KETONLAR VE ZAYIFLAMAketonlar ve zayıflama

Kişi kilo verdiğinde yada verdiği zaman vücut dışına ketonlar olarak bilinen maddeler verir. Ketonlar idrarla dışarı salgılanabilir ve kilo kaybetme bir göstergesi olarak kabul edilebilir yanı sıra çok sayıda gösterge hakkında da önemli ipuçları verir. Buna ilaveten ketonlar her zaman buna işaret etmeyebilir ve zararlı bir durumun da habercisi olduğu anlamına gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KETONLARIN ÖNEMİ NEDİR?

Ketonlar vücut yağ metabolizmasının bir yan ürünü olarak vücutta üretilen bir maddedir. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, vücudunuz besinlerden enerji elde etmeye çalıştığı zaman, yağ depolarında depolanmış glikozu kullanır ve sonuçta kilo kaybı meydana gelir. kilo verirken yada zayıflarken üretilmekte olan ketonlar aynı zamanda diyabetin bir göstergesi de olabilir. Bu, vücudunuzun vücudunuzdaki şekeri yıkmak için insülin kullanmasının mümkün olmadığında ortaya çıkan bir durumdur. Ketonlar idrar atıldığı zaman da sağlık için olan bu durum ortaya çıkar.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Vücut tarafından üretilen ketonlar genellikle düşük karbonhidrat diyetinin izlenmesi ile ilişkilidir. Bu durum vücudunuz için yeterli karbonhidrat yemediğinizde kaslarda depolanmış olan şekerin yıkılması nedeni ile ortaya çıkar. Genellikle diyet yapılırken ortaya çıkan bu durum, özellikle düşük diyetin takip edildiği durumlarda daha fazla miktarda ketonlar ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

TESTLER

Doktorunuz size idrar testi yaptığında yüksek miktarda ketona rastlarsa, bu kilo kaybettiğinizin fark edilmesi açısından önemlidir. Doktorunuz ayrıca kan şekeri seviyenizi belirleyebilmek için kan testi yapmanızı da isteyebilir. Kan şekerinizde şeker oranınızın yüksek olmaması diyabetin bir işareti olabilir.

YANLIŞ KANI

Düşük karbonhidratlı diyet yada kilo verme nedeni ile meydana gelen aşırı derecedeki ketonlar ketoasidoz ya da asidoz olarak bilinen bir duruma neden olabilir.  Vücut aşırı miktarda glikoz ürettiği zaman ortaya çıkar ve bu da hayatı tehdit edici bir dizi reaksiyona neden olabilir.

UYARI

Normal hasta popülasyonu, keton kaybı ile sonuçlanan düşük karbonhidratlı diyet yapmakla etkilenmezken, kilo vermeyi düşünen ve düşük karbonhidrat içeren diyet yapan gebe kadınlarda bu durum tehlikeli olabilir. Gebelik durumunda hem bebek hem de anne için enerjiye ihtiyaç vardır ve bu enerjinin üretilebilmesi için de vücut karbonhidratlara gereksinim duyar. Bu nedenle, gebe iken kana sızan keton oluşumunu önlemek için düşük karbonhidrat diyeti takip edilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kalça Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?
Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Ayak Üşümesinin Nedenleri
Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?
Cildimizi Nasıl Nemlendirmeliyiz
Sol Alt Karında Keskin Ağrı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.