KIKIRDAK YEMENİN FAYDALARIKıkırdak Neye İyi Gelir- Faydaları

Kemik kıkırdağı kırmızı ete nazaran pek tercih edilmese de ondan aşağı kalır yanının olduğunu söyleyemeyiz. Kıkırdak yemenin birçok kişi tarafından yada halk arasında kemik ve eklemlere iyi geldiği söylenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki bu doğru mudur? Bunu söylemek için öncelikle kıkırdağın hangi maddelerden oluştuğunu ve gerçekten bizim eklemi kemik ve kıkırdaklarımızla bir ilişkisinin olup olmadığını açıklayalım.

KIKIRDAK NELERDEN OLUŞUR?

Kemik kıkırdağı tendonun yanı sıra kemikle ilgili maddeleri içermektedir. Kolejen, glukozamin, kondroitin sülfat ve elastinin yanı sıra diğer besin öğeleri açısından da zengindir. Glukozamin sülfat osteoartrit tedavisinde potansiyel olarak yararlı olduğu gösterilmiştir ve Asya kültürlerinde tendon yeme cilt, eklem ve saç sağlığı açısından önemli olduğuna inanılmaktadır.

KIKIRDAK NEYE İYİ GELİR?

Öncelikle Kemik Kaybı İçin:

“Osteoporosis International” 2012 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre, kemik kıkırdağı kolajen ve elastin bakımından yüksek olduğu için hayvanın bu parçalarından yapılan kemik suları ve tüketimi genel kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Hatta hayvanlar ile ilgili yapılan bir diğer çalışmada ise cerrahi öncesi bir ay boyunca hidrolize kolajen alınması kemik yoğunluğu kaybını önlemektedir.Kıkırdak Ne İşe Yarar

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık İçin Diğer Faydaları:

Sığır eti veya eklemleri, tavuk ayağı ya da kemik başları ve kaburga kemikleri gibi kıkırdağın önemli kaynaklarından kaynatılarak çorba yapılabilir ve faydalarından istifade edilebilir. Kıkırdak bazı eklem hastalıkları, artrit ve enflamatuar barsak hastalığının tedavisinde yararlı olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi fonksiyonunu artırılmasında da önemlidir. Kollajen bakımından yüksek bir diyet kişinin tendon ve ligamentleri için ekstra destek sağlar ve cilt elastikiyetini artırır.

NASIL TÜKETİLİR?

Kemik kıkırdağının kullanımının en yaygın yöntemlerden biri kemik sıvısı şeklinde farklı yemeklerde kullanılmasıdır. Alacağınız kemik parçalarını ya kasabınıza yada kendiniz düdüklü tencereye girecek ölçüde parçalayın. Kemik parçalarının üzerine geçecek şekilde su ile doldurun. Üzerinde az bir miktar sirke yada limon suyu ekleyin. Kısık ateşte bir-iki saat pişirin. Lezzet artırmak için içerisine doğranmış sebze ve bitkiler ekleyin. Bütün parçalar saydamlaşıncaya ve yumuşayıncaya kadar kaynatmaya devam edin. İster bu şekilde isterse de suyunu çorba ve diğer yemeklere katarak istifade edin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlık için Tuza Dikkat
Kandidiyazis (Pamukçuk) Belirtileri Nelerdir?
Prezervatif Kaput Kondom
Şok Diyet
Tuzu Azaltmanın Yolları
Akciğerleriniz İçin Tehlikeli Mesleklere Dikkat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.