Kıl Dönmesinin Nedenleri Nelerdir? Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi oldukça yaygın olan ve birçok farklı nedenden ötürü ortaya çıkabilen bir rahatsızlık türüdür. Kısaca özetlemek gerekirse, kıl kökü çok güçlü ve orada bulunan deri çok ince bir yapıya sahipse güçlü olan kıl kökü derinin içerisine girerek orada ters olarak gelişmeye başlayabilir. Bu andan itibaren vücut mekanizmamız bu içeriye doğru büyüyen kökleri yabancı cisim olarak algılamaya başladıkları için etrafını iltihap hücreleri ile kaplar. İçeriye doğru büyüyen kıl kökünün iltihap hücreleriyle kaplanmasının neticesinde ilhitaplı kıl dönmesi meydana gelir. Kişide bu durum kendisini kaşınma ve aralıklarla batma hissi ile gösterebilir. İlerleyen zamanlarda ise iltihaplı, akne gibi gözüken bir tavuk derisine benzeyen durum meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuzdaki istenmeyen kılları almak için ağda ve traş gibi yöntemler kullanırız. Bu kullandığımız yöntemler eğer kıl köküne zarar vererek yapısını bozarsa kıl kökü bulunduğu bölgeden dışarıya doğru uzayarak doku reaksiyonuna neden olabilir. Traş esnasında kıl köklerinin uzama yönüne doğru alınmayan kılların üst bölgesindeki eğilim kaybolabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise kıl kökü bu eğilimi tekrardan düzeltmek için çalışmaya başlayabilir. Fakat ters yönde çalışma meydana geldiği zaman yine aynı şekilde kıl kökü deri içerisinde uzayarak iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Bu durum ağda için geçerli olmasada ağdada bayanlarda farklı şekilde kıl dönmesine yol açabilmektedir. Ağda işleminde kıl kökleri toplu olarak vücuttan bir anda çıkarıldıkları için vücut bu gibi durumlarda kendisini travma moduna sokabilmekte ve kan serumu göndererek orada iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Vücut aslında kendisini savunmak için bunu yapmış olsada sonuçta kılların ters uzantıyla uzamasına neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kıl Dönmesini Engellemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Erkekler traş esnasında mutlaka kıl köklerinin uzadığı doğrultuda traş olması gerekmektedir. Bunun dışında traş öncesinde ve sonrasında kullanabilecekleri tonik veya kremler tahriş olma ihtimalini azaltacağı gibi kıl dönme şansınında azalmasına neden olucaktır.

Kasık bölgesinde ağda işleminden sonra meydana gelen kıl dönmesinin ardından iki üç kere jilet yardımıyla kılların kesilmesi kıl köklerinin düzelmesine yardımcı olabilir. Kullanım şeklini iyice öğrendikten sonra marketlerde kolaylıkla bulunan tüy dökücü kremlerden faydalanılabilir. Bu kremlerin kullanım talimatına göre uygulanması son derece önemlidir. Aksi taktirde deri üzerinde çok fazla bekleyen kremler ciltte tahrişlere ve kızarıklıklara neden olabilmektedir.

Kıl dönmesi sakal bölgesinde değilse ve cilt türünüz lazer epilasyon uygulaması için uygunsa bu yöntem kıl dönmesi sorununu ortadan kaldıracaktır. Özellikle erken dönemlerde yapılan epilasyon tek seansta size istediğiniz sonucu vermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Magnezyum Eksikliği / Fazlalığı
Doğru Bir Güneş Kremi Nasıl Seçilir
Alkol Tansiyonu Nasıl Etkiler?
Sinüzit Tipi Baş Ağrısı
Cilt (Deri) Biyopsisi
ASTİGMAT NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.