KIKIRDAK İYİLEŞMESİNE İYİ GELEN BESİNLERKıkırdak İyileşmesine İyi Gelen Besinler

Kıkırdak tamiri için en iyi vitaminler eklem sağlığı ve fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda vitaminler vücudunuzun kendisini düzgün bir şekilde tamir edebilmesine yardımcı olmak için iyi dengelenmiş bir diyetin bir parçası olmalıdır. Aşağıda kıkırdak onarımı ve varsa kıkırdak hasarına karşı kullanılabilecek vitaminler sıralanmıştır. Siz, yine de kullanmadan yada bir vitamin rejimine başlamadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

A VİTAMİNİ

A vitamini vücutta sağlıklı dokunun korunması ve oluşmasında önemlidir. A vitamini önemli bir antioksidandır ve hücrelerimize zarar verecek olan serbest radikallerin verdiği hasarı minimize edilmesine yardımcı olur. A vitamini doğal yollardan besinlerden alınabileceği gibi takviyeler ile de alınabilir. A vitamini içeren besinlerin tüketimini artırarak kıkırdak tamirine yardımcı olabilirsiniz. Hayvansal kaynaklar arasında önemli olanları halibut veya morina balık yağı, karaciğer ve böbrek yansıra süt ürünleri A vitamini bakımından zengindir. Peynir, süt, krema ve yumurta da A vitamini bakımından zengindir. Bitkisel kaynaklar açısından ise tatlı biber, kavun, domates, brokoli, kayısı, tatlı patates, pembe greyfurt, havuç, kabak ve yapraklı yeşillikler gibi parlak renkli meyve ve sebzeler yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük bazda erkekler 3.000 IU ve kadınların 2333 IU almaları önerilmekte olup bu miktarların 10000 IU’ u aşmaması gerekmektedir.

C VİTAMİNİ

C vitamini vücutta çeşitli fonksiyonların gerçekleştirilmesinde önemlidir. Özellikle vücuttaki dokuların onarılması ve büyümesinde önemli görevleri bulunmaktadır. Tendonlar, bağlar ve kan damarlarının oluşumu için gerekli bir Kıkırdak İyileşmesine Ne İyi Gelir- c vitaminiprotein olan kolajen oluşumuna katkıda bulunur.

Ayrıca, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ ne göre C vitamini kıkırdak tamiri için de gereklidir. C vitamini suda eriyen bir vitamindir ve vücutta depo edilmez. olarak, vücudunuz bu besin saklamaz. Bu nedenle günlük bazda bu vitaminin alınması gerekmektedir. Kıkırdak iyileşmesinde önemli olan bu vitaminin en önemli ve zengin kaynakları arasında narenciye ve meyve suları, kavun, karpuz, papaya, mango, ananas, ahududu, yaban mersini, kızılcık ve çilek bulunmaktadır. Karpuzu çilek, bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin sebzeler arasında ise tatlı ve beyaz patates, domates, yeşil ve kırmızı biber, balkabağı, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler yer almaktadır.

2.000 mg ‘dan fazla olmamak koşuluyla günlük olarak erkekler için 90, kadınlar için ise 75 mg alınması önerilmektedir.

D VİTAMİNİ

D vitamini kıkırdak ve güçlü kemiklerin oluşturulmasına yardımcı olur. Vücudunuz yağ dokularında D vitamini depolar. Bu nedenle C vitamininde olduğu gibi günlük olarak D vitamini almak zorunda değilsiniz.  bir günlük bazda besin doldurmak zorunda kalmazsınız. D vitamini vücudunuzda kalsiyumun absorbe edilmesine yardımcı olur. Bu nedenle D vitamini eksikliği osteoartrite neden olabilir.

Güneşte az miktarda dahi durmak vücutta D vitamini üretilmesini uyarabilir. Diğer bir seçenek ise D vitaminin besinler yolu ile alınmasıdır. Bu vitaminin zengin kaynakları arasında balık, istiridye, margarin ve D vitamini bakımından güçlendirilmiş besinler yer almaktadır. Zenginleştirilmiş yiyecekler arasında tahıl ve süt bulunur. Yanı sıra peynir, tereyağı ve krema gibi süt ürünleri de bu gerekli vitamin açısından zengindir.

Vücudunuz 600 IU’ ya ihtiyaç duyar günlük olarak fakat zehirlenme yapmaması açısından 4000 IU miktarı aşılmamalıdır.

K VİTAMİNİ

K vitamini de ayrıca kıkırdak tamiri yada iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle yeni kıkırdak büyümesi için gerekli bir protein olan MGP yada matris GLA proteinini aktive eder. K vitamini aynı zamanda kemik mineralizasyonunu kontrol eder ve yeni kemik dokusu gelişimini destekler. K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde – pazı, tere, maydanoz, lahana ve dahil –  yanı sıra zeytin ve kanola yağında bulunmaktadır.

Erkekler için günlük 125 mikrogram ya da kadınlar için 90 mikrogram alınması önerilmektedir.

Buna ilaveten kıkırdak iyileşmesi ve sağlığı açısından aşağıdakilere de dikkat etmelisiniz.

EKLEM SAĞLIĞI İÇİN ÇEŞİTLİ İPUÇLARIKıkırdak İyileşmesine Ne İyi Gelir

1- Vücudunuzun susuz kalmamasına dikkat edin. Susuzluk kıkırdaklarınızın daha kuru hale gelmesine yol açar ve eklemlere hasar verir.

2- Asitli yiyecek ve içeceklerden olabildiğinde uzak durun. Asitlik inflamasyona neden olur ve kıkırdak ve eklem bozulmalarına yol açar.

3- Gıdaların asitliğini azaltmak için alkali gıdaların alımını artırın. Alkalileştirme etkisine sahip gıdalar arasında su, limon suyu, lahana, fındık, tohum, balık, tahıl ve yeşil sebzeler yer alır.

4- Balık, avokado, keten tohumu yağı ve ham yağlar gibi besinleri diyetinizde esansiyel yağ asitlerini artırmak için artırırnız.

EKLEM SAĞLIĞI İÇİN DOĞAL İLAÇLAR

Glukozamin ve Kondroitin eklemlerin güçlendirilmesi ve onarılması için gerekli olan kıkırdak yapısının iki bileşenidir. İnflamasyon yüksek miktarda olduğunda kıkırdak bozulması meydana gelir bu iki bileşen eklemlerin korunması ve hasarın azaltılmasında önemlidir. Eklemi sağlığını sağlayacak ve kıkırdağın yeniden oluşumuna yardımcı olmak için bu besinleri uzun vadeli kullanarak fayda sağlanılan iddiayı destekleyecek çok sayıda çalışma vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aç Kalarak Oruç Tutarak Kilo Verme
Diyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Engellenir
Darbeye Bağlı Morluklar Nasıl Geçer
Parmakta Yumru, Kitle, Şişlik
Sürekli Başım Ağrıyor
Etkili Şekilde Kilo Verme Ortamı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.