KEPEK SORUNU VE ETKİLİ ÇÖZÜMLERİ
Kafa derisi deri kuruduğu zaman meydana gelen ve sinir bozucu, tahriş edici ya da rahatsız edici olmasının dışında şiddetli kaşıntı deneyimleri yaşatan bir sorundur. Genel olarak bedenimizin derisi periyodik aralıklarla(ortalama 24 gün) kendini yeniler. Kafa derisindeki ölü deri hücrelerinin normal olmayan düzeyde kuruyarak atılması kepek sorununu doğurur.

Yazın azalan ve kışın artan problem saç dökülmesi / kellik nedeni olabilir. Kepek sorununun tedavisinin ilk aşamada yapılması çok önemlidir. Böyle bir tutumda, kepek ciddi bir hastalık haline gelmez. Kepek belirtileri kafa derisi ve omuz üzerinde beyaz renkli deri parçacıklarını içerir. Daha şiddetli vakalarda her deri parçasının altında şiddetli kaşıntı, iltihaplanma ve kırmızı kabarcıklar görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KEPEK NEDEN OLUŞUR?
Kepeğin oluşmasına birçok faktör katkıda bulunmaktadır. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile vücut mekanizmasının bozulması ve sonuçta stres en büyük nedenler arasında sayılabilir. Bunların dışında;

 • Yanlış ve yüksek kalorili diyet
 • Stres ve gerginlik, aşırı yorgunluk
 • Sarılık gibi uzun süren hastalıklar da kepek nedenlerinden biridir.
 • Yanlış olarak uygulanan kepek tedavisi
 • Kafa derisinin temizliğinde saç yağı içeren zararlı şampuan gibi saç bakım ürünleri
 • Kronik deri hastalığı(alın hatta ve kafa derisi üzerinde kuru kırmızı yamalar)
 • Pityrosporum ovale olarak isimlendirilen kepeklenmeye sebep olan mantar veya mayanın artması sonucu enfeksiyon gelişmesi

DOĞAL KEPEK TEDAVİSİ
Doğal kepek tedavisi kişinin küçük yaşam tarzı değişiklikleri ile aşılabilir. Bu değişiklikler, kişinin gıda ve temizlik alışkanlıklarındaki bazı değişiklikleri içermelidir. Ayrıca bazı gıda kalemlerinin yanı sıra alışkanlıkları, yapılacak ve yapılmayacak şeyleri belirlemek kepek sorununun tedavisinde yardımcı olacaktır. Bunlar;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Önemsiz ve yağlı yemeklerin yanı sıra çay, kahve ve diğer içeceklerin aşırı alımı engellenmelidir.
 • Et, şeker ve çikolata tüketiminden kaçının.
 • Sulu meyve tüketiminizi artırın ancak narenciyenin yanı sıra muzdan kaçının.
 • Sebze, tahıllar, meyveler ve gün boyunca su içmek çok önemlidir. Ve düzenli beslenme yapılmalıdır.
 • Saçınızı ve saç derisini temiz tutun. Bitkisel şampuan kullanın ve yapay kokulara sahip güçlü şampuanlar kullanmaktan kaçının.
 • Kepeğin herhangi bir türünün tedavisinin önemli bir adımı da düzgün kan dolaşımını sağlamak için günlük olarak saçın taranmasıdır.
 • Saç derisinin yağlı ve kirli olmasını önleyin. Çok fazla yağlı saç kepek sorunu ağırlaştırmaktadır.
 • Uygun yağlar yardımı ile saç derinize masaj yapınız.

KEPEK İÇİN BİTKİSEL İLAÇLAR
Kepek tedavisinde yeterli çözüm elde edememişseniz bitkisel ilaçlar denemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Fermente olmuş lor ile kafa ve saç derisine uygulama yapınız. Yaklaşık bir saat kadar tuttuktan sonra uygun şampuan ile yıkayın. Lor sadece çok iyi bir kepek tedavisi değil, aynı zamanda saçı parlak yapan doğal bakım ürünüdür.
 • Sıcak su(altı yemek kaşığı) ile sirke (iki yemek kaşığı) karıştırın ve kafa derisi üzerine uygulayın. Uzun saçlarınız varsa, buna göre miktarını artırın. Saçınıza sürüp bir gece boyunca bekletin. Saçınızı bağlayarak ertesi sabah sade su ile yıkayınız. Haftada iki kez 3 ay boyunca devam edin. Evde uygulanabilecek etkili bir kepek tedavi yöntemidir.
 • Düzenli olarak zeytinyağı ile kafa derisine masaj yapın. Bu metot sadece kepek tedavisi değil ayrıca meydana gelmesini engeller.
 • Üç parça limon suyu ile bir parça sandal ağacı yağı (1.1) karıştırıp kafa derisi üzerine uygulayın.
 • Aloe vera yapraklarının jeli de kepek tedavisinde etkili bir çözümdür. Bir gece boyunca kafa derisi üzerinde kalsın ve sabah uygun şampuanla yıkayınız.
 • Çemen tohumları da kepek tedavisinde kullanılmaktadır. İki yemek kaşığı çemen tohumunu ıslatın ve hamur haline getirin. Bu hamuru kafa derisine uygulayın.
 • Pancarın üst ve kök kısımlarını kaynatın. Bu su ile her gece saç diplerinize parmaklarınızla nazikçe masaj yapın.
 • Birkaç damla kireç suyu ile Emblica officinalis(amla) ya da Hint bektaşi üzümü suyunu karıştırın. Her gece yatmadan önce kafa derisine masaj yapın.
 • Hindistan cevizi yağının içine ash gourd(kış kavunu) bitkisinin tohum ve kabuklarını koyarak kaynatın. Kepek ilacınız kullanıma hazırdır. Bu karışımı kuru kafa derisini önlemek ve saç derisine masaj yaparak kepekten kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Ferda

  Benim yıllarca kepeklenme problemim vardı. Son olarak çözümü Zigavus’ta buldum. Kepeğe karşı etkili Biber ve At Kuyruğu Ekstraktlı Şampuanını kullanıyorum çok mutluyum.

  Kepek sorunun genelde nedenleri bellidir. Yanlış saç yıkama şekli, aşırı sıcak su kullanımı, saça ve cilt yapısına uygun olmayan temizlik ürünleri, bazı durumlarda da tüketilen yiyecek içecekler saçlarda kepeğe neden olabilir. Saçlardaki kepeğin önemli oranda azaltılması; Saçı ılık suyla yıkayıp iyice durulamaktan, mümkün mertebe temizlik ürünü değiştirmeden aynı tip ürünler kullanmaktan, saçı yıkarken tırnaklarla değilde parmak uçlarıyla hafif daireler şeklinde sabunu yedirmekten geçer. Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu bilmenin en iyi yolu bir cilt hekimine başvurmaktan geçer.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?
Kısırlığın Nedenleri (Erkek/Kadın)
Safra Kesesi Taşları
Ayak Terlemesine Bitkisel Çözüm
Damar Ağrısı Nedir
Parabenler Hakkında Şüpheler Var
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.