KIL DÖNMESİ NEDİR?  TEDAVİSİ NASILDIR?

Kıl dönmesi hastalığı ya da tıbbi adıyla Pilonidal Sinüs dediğimiz durum hayati tehtid yaratmayan ancak kişinin canını çok sıkan ve özellikle iltihaplanma, apse oluşumu gibi nedenlerle zaman zaman acile düşmesine neden olan ve yaşam konforunu son derece bozan keyifsiz bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni daha önceleri düşünüldüğü gibi o bölgede doğumsal olarak bulunan bir kıl kisti değildir. Bu eski bir teoridir.

KIL DÖNMESİ NASIL OLUŞUR?
Günümüzdeki araştırmalar, kuyruk sokumu bölgesinde yerleşmiş olan bu kistin içerisindeki kılların vücudun üst kısımlarından yani saçlardan ve omuzlardan dökülen kıllardan meydana geldiğidir. Dolayısıyla folekül gerilme teorisi ismi verilen sürekli bası altında kalan cildin bir yerden açılması ve oraya bu kıl yumaklarının, kıl tanelerinin girmesiyle meydana gelen bir hastalık olduğu yönündedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KIL DÖNMESİ NASIL BİR SEYİR İZLER?
Hastalarda kuyruk sokumunda orta hatta meydana gelen pis kokulu akıntı, çamaşırın kirlenmesi ve burada olan bir ya da birkaç tane açıklık, bu açıklıktan bir kıl demetinin dışarıya doğru uzanması gibi bulgular görülebilir. Hastalar daima kötü hijyenik koşullardan ve kötü kokudan şikayet ederler. Bazı hastalarda ilk bulgular çok şiddetli ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu çok şiddetli ağrıda genellikle dışarıya olan açıklığın kapanması veya burada oluşan kistlerin enfekte olması sonucu apse gelişimi oluşması söz konusudur. Bu hastalarda kuyruk sokumunda çok şiddetli bir ağrı, şişkinlik ve ateşle beraber hastalar hekime giderler ve bunlar apseleşmiş kıl dönmesi olarak teşhis edilirler.

KIL DÖNMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Oluşumunu bir yana bırakıcak olursak kıl dönmesi tedavisinde farklı yöntemler kullanılır. Bu tedavi aşamalarına göre de çeşitlilik arzedebilir. Yeni oluşmuş ya da henüz etrafa yayılmamış çok fazla apseleşmemiş kıl dönmesi için Fenol Enjeksiyonu dediğimiz yöntemde uzun yıllar etkili bir kontrol sağlanabilmektedir. Kıl dönmesini oluşturan o kistin içerisine verilen bu maddeyle o bölgenin tamamen yakılması sağlanmakta ve ameliyatsız olarak kıl dönmesinin ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha ileri aşamalarda yani apse geçirmiş ya da kıl dönmesi odaklarının çok yaygın olduğu birden fazla deliğin çok geniş bir bölgeyi kapsadığı kıl dönmelerinde ise cerrahi tedavilerin dışında bir yöntem bulunmamaktadır. Uygulanacak olan cerrahi yöntemi de yine hastalığın derecesine, ağırlığına göre değişmektedir.

Daha önceleri kıl dönmesini oluşturan bölge çıkarıldıktan sonra açık bırakılmakta veya derisel bölgenin katlanması ve orta kısımda bir açıklık bırakılmakta ve aylarca süren pansumanlar neticesinde yaranın kendi kendisine kapanması beklenilmekteydi. Fakat günümüzde, Flap yöntemleri yani yan taraftan sağlam deriyi çevirerek o çıkarılan bölgenin kapanmasını sağlayan yöntemler, hem hastanın konforu açısından hem de iyileşmenin çok daha hızlı olması açısından tercih edilen yöntemlerdir. Flap yöntemleri aynı zamanda hastalığın tekrar oluşma ihtimalinin en düşük olduğu yöntemlerdir. Bu yöntemlerle ortalama bir hafta – on gün süre içerisinde bu hastalığınızdan kurtulmanız mümkündür ve 0’a yakın yeniden oluşma oranlarıyla sonraki hayatınızda sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akciğer Hastalıkları
İdrar Torbası Sarkması
Göğüs Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?
Kanlı İshale Dikkat!!! Nedenlerini Önemseyin.
Mitokondriyal Yaş
Beyin Tümörü ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.