KENE ISIRMASIKene Issırması, Sokması

Keneler yaygın şekilde dışarıda çim, ağaçlar, çalılar ve yaprak yığınlarının arasında yaşarlar. Ancak maalesef insanları çekici bulduklarından dolayı risk oluştururlar. Dışarıda vakit geçiriyorsanız muhtemelen kenelerle karşılaşmışsınızdır.

Hiçbir belirtiye neden olmayan kene sokmaları genellikle zararsızdır. Ancak, bazı kene sokmaları tehlikeli, hatta ölümcül olabilir. Bu nedenle kene ısırması durumlarında hangi belirtiler ile karşılaşabileceğinizi ve ortaya çıkabilecek muhtemel hastalık durumlarını öğrenmenizde fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Bölüm 2: Keneler nasıl hayvanlardır?

Keneler, küçük kan emici böceklerdir. Bir kalem silgisi büyüklüğünde olabileceği gibi bir toplu iğnenin kafası büyüklüğünde de olabilirler. Örümceklerin sekiz ayağı vardır. Bu haliyle örümceklerle benzerlik gösterirler. Kahverengi, siyah ve kırmızımsı kahverengi gibi değişik renk tonlarında olabilirler.

Kan emdiklerinde ise büyük, daha büyük olurlar. Bir kene birkaç gün veya bir hafta boyunca üzerinde bulunduğu insanın kanı ile beslendiği zaman yeşilimsi mavi bir renge dönüşürler.

Bölüm 3: Kene ısırıkları

Sponsorlu Bağlantılar

Keneler vücudun sıcak, nemli alanlarını tercih ederler. Bir kene vücudunuza yapıştıktan sonra koltukaltı, kasık veya saç bölgesi gibi yerlere ulaşmaya çalışırlar. Arzu ettikleri noktaya ulaştıkları zaman ise ısırarak kan emmeye başlarlar.

Diğer ısırganların aksine keneler ısırdıktan sonra vücuda yapışıp kalırlar. Cildinizde fark ettiğiniz keneden ısırıldığınızı anlarsınız zaten. Birkaç gün veya birkaç hafta boyunca vücudunuzdan kan çektikten tıkanık şekilde cildinizden ayrılıp düşer.

Bölüm 4: Belirtileri

Kene sokması genellikle zararsızdır ve hiçbir belirti vermez.

Ancak eğer kene ısırığına karşı alerjiniz varsa ilgili bölgede ağrı, yanma, kabarcıklar, döküntü, kaşıntı ve hatta nefes almada zorluk bile yaşayabilirsiniz.

Bazı keneler hastalık bulaştırabilirler. Bulaşan hastalıklar ise kene ısırığı sonrası ilk birkaç hafta içinde değişik şikâyetlerin ortaya çıkmasına yol açar. Kene kaynaklı hastalıkların potansiyel belirtileri şunlardır:

 • Isırık yeri ve çevresinde kırmızı nokta veya döküntü
 • Boyun tutulması
 • Baş ağrısı ya da mide bulantısı
 • Güçsüzlük
 • Kas veya eklem ağrısı
 • Ateş veya titreme
 • Şişmiş lenf düğümleri

Kene ısırması sonrası ciddi belirtiler ile karşılaşmanız durumunda tıbbi yardım alınız.

Her kene ısırığı antibiyotik tedavisi gerektirir mi?

Eğer ısırık yerinde bir cilt enfeksiyonu varsa ya da ciltte sürekli bir kaşıma ve tahriş durumu oluşuyorsa antibiyotik kullanımı gerekebilir. Ayrıca eğer kene kaynaklı hastalıklar (Lyme hastalığı veya Ehrlichiosis gibi) açısından yüksek risk taşıyan bir bölgede iseniz veya kene uzun bir süre boyunca vücudunuza bağlı kalmış ise doktora başvurduğunuzda antibiyotik tedavisi başlama olasılığı daha yüksektir.

Bölüm 5: İşaretler

Kene ısırıkları genellikle kolay şekilde tespit edilebilir. Keneler ısırdıktan sonra günler hatta haftalar boyunca ısırdığı yerde kaldığı için fark edilmesi kolaydır. Çoğu kene ısırığı zararsızdır ve hiçbir fiziksel belirti veya şikayete neden olmaz.

Keneler gruplar halinde hareket etmedikleri için genellikle ısırıkları da tekildir. Isırık sonrası yara yeri kırmızı olur ya da şişerse, örümcek ısırığı ile benzerlik gösterebilir.

Bölüm 6: Tick-Borne (Kirpi kene) Hastalığı

Nadir durumlarda, keneler ısırdığı insanlara da hastalık geçirebilmektedir. Bu hastalıklar çok ciddi olabilir. Çoğu kene kaynaklı hastalık belirtileri kene ısırığı sonrasındaki ilk birkaç hafta içinde oluşmaya başlayacaktır. Olağandışı belirtilerle karşılaşıyorsanız, bu tıbbi yardım almanız şarttır. Ayrıca ilgili doktora kene tarafından ısırıldığınızı belirtmeniz gerekir. Yapılacak testler ile ortaya çıkan belirtilerin kene kaynaklı bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirlenmeye çalışılacaktır.

Kene ısırması yoluyla insan vücuduna bulaşabilen hastalık şunlardır:

 • Lyme hastalığı
 • Colorado kene humması
 • Rocky Mountain yüksek ateşi
 • Tularemi
 • Ehrlichiosis

Bölüm 7: Çevre

Keneler dış ortamda yaşar. Çim, ağaçlar, çalılar ve yaprak yığınları gibi yerlerde gizlenirler. Dolayısıyla dışarı yürüyüş yaptığınızda veya oynadığınızda kenelerin yapışma riski de doğmuş oluyor. Keneler aynı zamanda evcil hayvanlara da yapışabilmektedir. Evcil hayvanlara yapışan keneler burada kalabileceği gibi siz hayvanla oynarken size de geçebilir. Bunun tam tersi de geçerli olabilir. Yani üzerinizde bulunan keneler evcil hayvanlarınıza da geçebilir.

Birçok farklı kene çeşidi ülke genelinde bulunmaktadır. En çok ilkbahar ve yaz aylarında sayılarında artış gözlenir.

Bölüm 8: Tedavi

Kene ısırmasında en önemli şey, keneyi fark ettiğinizde cildinizden ayırmanızdır. Keneyi kendiniz bir cımbız veya benzeri nesne ile ayırabilirsiniz. Keneyi cilt yüzeyine yakın yerden kavrayın. Nesne ile keneyi bükmeden ve döndürmeden doğrudan çekin. Daha sonra ilgili bölgeyi kontrol ederek keneye ait baş ve ağız kısmının kalıp kalmadığına bakın. Eğer kalmışsa onları da temizleyin. Ardından alkol ya da sabun ve su ile ısırık bölgesini temizleyin.

Herhangi bir belirti ile karşılaşmadığınız sürece ilaç kullanmanız veya doktora görünmeniz gerekmez. Eğer keneyi kendiniz çıkarmak istemezseniz o zaman bir sağlık birimine gitmeniz gerekebilir. Keneyi kendiniz cildinizden ayırdığınızda olağandışı belirtilere karşı dikkatli olunuz. Çünkü kene kaynaklı hastalık bulaşmış olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  annemi kene soktu ve yapılan tahlilde WBC sonucu 6 75 bu sonuç normalde kaç olmalı ve kaça çıkarsa tedavi baslamalı ne kadar arlıkla takip etmeliyiz

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anafilaksi İlk Yardım
Göze Kimyasal Sıçraması İlk Yardım
Adale Sorunları
Eklem Burkulması
Besin Zehirlenmesi
Delinme Yaraları İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.