren beslenmeye dikkat edilmelidir. Süt ve süt ürünleri yeterinde alınmalı, güneşten yeterince faydalanılmalı, bayanlara özel olarak çok sık gebe kalınmamalıdır (normali 2 yılda bir).

NOT: Kemik yumuşaması hastalığının bir de alternatif yani doğal bitkisel çözümü de bulunmaktadır. Bunun için sitemizi ziyaret ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SİNÜZİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR
Bağırsak Kanseri
SİYATİK NEDİR? SİYATİK AĞRISI NASILDIR?
Diyabet (Gizli Şeker)
Karaciğer Kist Hidatiği
Siroz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.