KENE NASIL ÇIKARTILIRKene Nasıl Çıkartılır

Keneler, son senelerde ülkemizde gittikçe yaygınlaşmış ve insanlara yaratacağı tehtitlerin dışında hayvanlarda da çeşitli problemlere neden olabilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise kuşkusuz keneler tarafından insanlara bulaştırılan Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı‘dır bu hastalık yüzünden her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KENE NEDİR? Keneler yaşayabilmesi ve üremesini devam ettirebilmesi için kesinlikle kan emmek zorunda olan hayvanlardır. Altı veya sekiz bacaklı türleri olan keneler, yuvarlak şekilli, çok iyi zıplayabilen fakat uçamayan bir hayvandır. Özellikle çiftlik alanlarındaki hayvanlarda görülebilecek olan keneler, bütün memeliler, sürüngenler veya kuşlarda kendisine yer edinebilir ve burada yaşayabilir. Cinslerine göre değişmekle beraber hemen hemen bütün hayvanlardan kan emebilme özelliğine sahip olan bu hayvanlar çoğunlukla çeşitli hastalıkların insandan insana bulaşmasına neden oldukları için tehlikeli kabul edilirler. Kenenin kişiyi ısırmasıyla birlikte çeşitli viral ve bakteriyal enfeksiyonlar görülme ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca gözle teşhis edilebileceği belirtileri ise bazı kişilerde kansızlık ve ani kilo kayıplarıdır. Çok az bir ihtimalle olsa da kenenin sürekli emdiği kan yüzünden vücutta kan kaybına bağlı ölümler de görülebilir.

Kene ısırması çoğunlukla herhangi bir ağrıya neden olmadığından kene tarafından ısırılmış kişiler bunun farkına kene kan emmeye başladıktan sonra şişmeye başladığı zaman fark eder. Bu andan itibaren kenenin bir an evvel konaktan çıkartılması önemlidir. Yapılan araştırmalar neticesinde kene ısırığı ile bulaşan Lyme rahatsızlığının kenenin insanı ısırmaya devam ettiği sürenin artmasıyla beraber görülme olasılığının da arttığını ortaya çıkarmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kene Nasıl ÇıkarılırKENE NASIL ÇIKARTILIR?

Kene ısırığına müdehale etmek için dikkat edilmesi gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunlar; kene ısırığına olabildiğince hızlı bir şekilde müdehale etmek ve kenenin baş ve ağız kısmı olmak üzere tamamen deri ile iletişimini kesmektir. Kene ısırdıktan sonra kanı kendine çekebilmek için baş bölgesini derinin altına sokar. Bu yüzden dışarıdan bakıldığı zaman yalnızca vücudu derinin üzerinde görülür. Kene çıkartılacağı zaman olduğu gibi çekilmemeli ve baş bölümünün de derinin altında kalınmadığına emin olunmalıdır. Aksi taktirde deriye daha sıkı bir şekilde tutunmak için salgıladığı sıvı hem kişinin vücudunda kalacak hem de kenenin taşıyabileceği herhangi bir mikropta o bölgede enfeksiyona neden olabilecektir. Kene deriden çıkartılırken baş kısmı çevrilerek direk olarak çekildiğinde enfeksiyon için çeşitli sekresyonların salgılanmasına neden olacağından dikkatli olunmalıdır.

Keneyi deriden çıkartırken kesinlikle çıplak el ile müdahale edilmemelidir ve doktorların kullandığı lateks ameliyat eldivenlerinden takılmalıdır. Aksi taktirde kene çıkartılırken salgıladığı bir takım sekresyonlar çıkaran kişiye de temas edebileceği gibi aynı zamanda ani bir kene ısırığına da neden olabilir. Kene deriden çıkartıldıktan sonra daha sonra oluşabilecek sorunlara karşı incelemek adına bir cam kavanozda bir süre bekletilmelidir.

KESİNLİKLE YAPILMAMASI GEREKENLER

Kene çıkartılırken üzerine kibrit tutmak veya çakmakla ateş değdirmek, kenenin üzerine alkol içeren kimyasallar sürmek ve bir ip yardımıyla keneyi bağlayıp olduğu yerden çekmek kesinlikle yapılmaması gereken yöntemlerdir. Bu yöntemlerden bir tanesinin uygulanması bile kenenin kusmasına neden olabileceği için enfeksiyon yaşanma riskini arttırmaktadır.

KENEDEN NASIL KORUNABİLİRİM?keneden nasıl korunabilirim

Kene ısırığından korunabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi kene olan yerlerden uzak durmak ve kenelerin olduğu yerleri ilaçlatmaktır. Kenelerin yoğun olarak yaşayabileceği çalı araları ve gür otların bulunduğu yerlere girilmemeli, girilecekse de kesinlikle vücudu tamamen örtecek kıyafetlerin tercih edilmesi önemlidir. Çıplak ayak veya kısa kıyafetlerle bu tür alanlara girilmemelidir. Bu tür alanlarda sık çalışan kişilerin ise lastik çizme giymeleri ve mümkün olduğunca pantolon paçalarını çoraplarının içerisine sokmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede belden aşağısı için olan bölgeyi kenelerden koruyabilirsiniz. Keneler hayvan olan yerde sık görülebileceği için bu hayvanların bakımına da dikkat edilmelidir. Hayvanların kafa ve bacak bölgesine böcek kovucu ilaçlar sürülebilir. Son olarak dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise kenelerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde kişinin belirli aralıklarla vücudunu kontrol etmeyi unutmamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalp Hastalıkları Nasıl Önlenir?
Akneler İçin Glikolik Asit Peelingi
Ayaklara Kuruluk ve Ağrı Nasıl Yatıştırılır
Kas Seyirmesi Neden Olur
Evde Aloe Vera Jeli Hazırlama
Kol Sarkması Nasıl Önlenir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.