TEDAVİ
Kıl dönmesinde erken teşhis çok önemlidir. Kıl dönmesi tedavi edilmezse ağrı ve akıntılar kaybolmak bilmez. Apseler sürekli tarzda nüksetmeye devam eder. Hastalık yayılır ve bölge çukurlu bir hal alır. Tedavi tehir edildikçe, tedavi süreci de uzamaya başlar, zorlaşır. Böyle durumlarda tedaviye bir an önce başlamak gerekir.

En yaygın tedavi şekli kısa süren ameliyattır. Ameliyatla iltihaplı kısım alınarak, yara açık bırakılır. Haysa kontrol altında tutulur, pansuman yapılır ve yaranın kapanması beklenir. Bu süreçte tedaviye yardımcı antibiyotik kullanımı yapılır. Yaranın daha çabuk kapanması için hastaya yatak istirahatı verilir ve banyo yapmaması önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Son zamanlarda önemi artan bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavide fenol ve gümüş nitrat kullanılmaktadır. Makalemize bu tedavi metoduna da yer vermek istiyoruz. Bu yöntemde, eritilen gümüş nitrat aynen veya fenol, kıl dönmesinin bulunduğu deliklerden içeriye verilir. Kılların yuvalandığı dokular ve diğer hastalıklı dokular; ilaç etkisi ile hızla erir ve gri bulamaç halinde dışarıya akar. Böylece kıl dönmesinin bulunduğu iç bölge temizlenmiş olur. Bölge girişlerinin ağızları da gerekirse kapatılarak tekrar iltihaplanması önlenmiş olur. İyileşme süresi genellikle bir haftadır. Hijyene dikkat edildiğinde tam başarı sağlanmakta ve nüks ihtimali hemen hemen yoktur. Estetiktir ve narkoz gerektirmez. Kişi iş hayatına kısa sürede dönebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ASTIM NEDİR?
Soğuk Gece Terlemesi Nedenleri
Egzama Nedenleri
Bulanık Görme, Baş Dönmesi ve Baş Ağrısı Tehlikeli Olabilir
Sabahları Uyandığımda Böbrek Ağrısı Çekiyorum
Hormon Bozukluğu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.