KETEN TOHUMUKetentohumu

Keten tohumu hem yağı hem de lif kaynağı olmasından dolayı yetiştirilen bir bitkidir. Susam tohumundan büyük olan bu tohum lignan, omega 3 ve iyi bir lif kaynağıdır. Antik çağlardan beri kullanılan keten tohumu sayısız faydalarından dolayı popülerliği son derece yükselmiştir.

Keten tohumu bitkilerde bulunan östrojen benzeri kimyasal maddeler ve antioksidan gibi davranan iyi bir lignan kaynağıdır. Antioksidanlar serbest radikalleri gidererek kanser ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur. Yapısında bulunan omega 3 anti-inflamatuar, bağışıklık fonksiyonununu gelişmesi, beyin fonksiyonlarının geliştirilmesi ve bunlarla ilgili hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Düzenli tüketim sayesinde diyabet karşı koruma, yüksek kan basıncının kontrolü ve önlenmesi ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ketentohumu Neye İyi GelirKahverengi ve altın veya sarı olmak üzere keten tohumunun iki türü vardır. Altın keten tohumu kahverengi keten tohumundan hafif cevizimsi tadı vardır ama besin içeriği açısından ikisi arasında hiçbir fark yoktur. Keten tohumu ya da keten tohumu yağı (tohumlarından ekstre edilir) popüler bir besin takviyesi olmasının yanı sıra boya ve vernik gibi ağaç kaplama ürünlerinin de önemli bir bileşenidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kahverengi keten tohumu en iyi şekilde bütün olarak saklanır ve sadece tüketimden önce öğütülür ve kullanılır. Keten tohumu iyice ezilmezse sindirim sisteminden yeteri kadar emilmez ve istenilen sonuçlar alınamaz. Ezildikten sonra ise oda sıcaklığında depolandığında bir hafta içinde kokar. Bu önerilmez.

Keten tohumu yağı ise ancak, sadece servis öncesi yada ve yemek pişirildikten hemen sonra eklenmelidir. Keten tohumu yağı ışık, ısı ve oksijene duyarlı bir yağ olduğundan buzdolabında opak şişelerde muhafaza edilmelidir.

Kahverengi keten tohumu önemli miktarda lif içerir. Bu nedenle çok miktarda ve hızlı bir şekilde tüketilirse mide bulantısı yapabilir. Çoğu durumda iki tam dolu keten tohumu günlük besin ihtiyacının giderilmesini sağlar. Büyük miktarda tüketilirse müshil etkisi yapabilir ve bunun aksine gün boyunca yeterli miktarda su ile alınmazsa kabızlık meydana gelebilir. Ketene karşı alerjik reaksiyon nadirdir, ancak solunum zorlukları, kaşıntı ve döküntü olabileceği bildirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zeytin Ve Faydaları
Karnabahar
Kereviz
Rezene Çayı İle Hastalıklardan Korunun
Ceviz
Bayır Turpu Neye İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.