KEPEKkepek

Kepek, kafadaki ölü derinin aşırı miktarda soyulup dökülmesidir. Doktorların “seboreik eğilim” olarak adlandırdıkları aşırı sebum (derideki bezlerde yapılan doğal bir yağ) yapımının bir parçasıdır. Kıl ve saçların büyüdüğü alanları, özellikle de saçlı deriyi etkiler; ama bazen kaşlarda, göğüste ve kasıkta da görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenleri:

Kepek vakalarının çoğunda bilinen bir neden yoktur. Ancak kalıtımın, beslenme alışkanlıklarının ya da bedenin hormon dengesindeki bir bozukluğun kepek oluşumuna katkıda bulunduğu yolunda kanıtları vardır.

Stres ve duygusal değişiklikler kepeği artırabilir; iyi bir dinlenme ise bütünüyle ortadan kaldırabilir.

Buna ek olarak, ergenlik çağında derinin aşırı yağlı oluşu bu durumun iye bilinen bir nedenidir. Saçlarını düzenli olarak yıkama olanağından yoksun olanlarda, tuzlu suda yüzerken bone takmayan kişilerde de apansız Kepek oluşabilir.

Belirtileri :

Kepek (küçük beyaz deri parçaları), saçlı deride ve bazen bedenin öteki kıllı bölgelerinde oluşur. Zaman zaman yoğun bir kaşıntı ile birliktedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağır vakalarda deride ve saçlarda aşırı yağlanma olabilir. Saçlı deri yer yer kızarır, küçük delikler ortaya çıkar ve oralardan olan sızıntı, sert, sarı kabuklar oluşturur. Yüz derisi, özellikle de alın, yanaklar ve kaşlar kızarır, kulakların üstü, göğüs, meme bölgesi ve köprücük kemiği üstündeki deri pullanır.

Tedavisi:

Başlıca tedavi, saçı özel kepek şampuanlarından biriyle düzenli olarak yıkamaktır. Doktorlar kömür katranı içeren zararsız ve ucuz şampuanları önerirleler, sülfür, özel bir bitkisel yağ bileşimi, yağ asitleri ve klorofil ya da selenyum içeren şampuanlar da oldukça yararlıdır.

Yalnızca ağır kepeklenme vakaları tıbbi tedavi gerektirir. Kafa derisinde aşırı kaşıntı ya da çatlama, saçla deride pullanma yada bedenin başka bölgelerine yayılma belirtileri olduğunda doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda aşağodaki doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Yumurta yağı (Eyova)

Yumurta yağını saç derisine 5-10 dakika masaj yaparak sürün ve gece boyunca üzerinde kalsın. Yumurta yağının içinde “Dokosaheksaenoik Asit (DHA)” gibi folikül hücrelerini canlandıran omega-3 yağ asitleri bulunur.

  • Ayrıca yumurta yağının içinde saça parlaklık veren ve kepeklenmeyi ortadan kaldıran kolesterol da bulunur.

Sabahları hafif ve tercihen bitkisel şampuanlar kullanın. Şampuanı bir kez tekrarlayınız. Fazla tekrarlamanız halinde doğal saç lipitlerini ortadan kaldırarak kuru ve kırılgan hale gelmesine yol açabilir.

Görünür sonuçlar için yumurta yağını en az 12 hafta süreyle ve haftada 2-3 kez kullanın. Foliküler hücre membranlarının düzgün beslenmesi için sürekli ve doğru şekilde kullanım çok önemlidir.

Tekrarlayan kepeklenmeleri önlemek için yumurta yağı ile uzun vadeli masaj tedavisine devam edin.

  • Yumurta yağı saf ve stabildir. Bu nedenle yumurta sarısı maskelerine göre daha uygun bir alternatiftir ve çiğ yumurta sarısı gibi de kokmaz. Ayrıca “salmonella” gibi bir enfeksiyon yaratma riski de yoktur.

Hindistancevizi ve Bal ile cilt fırçalama

Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, yoğurt ve balı birlikte karıştırın. Karıştıracağınız bu dört maddenin kabaca 2: 2: 3: 2 oranlarında karışmasını sağlayın. Eğer bu oranı tutturursanız, karışım hem pürüzsüz olacak hem de çok akışkan olmadığından saçınızdan aşağı dökülmeyecektir. Akışkanlığını azaltmak istediğinizde daha fazla yoğurt ve bal ekleyebilirsiniz.

Karışımı önerilen oranlarda hazırladıktan sonra kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Saçlarınız ve saç köklerinizin hepsine ulaşmaya çalışın. Bunun için yavaş yavaş ve nazik şekilde masaj yaparak eşit şekilde dağıtın. Bu uygulamaya yaklaşık 10 dakika boyunca devam edin. Yaptığınız masaj hareketleri cilt gözeneklerinin açılmasını ve kan dolaşımının artmasını sağlar. Kendinizi de daha iyi hissedeceksiniz.

Yüksek nemli bir ortamda 20 dakika boyunca bu karışımın başınızda beklemesini sağlayın. Bekleme sırasında ortam nemini arttıran buhar sağlayıcının altında oturup bekleyebilirsiniz. Ya da eğer buhar vericiniz yoksa, sıcak bir banyo sırasında siz vücudun diğer bölgelerini temizlerken o da saçınızda bekler. Küvette banyo yapmıyorsanız, biraz daha uzun süre (30-45 dk.) beklemeniz gerekebilir.

Saç derisini temiz hissedinceye kadar şampuan kullanarak yıkayın. Duş alın ve saçınızı yıkayın. Tam temizlenmesi için genellikle saçınızı iki kez yıkamanız gerekebilir. Saç derisinde tahriş riskinden dolayı aşırıya kaçmayınız. Saç uçları için günlük saç kremini kullanın.

Saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, düşük ayarda kullanın. Saç kurutma makinesinin kuru ısısı da saç derisinde kepeklenmeye yol açabilir. Isı ayarını düşük tutarak ve kısa süreli şekilde kullanmaya çalışın. İsteğe bağlı olarak saç düzleştirici kullanılabilir.

Saçlarınızın parlak olması için hindistan cevizi yağı ile bitirin. Avucunuzun içine dört ila beş damla hindistan cevizi yağı alın ve ik elinizin arasında ovuşturarak oluşan ısı ile erimesini sağlayın. Daha sonra her iki elinizle yağı saçlarınıza sürün. Saç derisinin tümünü kapsayacak şekilde gerektiği gibi tekrarlayın.

Portakal Kabuğu Paketi

Portakaldaki C vitamini ve sitrik asit cilt dokusu ve cilt tonusunun tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, portakal kabuğunun saç bakımı için de etkili faydaları vardır. Portakal kabuğunun içinde bulunan asidik özelliği fazla yağı azaltmaya yardımcı olabilir. Kepek tedavisi için portakal kabuğunun doğru ve etkili kullanımı için aşağıdaki talimatları takip edebilirsiniz:

  1. Macun haline getirmek için mutfak robotunda limon suyu ve portakal kabuğunu karıştırın.
  2. Saç derisine uygulayın.
  3. 30 dakika boyunca bekletip bir şampuan ile durulayın.
  4. Arzuladığınız sonuçlar için bu yöntemi haftada yaklaşık 2-3 kez tekrarlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akciğer Metastazı
Sakatat
ÇENE ALTINDA ŞİŞLİKLER NEDEN OLUR?
Biyoenerji
Kas Nedir
GDO İçeren Ürünler Nasıl Anlaşılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.