KIL DÖKÜLMESİkıl dökülmesi

Alopesi, kıl dökülmesi için kullanılan genel tıbbi terimdir. Kıl dökülmelerinin farklı belirtiler ve nedenlere bağlı birçok türü bulunmaktadır.

Yaygın şekilde görülen bazı kıl dökülmesi türleri aşağıdaki gibidir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Erkek ve kadın tipi kellik
 • Alopesi areata
 • Yara izli alopesi
 • Anagen effluvium
 • Telojen

Erkek ve kadın tipi kellik

Erkek tipi kellik erkeklerde en sık görülen ve 50 yaşından sonraki erkeklerin yaklaşık yarısını etkileyen en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Genellikle yirmili yaşların sonlarında veya otuzlu yaşların başlarında başlar ve erkeklerin çoğunda otuzlu yaşların sonlarına doğru saç dökülmesinin bazı türleri görülebilir. Genellikle başın arka ve yan etrafında bir at nalı şeklinde incelme ile başlar. Nadir olmasına rağmen bazen tam bir kellik ile tamamlanabilir.

Erkek tipi kellik genellikle kalıtsaldır. Erkeklik hormonu ile bağlantılı olarak aşırı duyarlı saç foliküllerinin neden olduğu düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Erkeklerin yanı sıra bazen kadınları da (kadın-tipi kellik) etkileyebilir. Kadın-tipi kellik sırasında, saç genellikle sadece başın üstünde incelir.

Kadın tipi saç dökülmesinin kalıtsal olup olmadığı veya diğer nedenleri henüz netlik kazanmamıştır. Ancak, kadınlık hormonlarının azalma gösterdiği menopoz dönemlerinde daha belirgin olması, bununla ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Alopesi areata

Alopesi areata, bozuk para büyüklüğünde kellik yamalarının oluşmasına neden olur. Genellikle kafa derisi üzerinde görünmekle beraber vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilir. Her yaşta oluşabilir, ancak çoğunlukla gençler ve genç yetişkinlerde daha sık görülmektedir.

Çoğu durumda, saç birkaç ay içinde tekrar çıkmaktadır. İlk başta, kıllar ince ve beyaz çıkabilir ama zamanla kalınlaşmaya ve normal rengini almaya başlar. Bazı insanlarda ise saç dökülmesinin aşağıdaki daha şiddetli türlerine dönüşebilir:

 • Alopesi totalis (kafada saç kalmaması)
 • Alopesi universalis (vücutta ve kafada hiç kıl kalmaması)

Alopesi areata, vücudun enfeksiyon ve hastalıklara karşı doğal savunması olan bağışıklık sistemi ile ilgili bir sorun nedeniyle oluşur. Aşırı aktif tiroid (hipertiroidi), diyabet veya Down sendromu gibi diğer otoimmün hastalıkları olan insanlar arasında daha yaygındır.

Aynı zamanda bu sorunun kalıtsal geçişlilik ile de oluştuğu görülmektedir. Alopesi areata hastalarının yaklaşık beşte birinin nedeni kalıtsaldır.

Her yaşta görülebilmesine rağmen en sık 15-29 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır.

Skar (yara izli) alopesi

Ayrıca “sikatrisyel alopesi” olarak da bilinen izli alopesi, genellikle başka bir durumun komplikasyonları sonucu ortaya çıkar. Bu tip alopeside kıl kökleri tamamen tahrip olmuştur. Bu durum, saçınızın tekrar uzayamayacağı anlamına gelir.

Duruma bağlı olarak, kıl köklerinin bulunduğu bölgedeki cildin de etkilenmiş olma olasılığı bulunmaktadır.

Alopesi izlerine neden olabilen durumlar şunlardır:

 • Skleroderma: Vücudun bağ (destek) dokularını etkileyen bir durumdur. Sertleşen, kabarık ve kaşıntılı cilde neden olabilir.
 • Lken planus: Vücudun birçok yerini etkileyen, kaşıntı ve kızarıklığa yol açan bir durumdur.
 • Diskoid lupus: Deriyi etkileyen lupusun hafif bir formudur. Pullu izler ve saç dökülmesine neden olur.
 • Follikülitis dekalvans: En sık olarak erkeklerin etkilendiği ve nadir olarak görülen bir alopesi türüdür. Kellik ve yara izlerine neden olur.
 • Frontal fibrozan alopesi: Menopoz sonrası dönemdeki kadınları en çok etkileyen ve kıl köklerinin hasar görmesine neden olarak tekrar çıkmasına engel olan bir alopesi türüdür.

Alopesi izleri hem erkeklerde ve hem de kadınlarda oluşur. Çocuklarda ise erişkinlere göre daha az görülür. Saç dökülmelerinin yaklaşık % 7’sinin nedenini oluşturur.

Anajen effluvium

Anagen effluvium, kafa derisi, yüz ve vücudu etkileyebilen yaygın kıl dökülmesidir.

Bu tür kıl dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biri kanser tedavisi olan kemoterapidir. Bazı durumlarda, diğer kanser tedavileri olan “immünoterapi” ve “radyoterapi” gibi durumlarda da kıl kaybına neden olabilir.

Kıl dökülmesi genellikle tedaviye başlandıktan sonraki birkaç hafta içinde belirginleşir. Tüm kemoterapi ilaçları kıl kaybına neden olmaz. Ayrıca bazen gerçekleşen kıl dökülmesi de pek fark edilmeyecek derecede azdır.

Kafa derisini serin tutan özel soğuk bir kap giyerek kemoterapiden kaynaklı saç kaybını azaltmak mümkün olabilir. Ancak, kafa derisini soğutmak her zaman etkili olmamakta ve yaygın şekilde kullanılabilir değildir.

Çoğu durumda, “anagen effluvium” kaynaklı saç dökülmesi geçicidir. Saçlarınız kemoterapi tedavisi durduktan sonra birkaç ay içinde tekrar büyümeye başlar.

Telojen

Telojen, kellik yamaları yerine saçın yaygın şekilde incelmesi ile belirti veren bir alopesi türüdür. Saçlarınızın inceldiğini hissedersiniz ama saç kaybı yaşanmaz. Ayrıca vücudun diğer bölgelerindeki kıllar da olumsuz etkilenmez.

Telojen vücudun aşağıdaki durumlara verdiği tepki sonucu ortaya çıkabilir:

 • Gebelik gibi bazı durumlarda gerçekleşen hormonal değişiklikler
 • Yoğun duygusal stres
 • Doğum gibi yoğun fiziksel stres
 • Şiddetli enfeksiyon ya da ameliyat gibi kısa süreli hastalıklar
 • Kanser ya da karaciğer hastalığı gibi uzun süreli hastalıklar
 • Diyetin komple değiştirilmesi gibi beslenme değişiklikleri
 • Antikoagülanlar (kanın pıhtılaşma kabiliyetini azaltan ilaçlar) veya beta-bloker (örneğin yüksek tansiyon gibi bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılır) gibi bazı ilaçlar
 • Telojenin çoğu durumunda, saç dökülmesi durur ve altı ay içinde tekrar büyümeye başlar.

Saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?kıl dökülmesi çeşitleri

Yaşlanmanın doğal bir parçası olan, yaygın görülen ve sağlık için bir risk faktörü taşımayan erkek tipi kellik gibi kıl dökülmelerinde tedaviye gerek yoktur.

Ancak yine de saç ve kıl dökülmelerinin her türlüsü üzücü ve stres kaynağı olabilir. Eğer rahatsız ediyorsa bir doktora görünebilirsiniz. Yapılacak muayene ile saç veya kıl

Dökülmesinin nedeni belirlenecek ve teşhis konacaktır. Saç dökülmesinin tipine göre uygun tedaviye başlanabilir. Bu nedenle bir cilt bakım uzmanına gitmeden önce cildiye uzmanına görünmeniz önerilir.

Eğer kozmetik nedenlerle erkek tipi kellik için tedavi istiyorsanız, “finasterid” ve “minoksidil” olarak adlandırılan iki ilaç kullanılabilir. Minoxidil aynı zamanda kadın tipi kellik tedavisinde de kullanılabilir.

Ancak, bu tedavileri herkes için işe yaramamakta ve sadece devam edildiği sürece etkisini korumaktadır. Sigorta kapsamında ödenmediği için satın almanız gerekecektir.

Alopesi areata genellikle steroid enjeksiyonları ile tedavi edilmektedir. Steroid krem, jel veya merhem de kullanılabilmektedir. Ayrıca “immünoterapi” olarak adlandırılan bir tedaviye de başvurulabilir. Cildin etkilenen alanlarında alerjik reaksiyona neden olarak saç büyümesini teşvik eder.

Herhangi bir nedenden dolayı gerçekleşen tam saç dökülmelerinde peruk takmak da düşünülebilecek bir seçenektir.

Saç nakli ve yapay saç implantları dahil olmak üzere saç dökülmesi için başvurulan bazı cerrahi seçenekler de vardır.

Saç dökülmesi tedavisi hakkında daha fazla bilgi için internetten detaylı araştırma yapabilirsiniz.

Psikolojik sorunlar

Saç dökülmesi başa çıkılması psikolojik olarak sorunlara yol açabilen bir süreç yaratabilir. Kafanızdaki saçlar sizin için bir kimlik belirleyici rol oynayabilir. Saçlarınız dökülmeye ve saçlarınızı kaybetmeye başladığınızda sanki bu kimliğinizin de bir kısmını kaybetmeye başlıyor gibi olursunuz. Haliyle öz güven kaybı ve depresyonu da beraberinde getirebilir.

Bu tür psikolojik sorunların varlığında bir uzmana görünmeniz önerilir. Ayrıca psikolojik danışmanlık hizmeti sunan yerlere de gidilebilir. Onlar danışmanlık önerebilir. İnternette bu amaçla kurulan bazı forumlar da bulunmaktadır. Buralarda sizinle aynı sorunu yaşayan bu insanlarla fikir ve deneyim paylaşımı yapmanız sizin için faydalı olabilir. Bu forumların içinde özellikle alopesi sorunu olan forumları bulmanız muhtemelen daha yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  yaşım 28 ve benim diz kapagı ust kıllarım dökülmeye başladı acaba bunun nedeni uzun zamandır ishal olmam ola bilirmi cunki allapecia diffuza aciklamasından bunu anladım. yanıt bekliyorum saygılarım la senden_can@hotmail.com

  Sağlık

  yaşım 26 bir kaç gün önce göğsümdeki kılların azaldığını ve seyrekleştiğini farkettim sebebi nedir korkulcak bir durum varmıdır cevaplarsanız sevinirim saygılarımla……

  Sağlık

  30 yaşındayım işim gereği kimyasal maddelerle çalışıyorum polyester işi benim sağ ve sol kolumda saat takılan kısımda kısmi kıl dokulmesi oldu cevab yazarsanız sevinirim klay gelsn saygılaım la iyi çalışmalar

  Sağlık

  17 yaşındayım Vucudumda Az kıl dokulmelırı oluor sac kaş dokulmelerı oluor ama cOK Az ERGENlıkle illgilimi acaba lutfen cevabınızı beklıorum

  Sağlık

  yasım 28 kollarımda ve bacaklarımın bazı kısımlarında kıl dökülmesi var bunun tedavisi nasıl yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  18 yaşındayım ve genital bölgemde aşırı derecede kıl dökülmesi var uzun zamandır devam ediyo ben çok korkuyorum nedeni nedir ?

  Sağlık

  ben 25 yasındayım bacaklarımda on ve arkada daıresel sekılde kıl dokulmesı var kucuk sıvılcelenmede oluyor ve kasıntı yapıyor sıcak dus aldıgımda acıyor sızce neden kaynaklanıyordur ve onerebılecegınız tedavı nedır ılgınıze tsk edıyorum

  Sağlık

  ya arkadaşlar bu kıl dökülmesi hastalığına hangi bölüm bakıyo yardımcı olursanız çok sevinirim..

  Dematoloji bakar.

  Sağlık

  Benim bacaklarımda baldırdan aşağıda kısmı kıl dökülmeleri var. Şeker hastasıyım. İlaç olaraak Glucophage 850 ilaç ve tansiyon içinde delix 2,5 mg ilaç kullanıyorum. Bu ilaçlardan dolayı kıl dökülmesi olurmu? Teşekkürler.

  Sağlık

  yaşım 23 bacaklarımda ve kollarımda küçük çaplarda kıl dökülmelerini fark ettim bunun sebebi nedir ve tedavisi hakkında yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim

  Sağlık

  yaşım 16 saçlarım çok fazla gür ve yaklaşık 4 aydır saçımla beraber vücudumdaki bütün kıllar dökülmeye başladı sebebi nedir yardımcı olabilirmisiniz teşekkürlerrr

  Sağlık

  vücudumda kıl kalmadı nerdeyse.bacaklarımda sıcak su döküldüğünde yanmalar oluyor.rahatlama sağlıyor fakat kıllar inat yaklaşık 1,5 yıldan beri çıkma olmadı kıllarda.halka açık olan hamam gibi havuz gibi yerlere gidemiyorsun.büyük sıkıntı.

  Sağlık

  sag ve sol ayak bileklerimin on bolgesinde killarim dolkuldu ve bir daha cikmadi ve simdide sakalimda nohut tanesi buyuklugunde iki yerde sakalimda dokuldu ve hic kil yok..sebebi nedir ve tedavisi varmidir cevabinizi bekliyorum tskler…

  Sağlık

  32 yaşındayım bacaklarımın dış kısmındaki kılların seyreldiğini farkettim. neden kaynaklandığı hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Sağlık

  bacaklarimda ve kolarimda kIllar tammaile yok denecek kadar azaldi ne yapmam lazim bir erkek olarak cok rahatsiz oluyorum.

  Sağlık

  23 yaşındayım sol göğsümün kenarında avuç içi kada büyüklüğünde kıl dökülmessi var ve dokuda acı hissi yok nedir bu?

  Sağlık

  kollarımda ve vucudum da kıl dökülemsi luyor bide kipriklerimde acaba nedendir cevbınızı bekliyorum

  Tüyler Dökülüyor.

  Merhaba benim yaklaşık 3-4 yıldan beri vücudumdaki özellikle göğsümde ve bacaklarımdaki tüyler dökülüyor. Herhangi bir rahatsızlığım yok, tüylerimde seyrelmede yok ancak eşim bu konuda çok şikayetçi 2 günde bir evi baştan aşağı temizlemek zorunda kalıyor. İş yerinde de aynı sorunum var saçımdan ve vücudumdan çok fazla tüy dökülüyor. Elimle göğsümdeki kılları tutuyorum çekiyorum neredeyse yarısı elimde kalıyor. Ama en ufak bir seyrelme veya başka birşey yok. Çok terliyorum belki ondandır diyorum sabah akşam 15-20 gün boyunca banyo yapıp denedim yok aynen dökülmeye devam ediyor. En azından ne olabileceği ile ilgili bir fikir veya yol gösterebilirseniz sevinirim.

  müjdat

  selamün aleyküm bende bu hastalık 5 senedir var kolarımdaki kıllar bacaklarımdaki kıllar ve yüzümdeki sakallar ayrişten çok miktarda saç dökülmesi şikayetim var bu dökülmelerin durmasını ve saçımın tekrar çıkmasını istiyorum acaba tavsiyeniz ne tür ilaçtır ?

  akın akaya

  merhaba ben 22 yasında yım yaklasık 2 ve 3 ay once bılegımın uzerrınde kılların seyreltıgını hıssettım bunu n nedenı ne olabılr yaklasık 5 cm bılegımın uzerınde kıl kalmadı ve zaman la seyrelıyor tutup cektıgım zaman seyrek seyrek gelıor bunun sebebı ne olabılır lutven bılgı verın

  ceren

  saçlarımda ve vücudumun diğer bölgelerinde para şeklinde tüy dökülmeleri var. kafamda 2 adet bir lira kadar genişliğinde açılma oldu bir sene önce saç kıran teşhisi konuldu ve tedavi oluyordum ancak bu gün başka bir hastaneye gittiğimde saçkıran kadar basit bir şey olmadığı vücudumun diğer bölgelerinde de olduğu ve çok geç kaldığımı söylediler pazartesi günü biyopsi yapılacak bu tür kıl dökülmelerinin başka hangi sebepleri olabilir?

  Geçmiş olsun. Kıl dökülmeleri bir çok hastalığa ve hastalık etkenine bağlı olarak gelişebilir. Ancak sizi uzman bir kişinin muayene ettiğini belirtmişsiniz. Bu durumda yapılacak tetkiklerin sonucunu beklemekten başka çareniz yok. Bizim de bu kıl dökülmelerinin nelerden kaynaklandığını bilmemizin imkanı yoktur.

  hüseyin

  bilegimin her ikisindede 5 cm civarında uzun zamandır kıl dokülmesi oldu ve kıl cıkmadı tuy olarak var sebebi nedir tedavisi varmıdır

  Fatih

  22 yaşındayım 3 aydır bacaklarımda Kaşıntı ve kıl dökülmesi var bunun nedeni nedir ? Önemsemiyorum ama korkulacak bi durum varmı ?? yardımcı olursanız secinirim

  saglik

  Benim sag bacagimin diz üstü kismi hep dokulmus ve dokulmeye devam ediyor bunun nedeni ne olabilir yasim 25

  Kutlu

  Eşimdede vücut kılları dökülüyor.aramızda büyük bir sorun olmaya başladı.lütfen ama lütfen yardımcı olun.dökülmesini önleyici bir ilaç varmı?lütfen cevap yaparmıştınız yardımcı olurmuşsunuz?şimdiden teşekkürler.

  Bu söylediğinize buradan yorum yapmak güç. Kıl dökülmesi, kişinin yaşına, iklim şartlarına, yediği bir şeye yada derisinde oluşan bir enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşebilir. Durumun ortaya çıkartılabilmesi ancak ayrıntılı tetkiklerle mümkündür. bir dermatoloğa gitmenizi(cildiye) öneriyoruz.

  barbaros

  Iyi gunler ben 18 yasindayim bikac ay once saclarim dokulmeye basladi sonra gogus killarim ve diyer yerlerimdeki killar dokulmeye basladi ve bugun daha cok oldu sizce doktora gozukmelimiyim lutfen yardim. Edin

  nebahat unal

  70 yaşındaki ablanın 6 ay önce saçları dökülmeler başladı ve bütün vücudundaki tüyler döküldü Kaş kirpik burun kılları dahi gittiğimiz Dr stres dedi bazıları şaşırdı bizde ne yapacagımızı şaşırdık lütfen bizi bilgilendirirmisiniz teşekür ediyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske, Bakım
Dudak Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
Burun Estetiği
Yara – Jilet İzi Giderme
Ameliyat İplikleri
HİPERPİGMENTASYON CİLT LEKELERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.