KEMİK YUMUŞAMASI

Tıptaki adı “osteomalazi” olan kemik yumuşaması çoğunlukla D vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Çocuklarda bu duruma“raşitizm” denir. Yumuşak olan kemiklerin sert ve sağlıklı kemiklere oranla kırılma ve eğilme olasılığı daha yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Osteomalazi, osteoporoz adı verilen ve kemiklerde aynı şekilde kırılmalara yola açan kemik erimesi hastalığı ile aynı değildir. Osteoporoz (kemik erimesi) kemiklerin zayıflaması nedeniyle ortaya çıkarken osteomalazi ise kemik içeriğindeki eksiklik veya kusurdan dolayı gerçekleşir. Kas güçsüzlüğü ve kemik ağrısı gibi osteomalazi belirtileri vardır. Tedavi, düşük D vitamini ve kalsiyum seviyelerini dengelemek için takviye yapılması ve altta yatan başka bir neden varsa bunun tedavi edilmesi şeklindedir.

BELİRTİLERİ

Osteomalazi’nin ilk aşamalarında herhangi bir belirti ile karşılaşılmayabilir. Çekilen röntgen görüntüleri ile anlaşılabilir. Ancak ilerleyen süreçte durumun kötüleşmesi kemik ağrısı ve kas güçsüzlüğü gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Kemik ağrısı

Osteomalaziye bağlı olarak gelişen kemik ağrısı çoğunlukla aşağıdaki kemik guruplarını etkilemektedir:

Sponsorlu Bağlantılar

• Alt omurga
• Pelvis
• Kalça
• Bacaklar
• Kaburga gibi

Kas zayıflığı

Osteomalazi’nin neden olduğu diğer rahatsızlıklara;

• Kas tonusunda azalma
• Kol ve bacaklarda güçsüzlük
• Yürüme gibi hareket gerektiren faaliyetlerde sıkıntı yaşama gösterilebilir.

NEDENLERİ

İnsan vücudu kemiklerin güçlü kalması için kalsiyum ve fosfat gibi mineraller kullanır. Herhangi bir sorundan dolayı bu tür minerallerin emilememesi ya da diyetlerde yeterince alınamaması sonucu osteomalazi oluşabilir. Diğer nedenler şunlar olabilir:

**** D vitamini eksikliği: Güneş ışığı cildimizde D vitamini üretilmesini sağlar. Ayrıca vücudun kalsiyum üretmesi için de D vitaminine ihtiyacı vardır. Dolayısıyla osteomalazi güneş ışığında yeterince zaman geçirmeyen, çok fazla güneş kremi kullanan, güneşten faydalanmayı sınırlayan giysiler giyen ve kapalı alanlarda çalışmak zorunda kalan kişilerde daha fazla görülmektedir.

**** Bazı ameliyatlar: Mide, bağırsaklarda emilen besinlerin sindirildiği yerdir. Kısmi gastrektomi gibi mide ameliyatları müdahaleler D vitamini ve diğer minerallerin bağırsaklardaki emilimini de etkileyecektir. Ayrıca ince bağırsağın bir kısmının alınması ya da bypass cerrahisi kullanılması da osteomalazi’ye yol açabilir.

**** Çölyak hastalığı: Bir otoimmün bozukluk olan çölyak hastalığında ince bağırsağın yüzeyi gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi gıdaların tüketilmesi sonucu zarar görmüş olabilir. Hasarlı bağırsak yüzeyi de D vitamini ve diğer besin ve minerallerin düzgün şekilde emilmesini engeller.

**** Böbrek ya da karaciğer bozuklukları: Böbrek veya karaciğer ile ilgili problemler de D vitaminin işlenmesini olumsuz etkileyebilir.

İlaç kullanımı: Fenitoin (Dilantin, Phenytek) ve fenobarbital gibi nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar osteomalazi’ye neden olur.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Osteomalazi’ye yakalanma riski yaşlılar, evden çıkamayan hastalar, yeterince güneşte kalmayanlar ve diyetlerinde D vitamini içeren besinleri az tüketenlerde daha yüksek olmaktadır.

KOMPLİKASYONLAR

Osteomalazi varlığında özellikle de kaburga, omurga ve bacak kemiklerinde kırık yaşanma olasılığı yüksektir. 

TESTLER VE TEŞHİS

Osteomalazi’nin altında yatan nedeni bulmaya ve belirtilerin kaynaklanabileceği osteoporoz gibi diğer kemik hastalıklarını ekarte etmek için bir dizi test yaptırılabilir:

### Kan ve idrar testleri: D vitamini ya da fosfor eksikliği durumlarından kaynaklanan osteomalazi durumlarında kan ve idrar tahlilleri teşhis konmasında yardımcı olur.

### Röntgen: Osteomalazigörülen kişilerin çekilen röntgenlerinde hafif çatlaklar sıklıkla görülür.

### Kemik biyopsisi: Bir kemik biyopsisi sırasında, kemik içerisine özel biyopsi iğnesi ile girilerek analiz edilmek üzere doku örneği alınır. Osteomalazi teşhisi için kemik biyopsisi çok doğru sonuçlar vermesine rağmen genellikle gerekli görülmemektedir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Osteomalazi’nin yanlış diyet alışkanlıklarından ve güneş ışığı eksikliğinden kaynaklandığı durumlarda D vitamini takviyesi genellikle tedavi edici olmaktadır. Zaten çoğunlukla osteomalazi hastaları birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen süreler boyunca D vitamini takviyesi almaktadır. Fazla yaygın olmamakla birlikte D vitamini enjeksiyon ya da damar yoluyla da verilmektedir.

Eğer kanda kalsiyum ve fosfor düzeyleri düşükse bu mineraller içinde takviye alınır. Bunların yanında böbrek yetmezliği veya “primerbiliyer siroz” gibi D vitamini metabolizmasını etkileyen herhangi bir durumun tedavisi de şikayetlerin giderilmesini sağlar.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Yetersiz güneş görme ve D vitamini açısından düşük besin tüketimi gibi nedenlerle meydana gelen osteomalazi’nin önlenmesi çoğunlukla kolay olmaktadır. Aşağıdaki öneriler bu tür durumların önüne geçmek için faydalı olacaktır:

• Güneş alında vakit geçirmeye çalışın. Tabi bu, direkt güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması anlamına gelmemektedir. Kısa sürelerle yeterli bir müddet kalınması D vitamini üretimi için yeterli olacaktır.

• D vitamini açısından zengin besinler tüketiniz. Bunlar arasında somon, uskumru, sardalye gibi balık türleri ile yumurta sarısı yer almaktadır. Bunların yanında ekmek, süt ve yoğurt gibi D vitamini açısından zenginleştirilmiş ürünler de tüketilebilir.

• Gerekirse gıda takviyeleri alınız. Eğer diyet yoluyla yeterli miktarda vitamin ve mineral alamıyorsanız ya vücuttaki başka bir nedenden dolayı mineral emilimi düzgün gerçekleşmiyorsa vücudun bu ihtiyacını besin takviyeleri ile tamamlayabilirsiniz.

ŞİFALI BİTKİLER

Yazımızda kemik yumuşamasına iyi gelen şifalı bitkileri ve hazırlanışlarını sizler için araştırdık.

1. Taze incir ve fıstık içi, badem yağı beraber dövülür. Meydana gelen ezilmiş karışım, macun gibi olana kadar gül suyu ile yoğrulur. Oluşan macundan her akşam bir çorba kaşığı yenir.

2. Salebin kök yumruları toz haline getirilir. Bu toz, keçi sütü ile karıştırılarak, karışımdan günde üç defa içilir.

3. Cersiye ve pelin otu birlikte demlenerek, oluşan dem süzülür, bir gün dinlendirilir. Sonra bu karışımdan sabah ve akşam bir bardak içilir.

4. Bir litre suya bir avuç turp yaprağı konulup beş dakika kaynatılır, süzülür. Süzülen karışımdan günde üç kez birer fincan içilir.

5. Bir litre suya bir avuç alıç meyvesi konur, on dakika kaynatılır, süzülür. Günde üç defa birer çay bardağı içilir.

6. Salkım söğüt yaprakları kaynatılıp, süzülür. Elde edilen suyu bir gün dinlendirilir. Suyuna bir miktar sirke katılır. Bu su ile boydan aşağı banyo yapılır.

7. Bir litre suya bir avuç yabani gül meyvesi konur, on beş dakika kaynatılır, süzülür. Karışımdan günde üç kez birer fincan içilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Bileği Üstünde Şişlik
Melisa Çayının Faydaları
Böbrek (Renal) Biyopsisi
Orjin krem şikayet yorumları
Hamile yastığı yorumları
Vicepra Kullananlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.