KIKIRDAK YIRTILMASI

Kişi, günlük hayatta birçok yaralanma çeşiti ile karşılaşır. En çok karşılaşılanlar ise diz yaralanmalarıdır. Bununla birlikte, diz yaralanmasının nedenine bağlı olarak çeşitli tipleri vardır. Sık meydana gelen diz yaralanmalarından biri dizdeki kıkırdak yırtılmalarıdır. Diz yaralanmalarının tedavisinin en uygun şekilde yapılabilmesi için ise yaralanma türünün bilinmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dizin anatomisine bakıldığında, diz ekleminin insan vücudunun en büyük ve en karmaşık eklemi olduğunu anlayacaksınız. Diz eklemi, tibia (kaval kemiği) ve femur (uyluk kemiği) kemiğinin birleşmesinden meydana gelir. Dize doğrudan gelen zararlardan korumak için patella (diz kapağı) adı verilen diz kapağı da dizin dış kısmında konuşlanmıştır. Yanı sıra kaslarlar, ligament ve tendon adı verilen yapılar da mevcuttur. Bütün bunlar sağlıklı bir dizin işleyişinde gerekli olan yapılardır. Bu nedenle, bu bölgede meydana gelen yaralanmaların birçok türü olabilir.

Menisküs olarak da bilinen dizdeki kıkırdak yırtılması, dizdeki menisküs yapısının yırtılması sonucu ortaya çıkar. Aniden ortaya çıkar ve kişiyi şaşırtır. Aslında, yaralanın meydana gelmesinde iki ana neden bulunmaktadır;

– Birincisi kıkırdağın aşırı kullanımına bağlı olarak aşınması ve eskimesidir. Daha sonra, bu kıkırdak bakım olmadan kullanıldığında kıkırdak parçalanmasına neden olur. Kıkırdak yırtılmasının bu türü genellikle 50 yaşını geçen kimselerde meydana gelir. Eğer 50 yaşın üzerindeyseniz ve dizinizde bir hasar var ise yüksek topuklu ayakkabılar giymekten sakınmalısınız. Yaşlı insanlar arasında yaygın olan patella (diz kapağı), etrafındaki kollajenin düşük olması nedeni ile femura patellanın sürtünme olasılığı vardır. Bu durum Patellofemoral Ağrı Sendromu, yol açabilir. Bu tür vakalarda yüksek topuklu giyilmemeli ve yokuş yukarı çıkarken ve inerken aşırı yüklenme yapılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

– Yaralanmanın ikinci nedeni ise kıkırdak yırtıklarına neden olacak derecede diz üzerine aşırı basınç yapılmasıdır. Genellikle çünkü kötü bir iniş veya diz bölgesindeki kötü bir burkulma yırtılmanın önemli nedenleri arasında yer alır. Kıkırdak yırtılması olan çoğu kişide bağ hasarı da var. Yaralanmalar temas sporları, ani yaralanma, diz dönmesi veya bükülmesi sonucu oluşabilir.

Dizde meydana gelen bir kıkırdak yırtılmasında, genellikle, yırtılmanın olduğu bölgede ağrı ve diz ekleminde şişme belirtileri görülür. Bu belirtiler eklemin dönme, çömelme yada güç gerektiren aktivitelerin yapılması esnasında daha da kötüleşebilir. Yırtık menisküs ligamentleri dizde tutulmalara ve çekilmelere yol açabilir. Yeterince büyük bir parça, yatak yüzeyleri arasına takılırsa dizde kilitleme meydana gelir ve bacağın tam bükülmesi ve uzatılması mümkün olmayabilir.

Dizdeki kıkırdak yırtılmalarının ilk belirtileri arasında diz ve diz çevresinde şişlik meydana gelmesidir. Yürüme yada dizin kullanılması ile yapılan aktiviteler sırasında ağrı meydana gelir. İkinci yaygın belirti ise eklem kilitlenmesidir. Eklem kilitlenmesi kişinin eğilip kalkmasının yada dizini bükmesinin güçleştiği bir durumdur.

En kısa zamanda diz yaralanması geçirdiğinizde bir doktora görününüz. Doktorunuz size röntgen yada MR çekecektir. Dizinizin daha fazla zarar görmesini engellemek için serbest olarak yüzen parçaların yada düzensiz kenarları gidermek amacı ile artroskopik cerrahi gerekebilir.

Yırtık menisküs için yapılan ilk tedaviden sonra dizinize biraz zaman ayırmanız gerekecek. Yaralı dizin korunması, yaralı dizin dinlendirilmesi, şişen dize buz konulması, sıkıştırma ve yaralı dizin yükseltilmesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Buz ve sıkıştırma bandajı şişmeyi azaltmaya yardımcı olurken koruma, dinlenme ve yüksekte tutma daha fazla yaralanmadan dizi korumaktadır. İlk tedaviden sonra, doktorunuz yavaş yavaş taşıma gücü, güç ve esnekliği artırmak için rehabilitasyon ve fizik tedavi egzersizleri yapılmasını isteyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baldır Kası Ağrısı Nedenleri
Kas Krampları Neden Oluyor?
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılır?
Burkulmalarda İlk Yardım
Uyurken Boyun Ağrısının Hafifletilmesi
Omuz Çıkması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.