Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

Kıl Dökülmesi Hastalığının nedeni nedir? ( Allopecia Tedavisi)

Paraziter bir nedene veya hastalığa bağlı olmadan gelişen bölgesel veya yaygın tüy dökülmelerine allopecia denilir.

Doğmasal olarak veya daha sonradan edinsel olarak gelişebilir.

Doğmasal tüy dökülmeleri allopecia congenita, Edinsel tüy dökülmeleri allopecia symptopmatica adını alır.

Doğmasal tüy dökülmelerinin nedenleri çoğunlukla anneden kaynaklanır ve annedeki iyot yetersizliklerine, hipofiz bezi bozukluklarına, annenin gebelik sırasında viral hastalık geçirmesine, yavrunun sinir yapısındak fonksiyon bozukluğuna veya kıl köklerinin zarar görmesine bağlı olarak şekillenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni doğan yavrularda başlangıçta normal olan kılsız devre geçtikten sonra eğer bir allopecia söz konusuysa, vücudun çeşitli yerlerinde açılmalar şekillenir. Bu durum kıl köklerinin tamamen yokluğu veya atrofisi gibi bir nedene bağlı olabilir.

Edinsel tüy dökülmelerinin şekillenmesinde çok çeşitli faktörler rol oynayabilir ve iki şekilde görülebilir. Bunlar;

Allopecia diffuza
Allopecia areata

Allopecia diffuza; yaygın kıl dökülmeleridir ve kıl köklerinin beslenmesini önleyen bazı enfeksiyon hastalıklar, zehirlenmeler ve mide bağırsak yangıları gibi bozukluğa bağlı olarak şekillenebilir.

Allopecia areata; lokal ve sınırlı tüy dökülmeleridir. Kimyasal maddelerin yakıcı etkileri, enjeksiyonlar veya hormonal nedenlere bağlı olarak şekillenebilir.

Ayrıca hipofiz bezi tümör ve hyperplazisi, hypotroidismus ve uzun süreli kortizon uygulamalarından sonra hormonal nedenlere bağlı olarak tüy dökülmeleri şekillenebilir.

Kedilerde çoğunlukla kongenital ve hormonal kökenli allopecia olguları görülme olasılığı daha yüksektir.

Hastalığın gelişimi nasıldır?

Kıl kökleri, folliküller içinde derinin germinatif hücreleri içinde yer alır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak germinatif hücrelerin etkilenmesi sonucu kıl kökleri beslenemez ve folliküller atrofiye olurlar. Bu nedenle kıllar gelişemediği gibi var olanlarda dökülerek allopecia şekillenmesine neden olur.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Allopecia olaylarında belirtiler oluşum nedenine bağlı olarak farlılık gösterebilir. Lokal veya yaygın tüy dökülmesi karekteristik belirtidir.

Doğmasal allopecia olgusunda yavru çoğunlukla kılsız doğar ve yaşama şansı az olan yavrulardır. Kıl folliküllerinin hiç şekillenmemesi gibi bir anomaliye bağlı olarak görülen bu olguda yavru tamamen kılsız, adeta çıplak görünüştedir.

Edinsel olarak sonradan şekillenen tüy dökülmelerinde ise başlangıçta var olan kıllar bölgesel olarak dökülür ve zamanla yaygın bir hal alabilir. Kaşıntı genellikle olmaz ve kıllar kolay kırılır.

Tasmanın sürtmesi gibi mekanik etkiler ile oluşan tüy dökülmelerinde yayılma görülmez.

Hormonal nedenlere bağlı olarak şekillenmiş allopecia areata olgularında başlangıçta bir veya daha fazla sayıda olan sınırları belli kılsız alanlar şekillenebilir. Lezyonlar çoğunlukla baş, çene ve göz çevresindedir.

Kronikleşen durumlarda hiperpigmentasyon olabileceği gibi tüylerde renk değişimide görülebilir.

Sonuç

Tedavisi genellikle semptomatik olarak yapılır. Genellikle edinsel olgularda başarı sağlanabilir. Kongenital olaylarda tedavi pek mümkün olmaz.

Allopecia olgularını, mevsimsel tüy dökülmeleri ile karıştırmamak gerekir. Normal tüy değişiminde hiç bir bölge tamamen tüysüz kalmaz ve renk değişiklikleri gözlenmez.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  yaşım 28 ve benim diz kapagı ust kıllarım dökülmeye başladı acaba bunun nedeni uzun zamandır ishal olmam ola bilirmi cunki allapecia diffuza aciklamasından bunu anladım. yanıt bekliyorum saygılarım la senden_can@hotmail.com

  Sağlık

  yaşım 26 bir kaç gün önce göğsümdeki kılların azaldığını ve seyrekleştiğini farkettim sebebi nedir korkulcak bir durum varmıdır cevaplarsanız sevinirim saygılarımla……

  Sağlık

  30 yaşındayım işim gereği kimyasal maddelerle çalışıyorum polyester işi benim sağ ve sol kolumda saat takılan kısımda kısmi kıl dokulmesi oldu cevab yazarsanız sevinirim klay gelsn saygılaım la iyi çalışmalar

  Sağlık

  17 yaşındayım Vucudumda Az kıl dokulmelırı oluor sac kaş dokulmelerı oluor ama cOK Az ERGENlıkle illgilimi acaba lutfen cevabınızı beklıorum

  Sağlık

  yasım 28 kollarımda ve bacaklarımın bazı kısımlarında kıl dökülmesi var bunun tedavisi nasıl yardımcı olursanız sevinirim

  Sağlık

  18 yaşındayım ve genital bölgemde aşırı derecede kıl dökülmesi var uzun zamandır devam ediyo ben çok korkuyorum nedeni nedir ?

  Sağlık

  ben 25 yasındayım bacaklarımda on ve arkada daıresel sekılde kıl dokulmesı var kucuk sıvılcelenmede oluyor ve kasıntı yapıyor sıcak dus aldıgımda acıyor sızce neden kaynaklanıyordur ve onerebılecegınız tedavı nedır ılgınıze tsk edıyorum

  Sağlık

  ya arkadaşlar bu kıl dökülmesi hastalığına hangi bölüm bakıyo yardımcı olursanız çok sevinirim..

  Dematoloji bakar.

  Sağlık

  Benim bacaklarımda baldırdan aşağıda kısmı kıl dökülmeleri var. Şeker hastasıyım. İlaç olaraak Glucophage 850 ilaç ve tansiyon içinde delix 2,5 mg ilaç kullanıyorum. Bu ilaçlardan dolayı kıl dökülmesi olurmu? Teşekkürler.

  Sağlık

  yaşım 23 bacaklarımda ve kollarımda küçük çaplarda kıl dökülmelerini fark ettim bunun sebebi nedir ve tedavisi hakkında yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim

  Sağlık

  yaşım 16 saçlarım çok fazla gür ve yaklaşık 4 aydır saçımla beraber vücudumdaki bütün kıllar dökülmeye başladı sebebi nedir yardımcı olabilirmisiniz teşekkürlerrr

  Sağlık

  vücudumda kıl kalmadı nerdeyse.bacaklarımda sıcak su döküldüğünde yanmalar oluyor.rahatlama sağlıyor fakat kıllar inat yaklaşık 1,5 yıldan beri çıkma olmadı kıllarda.halka açık olan hamam gibi havuz gibi yerlere gidemiyorsun.büyük sıkıntı.

  Sağlık

  sag ve sol ayak bileklerimin on bolgesinde killarim dolkuldu ve bir daha cikmadi ve simdide sakalimda nohut tanesi buyuklugunde iki yerde sakalimda dokuldu ve hic kil yok..sebebi nedir ve tedavisi varmidir cevabinizi bekliyorum tskler…

  Sağlık

  32 yaşındayım bacaklarımın dış kısmındaki kılların seyreldiğini farkettim. neden kaynaklandığı hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  Sağlık

  bacaklarimda ve kolarimda kIllar tammaile yok denecek kadar azaldi ne yapmam lazim bir erkek olarak cok rahatsiz oluyorum.

  Sağlık

  23 yaşındayım sol göğsümün kenarında avuç içi kada büyüklüğünde kıl dökülmessi var ve dokuda acı hissi yok nedir bu?

  Sağlık

  kollarımda ve vucudum da kıl dökülemsi luyor bide kipriklerimde acaba nedendir cevbınızı bekliyorum

  Tüyler Dökülüyor.

  Merhaba benim yaklaşık 3-4 yıldan beri vücudumdaki özellikle göğsümde ve bacaklarımdaki tüyler dökülüyor. Herhangi bir rahatsızlığım yok, tüylerimde seyrelmede yok ancak eşim bu konuda çok şikayetçi 2 günde bir evi baştan aşağı temizlemek zorunda kalıyor. İş yerinde de aynı sorunum var saçımdan ve vücudumdan çok fazla tüy dökülüyor. Elimle göğsümdeki kılları tutuyorum çekiyorum neredeyse yarısı elimde kalıyor. Ama en ufak bir seyrelme veya başka birşey yok. Çok terliyorum belki ondandır diyorum sabah akşam 15-20 gün boyunca banyo yapıp denedim yok aynen dökülmeye devam ediyor. En azından ne olabileceği ile ilgili bir fikir veya yol gösterebilirseniz sevinirim.

  müjdat

  selamün aleyküm bende bu hastalık 5 senedir var kolarımdaki kıllar bacaklarımdaki kıllar ve yüzümdeki sakallar ayrişten çok miktarda saç dökülmesi şikayetim var bu dökülmelerin durmasını ve saçımın tekrar çıkmasını istiyorum acaba tavsiyeniz ne tür ilaçtır ?

  akın akaya

  merhaba ben 22 yasında yım yaklasık 2 ve 3 ay once bılegımın uzerrınde kılların seyreltıgını hıssettım bunu n nedenı ne olabılr yaklasık 5 cm bılegımın uzerınde kıl kalmadı ve zaman la seyrelıyor tutup cektıgım zaman seyrek seyrek gelıor bunun sebebı ne olabılır lutven bılgı verın

  ceren

  saçlarımda ve vücudumun diğer bölgelerinde para şeklinde tüy dökülmeleri var. kafamda 2 adet bir lira kadar genişliğinde açılma oldu bir sene önce saç kıran teşhisi konuldu ve tedavi oluyordum ancak bu gün başka bir hastaneye gittiğimde saçkıran kadar basit bir şey olmadığı vücudumun diğer bölgelerinde de olduğu ve çok geç kaldığımı söylediler pazartesi günü biyopsi yapılacak bu tür kıl dökülmelerinin başka hangi sebepleri olabilir?

  Geçmiş olsun. Kıl dökülmeleri bir çok hastalığa ve hastalık etkenine bağlı olarak gelişebilir. Ancak sizi uzman bir kişinin muayene ettiğini belirtmişsiniz. Bu durumda yapılacak tetkiklerin sonucunu beklemekten başka çareniz yok. Bizim de bu kıl dökülmelerinin nelerden kaynaklandığını bilmemizin imkanı yoktur.

  hüseyin

  bilegimin her ikisindede 5 cm civarında uzun zamandır kıl dokülmesi oldu ve kıl cıkmadı tuy olarak var sebebi nedir tedavisi varmıdır

  Fatih

  22 yaşındayım 3 aydır bacaklarımda Kaşıntı ve kıl dökülmesi var bunun nedeni nedir ? Önemsemiyorum ama korkulacak bi durum varmı ?? yardımcı olursanız secinirim

  saglik

  Benim sag bacagimin diz üstü kismi hep dokulmus ve dokulmeye devam ediyor bunun nedeni ne olabilir yasim 25

  Kutlu

  Eşimdede vücut kılları dökülüyor.aramızda büyük bir sorun olmaya başladı.lütfen ama lütfen yardımcı olun.dökülmesini önleyici bir ilaç varmı?lütfen cevap yaparmıştınız yardımcı olurmuşsunuz?şimdiden teşekkürler.

  Bu söylediğinize buradan yorum yapmak güç. Kıl dökülmesi, kişinin yaşına, iklim şartlarına, yediği bir şeye yada derisinde oluşan bir enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşebilir. Durumun ortaya çıkartılabilmesi ancak ayrıntılı tetkiklerle mümkündür. bir dermatoloğa gitmenizi(cildiye) öneriyoruz.

  barbaros

  Iyi gunler ben 18 yasindayim bikac ay once saclarim dokulmeye basladi sonra gogus killarim ve diyer yerlerimdeki killar dokulmeye basladi ve bugun daha cok oldu sizce doktora gozukmelimiyim lutfen yardim. Edin

  nebahat unal

  70 yaşındaki ablanın 6 ay önce saçları dökülmeler başladı ve bütün vücudundaki tüyler döküldü Kaş kirpik burun kılları dahi gittiğimiz Dr stres dedi bazıları şaşırdı bizde ne yapacagımızı şaşırdık lütfen bizi bilgilendirirmisiniz teşekür ediyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karın yağları
Boyun Sarkması Nasıl Giderilir
Lazer-Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Saç Bakımı
Göz ve alın şekillendirmek
Alın Estetik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.