KESİKLER VE SIYRIKLARDA İLK YARDIMKesik ve Sıyrıklarda İlk Yardım

Küçük kesikler ve sıyrıklar genellikle acil servise gitmeyi gerektirmez. Bu tür yaralanmalar için aşağıdaki bakım önerileri faydalı olacaktır:

  1. Ellerinizi yıkayınız. Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca eğer varsa tek kullanımlık eldivenler kullanınız.
  2. Kanamayı durdurunuz. Küçük kesikler ve sıyrıklardaki kanamalar genellikle kendiliğinden durur. Durmazsa steril bir bandaj veya temiz bir bezle hafifçe baskı uygulayın ve yaralı bölgeyi yükseltiniz.
  3. Yarayı temizleyiniz. Temiz su kullanın. Ayrıca sabun ve bir bez ile de yara etrafını temizletiniz. Tahrişe neden olabileceğinden doğrudan yara üzerine sabun sürmeyiniz. Eğer kir veya artıklar yıkandıktan sonra da yaranın üzerinde kalırsa, bir cımbız ile alındıktan sonra alkol ile temizlenmelidir. Bunlara rağmen hala yara tam temizlenmediyse ve kalıntılar varsa bir doktora görünmekte fayda var. Kapsamlı temizlik enfeksiyon ve tetanoz riskini azaltır. Hidrojen peroksit ya da iyot içeren temizleyiciler yaralı bölgeyi tahriş edebileceğinden kullanılmasına gerek yoktur.
  4. Bir antibiyotik kullanın. Yüzeyi nemli tutmak için antibiyotik içerikli bir krem veya merhemi ince bir tabaka halinde sürün. Bu ürünler yara iyileşmesini hızlandırmazlar. Ancak enfeksiyonu kırarak vücudun doğal iyileşme sürecine katkıda bulunurlar. Bazı merhemlerin içindeki maddeler bazı kişilerde hafif döküntüye neden olabilir. Eğer benzer bir yan etki ile karşılaşırsanız merhemi kullanmayı bırakın.
  5. Yarayı örtünüz. Bandajlar yarayı temiz tutar ve zararlı bakterilerin bulaşmasını engeller. Yaralanma, sadece küçük bir sıyrık veya çizik ise bandajla sarmaya gerek kalmayacaktır.Kesik ve Sıyrıklarda İlk Müdahale
  6. Pansumanı değiştiriniz. Bunu günde en az bir kez veya bandajın ıslandığını veya kirlendiğini gördüğünüz zaman yapınız. Eğer yaralanan kişinin bantlar ve bandajlardaki yapıştırıcıya karşı alerjisi varsa, bunların yerine yapışkan olmayan kağıt bandajlar, pansumanlar veya steril gazlı bezler kullanınız. Bu tür malzemeler genellikle eczanelerde mevcuttur. Yarada enfeksiyon belirtileri kaybolunca bandajlar açılabilir. Açılan ve hava ile temas eden yara daha hızlı iyileşecektir.
  7. Derin yaralar için dikiş gerekebilir. Ciltteki yağ tabakası ve kasları yırtan derin yaralarda dikiş gerekebilir. Yapışkan şeritler ya da kelebek bantlarla yara kapanacak gibi değilse vakit kaybetmeden bir doktora görünün. Bir kaç saat içinde yaranın uygun şekilde kapanması enfeksiyon riskini de azaltır.
  8. Enfeksiyon belirtilerini kontrol ediniz. Yaranın iyileşmemesi ile birlikte ağrı, akıntı, sıcaklık artması, kızarıklık veya şişlik fark ederseniz doktorunuza görünün.
  9. Tetanos aşısı olunuz. Yaralanan kişi son beş yıl içinde bir tetanos aşısı olmamışsa ve yara derin ve kirliyse kısa sürede bir tetanoz enjeksiyonunun yapılması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zehirli Sokmalar
Göğüs Ağrısı İlk Yardım
Güneş Yanığına Karşı Önlem Alın
Çıkıklarda İlk Yardım
Donma / Donuk
Örümcek Issırması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.