KENELERDEN KORUNMA YOLLARIKenelerden Korunma Yolları

Yazın dışarıda iken, yürüyüş yaparken veya bahçede otururken kene ısırıklarına maruz kalma riski artar. Özellikle bahar ve yaz aylarında kene ısırığı vakaları çok daha artmaktadır.  Sağlık merkezlerine her yıl binlerce kene ısırması vakaları gelmektedir. Kene ısırığı ile beraber içinde yer alan bir bakteriden kaynaklı olarak Lyme hastalığı görülebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Lyme hastalığının yanı sıra, malarialike hastalığı, babeziyoz, grip benzeri anaplazmoz ve Heartland virüs enfeksiyonu gibi kene kaynaklı hastalıklar da gelişebilir.

Kene ısırıklarından korunmak için aslında o kadar da zor değil.  Bütün hayvanların bulunduğu yerlerden ortaklardan uzak kalmak en etkili önlemdir. Dış ortam gezintilerinde kene ısırması vakalarından korunmak için uzmanlar tarafından önerilen 10 yol aşağıdaki gibidir:

1. Kene kovarların kullanılması: Hem keneler hem de diğer böcek türlerini bulunduğunuz yerden uzak tutmak için kovarlar kullanabilirsiniz.

Anti sıtma ilaçlarının içerisinde bulunan “Permetrin” yetişkin ve larva evresinde olan keneleri öldürebilir. Lyme hastalığına genellikle larva evresindeki keneler neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında ideal olan bu şekilde dış ortam gezintilerine çıkan ve dışarıda vakit geçirmek zorunda kalanların “permetrin” içerikli çorap ve ayakkabılar giymeleridir.

Yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre kimyasal spreylerin kenelere karşı faydalı olmadığı görülmektedir. Bazı uzmanlar bu tür kimyasal spreylerin keneler için toksik olmadığını ifade etmişlerdir.

2. Evde kenelere karşı uyanık olun. Kenelere yakalanmak için sadece dışarıya çıkmanız ya da gezintide olmanız gerekmez. Bazı uzmanlar kene vakalarının dörtte üçünün dış ortamda gezinme sonucundan ziyade evin çevresindeki bahçe ve oyun alanı gibi yerlerden geldiğini savunmaktadır. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının oynadığı yerlere dikkat etmeli ve eve girdiklerinde üzerlerine kene bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmelidirler.

Kenelerden Korunma Yolları- güneşte vakit geçirme3. Güneşte vakit geçirin. Keneler nem oranı yüzde 80 in altında olan yerlerde 8 saatten fazla barınamazlar. Bu nedenle güneşin altında zaman geçirmeniz ve evin güneş görmesi keneler için faydalı bir çözümdür. Çünkü nem oranını azaltır. Dolayısıyla gölge ve nemli yerlerden üzerinize yapışan keneler siz güneşe çıktığınızda yaşam süreleri kısalmaya başlar.

4. Evin dış ortam çehresini ara sıra değiştirin. Bahçede kendilerine yer ayırmış olan keneler siz değişiklik ve düzenleme yaptığınızda düzenleri bozulacak ve muhtemelen nemi daha az olan bir yere taşınmak zorunda kalacaklardır. Bu amaçla bahçedeki yaprak yığınları, çalılar ve ağaç birikintilerini kaldırmanız faydalı olur. Çocuğunuzun kullandığı oyuncak takımlarını ve diğer nesneleri de gölge ve önemli yerlerden alıp güneşli bir yere taşımanız da iyi bir yöntem olacaktır. Bahçedeki kuru nesneler ve ahşap yerler genellikle keneler için iyi bir bariyer olmaktadır. Keneler evin çevresinde yaprak yığınları, odunlar ve çalılar arasında barınmasının yanında kedi, köpek ve fare gibi hayvanların üzerine yapışarak hareket halinde olma riski de bulunmaktadır.

5. Köpeğinizi kontrol ediniz. Kenelerin dış ortamda köpeğinizin üzerine bulaşmış olma ihtimaline karşı köpeğinizi su ve sprey ile yıkamanız ve dezenfekte etmeniz önerilir.

6. Cildinizi elbiseler yardımıyla koruyunuz. Pantolonu çorabın içine sokmanız belki dışarıdan asosyal bir görünüm oluşmasına neden olabilir ancak dış çevre ortamında sizi kenelerden koruyacak etkili bir yöntemdir. Tabii ki bu öneri kene riskinin fazla olduğu yerlerde dikkate almanızı akıllıca olacaktır. Yoksa daha önce herhangi bir kene Kenelerden Korunma Yolları Nelerdirvakası gerçekleşmeyen gayet güzel bir çevrede ve kalabalık insanların olduğu bir yerde bu davranışı yapmanız çok da gerekli olmayacaktır. Ayrıca yine sıcak yaz günlerinde kene sokması riskinden dolayı kollu elbiseler giyilmesi rahatsız edici olacaktır Bu nedenle bu tür durumlarda diğer kene önleyici seçeneklerin değerlendirilmesi daha faydalı olacaktır.

7. Açık renkli elbiseler giyiniz. Bunun temel amacı açık renkli elbiseler üzerine yapışan kenelerin daha belirgin olması ve daha kolay fark edilebilir olmasıdır. Kenelerin yaklaşık boyutu bir haşhaş tohumu büyüklüğündedir. Dolayısıyla açık renkli bir çorap ve açık renkli bir pantolon giyilmesi durumunda kolayca fark edilebilir.

8. Giysilerinizi hızlıca kurutunuz. Keneler nemli ortamlar sevdiği için hem çevrenizi hem de elbiselerinizi tutmanız oldukça önemlidir. Özellikle dışarıdan geldiğinizde elbiselerinizi yıkayıp hızlı bir şekilde kurutunuz. Bu şekilde Eğer üzerimize kene yapışmış olsa bile yaşama şanslarını azaltmış olursunuz.

9. Duş ve kontrol: Keneler açısından yüksek riskli aktiviteler sonrasında hızlı bir şekilde elbiselerinizi değiştirin kontrol edin ve duş alın. Özellikle açık havada çalışan insanların işleri bittikten sonra giysilerini değiştirmesi ve duş alması kenelerden kaynaklı lyme hastalığına yakalanma risklerini azaltır. Kene ısırmasından sonra lyme hastalığına neden olmaları yaklaşık bir kaç saati bulabilmektedir.

10. Kenelerin uzaklaştırılması: Tüm bu önlemler alınmasına rağmen eğer kene tarafından ısırılmış iseniz öncelikle keneyi bir cımbız yardımıyla çıkarın ve vücudunuzdan uzaklaştırın.

Özellikle grip benzeri belirtiler ve şüpheli cilt döküntüleri ortaya çıkması durumunda yanınıza keneyi de alıp doktora vakit kaybetmeden gidilmesi önemlidir. Keneyi tehlikeli bir tür olup olmadığının test edilmesi için yanınızda götürün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    beni izmir kaynaklar beldesi söğütlük mevkiide bir ay arayla ikidefa kene ısırdı.birincisinde yeşilyurt devlet hastnesine gittim.orda çıkardılar .ikincisinde kendimsöktüm üstüne bir parça buz koydum kene hemen öldü.meyan kökü zencefilve darçın kaynatarak içtim.onların bir yararı olup olmadığınıda bilmiyorum .yalnız son ısırıldığımda soğuk suyun içine girdim .bana piskolojikmi bilmem bulantı geliyordu .soğuk sudan sonra o bulantı geçti bahsettiğim bitkilerde kan temizleme ve bulantı önleme etkileri vardı .akşama çok ateş bastı.buzluktan aldığım suyla yıkadım ateş geçti.tabiki buyaptıklarımın bilimsel bir katkısı oldumu olmadımı bilmiyorum.meyankökünü imkanı olsave araştırılırsa iyi olur.paçaları çorap altına koymaya gelince budefa kene çıkar insanıun ensesinden ısırır .yararı yok demiyorumbelki oana kadar görünür ve atılır.ben güneydoğuluyum şü an izmirde ikamet ediyorum dayım memlekette hayvancılıkla uğraşıyor.vekenelere karşı mercimek kurdumu(sineğimi)ilacını kullanıyoruz diyor ve kenelerden eser kalmıyor.burdaki ilaçlar sadece keneyi uzaklaştırmada kullanılıyor oda uzaklaştırsa tabii selam ve saygılar KADRİ SALMAN TEL 0532 726 10 02 İZMİR

    Sağlık

    benim bu kene hastalıklarından korunma yolları lazım ödev

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı Bir Yaşam Şekli
Balık Yağı Mucizesi
Uyuma Pozisyonları
Salmonella Besin Zehirlenmesi
İdrar Rengi (Kırmızı, Kahverengi, Turuncu, Yeşil)
Saç Dökülmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.