KIL DÖNMESİ (PİLONİDAL SİNÜS)
Hayatımızda başımıza gelebilecek olan en kötü şeylerden birisidir kıl dönmesi. Kıl dönmesi, kılın oluştuğu tabakadan dışarı çıkacakken yolunu şaşırması olayıdır. Vücudumuzun her bölgesinde görülebilmekle beraber en çok tercih yeri ise kuyruk sokumudur. İlginç olan, kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesine neden olan kılların büyük çoğunluğunun o bölgeye ait olmamasıdır. Bu bölgeye kıllar baş veya enseden dökülüp aşağıya doğru kayar. O bölgedeki hassasiyet ve harekete bağlı olarak da derideki gözeneklerden girerek yumaklar oluşturur. Genellikle 15–25 yaş grubunda ve erkeklerde daha sık görülebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ
İlk evrede hafif şiddette ağrı meydana gelir. Anüsün yukarı tarafında küçük şişlikler, kaşıntı, akıntılı veya akıntısız küçük delikçikler oluşmasıdır. Olay ilerledikçe yani iltihap seviyesine geldiğinde ise kuyruk sokumu bölgesinde ciddi ağrı, ateş, halsizlik, titreme görülür. Böyle bulgular görüldüğünde ise müdahale gerekmektedir.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  • Sert koltuklarında uzun süre oturanlarda,
  • Bilgisayar başında uzun süre oturanlarda,
  • Terleyen ve kilolu kişilerde,
  • Dar giysiler giyinmek de zemin hazırlayabilir.

KORUNMA
Kıl dönmesinden korunmak için yapılabilecekler aşağıda sıralanmıştır:

  • Kilo almaktan kaçınılmalı, fazla kilolar verilmelidir.
  • Aşırı terlemeniz varsa önleminizi alın. Gerekirse kuyruk sokumu pudra ile kurulanmalıdır.
  • Dar giysiler giyilmemesi kıl batması riskini azaltacaktır.
  • Uzun süre oturulmamalı.
  • O bölgede biriken kıl ve tüyler temizlenmeli.
  • Hastalık 30 yaşından sonra çıkmışsa o bölge iki yıl tıraş edilmelidir.

TEDAVİ
Kıl dönmesi tedavisinde gümüş nitrat yöntemi ve ilermiş aşamalarda cerrahi müdahale uygulanabilmektedir. Kıl dönmesi tedavisini kolaylaştırmak için erken tanı çok önmelidir. Hastalığın ilerleyen zamanlarında yapılan bir müdahalede apseler ve ağrılar devamlılık gösterebilmektedir. Bu nedenle şüpheli durumlarda bir doktora görününüz. Doktorunuz sizin için en iyi tedavi seçeneğini belirleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Boğaz Ağrısı
Kanserin Önlenmesi
Solunum Yolu Enfeksiyonu
Alt Sırt Ağrısı Nedenleri
Plasebo Etkisi
Salmonella Besin Zehirlenmesi Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.