KIL KÖKÜ İLTİHABI (FOLİKÜLİT)

Folikülit, derinin herhangi bir yerinde bir yada daha saç veya kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmaya verilen isimdir. Bu durum çoğu durumda basit nedenlerden kaynaklanır. Uygunsuz yada kötü bir şekilde traş olunması, başa giyilen kask askıları, boğazlı kazak giyilmesi ve bunun yaptığı sürtünme gibi çeşitli nedenler kıl köklerinde iltihaplanmaya neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Folikülite karşı özellikle boyun, kasık veya genital bölgeler daha hassastır ve bu bölgelerde daha sıklıkla meydana gelir. Bunların dışında bakteriler de folikülite yol açabilir. Genellikle hasar görmüş foliküller, stafilokok enfeksiyonu var olduğunda iltihaplanmaya karşı daha da meyillidirler.

Eğer kıvırcık sakallar çok yakından tıraş edilir ve cilt tahriş olursa bu durumda da folikülit oluşabilir. Folikülitin ikinci biçimi ise bir kıl parçasının deri yüzeyine çıkamadan geri büyümesi (kıl dönmesi) sıkıştırılmış olması nedeni ile oluşur. Folikülitin her iki tipi de çoğunlukla erkeklerde meydana gelir. İkinci formu ise genellikle Afro-Amerikan erkeklerde belirgindir.

Folikülitin diğer türleri arasında herpetik folikülit, gram-negatif folikülit, pseudomonas folikülit, eozinofilik folikülit ve tinea barba sıralanabilir.

Folikülit ciddi bir durum değildir, ama sorunlu alan enfekte olmuş yada enfeksiyon yayılmış ise dikkatli olunması gerekir. Bunun dışında evde tedavi sonrasında belirtiler sık sık tekrarlıyor ise, iki veya üç gün boyunca devam ederse yada enfeksiyon yayılmış ise acilen bir doktora görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

FOLİKÜLİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Folikülit belirtileri sivilce ile beraber derinin kaşıntılı olması ve döküntü meydana gelmesi yada bir saç (kıl) kökü yakınında gelişmekte olan püstüller (irini kesecik) en bilinen belirtileridir. Sıklıkla boyun, kasık veya genital bölgelerde görünür. Bazı durumlarda, sivilcede bir kabuk gelişmesi görülebilir.

Küçük bir yaralanma sonrası folikülit belirtileri ile karşılaşabilirsiniz, ama bu iki ya da üç gün içinde kendi kendine çözülür. Genellikle belirtiler aşağıdaki gibi olabilir:

 • Kıl kökünde kaşıntı ve hassasiyet
 • Kabuklanma ile birlikte içi irin dolu kabarcıklar
 • Folikül etrafında kırmızı şişlikler
 • Kızarıklık ve inflamasyon

Derin folikülit belirtileri

Inflamasyon folikül çevresindeki deri içine yani daha da derin yayıldığı zaman belirtiler şu şekilde olabilir;

 • Büyük yumru meydana gelmesi
 • Ağrı
 • Yara izi
 • Sızlayan ve kabuk tutabilen içi irin dolu kabarcıklar
 • Şişme

Hayatı tehdit eden bir durum gösterebilen ciddi belirtiler
Folikülit ciddi bir durum değildir, ama tedavi edilmezse, bir stafilokok enfeksiyonu (stafilokok bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyon) bazen kan dolaşımına girbilir ve yayılabilir. Bu da bakteriyemi veya sepsis olarak isimlendirilen sistemik enfeksiyona yol açabilir. Bu tip durumlar acil müdahale gerektirir ve son derece ciddidir. Aşağıdaki belirtilere dikkat edilmelidir;

 • Bilinç yada uyanıklık düzeyinde değişimler (yanıt vermede gecikmeler)
 • Hatta kısa bir an için karışıklık veya bilinç kaybı
 • Yüksek ateş
 • Dudakların soluk veya mavi renkli olması, hızlı kalp atışı eşlik eden mavi dudaklar, (taşikardi) ve anksiyetenin eşlik edebilen şiddetli nefes darlığı
 • Şiddetli ağrı

FOLİKÜLİT NEDENLERİ NELERDİR?

Folikülit kıl köklerine zarar verebilen herhangi bir olay sonucunda meydana gelir. Genellikle giyim (özellikle yün gibi kaba kumaşlar), saç veya sakala sürtünen kask askıları veya diğer nesneler kıl köklerine zarar vererek iltihabına neden olur. İlaveten foliküllerin bloke olması veya bir traş sonucunda da folikülit gelişebilir.

Traş folikülitin iki farklı türüne neden olabilir. Ya stafilokok bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon yada derinin yüzeyinden geriye doğru büyüyen ve kıvırcık yapıya sahip kısa sakalların inflamasyonu. Bu ikinci tür pseudofolliculitis barba olarak isimlendirilir. Folikülitin her iki formu da erkeklerde daha sıklıkla görülür ve bu durum traşı daha da zorlaştırmaktadır.

Folikülit bir nedeni ise herpes enfeksiyonudur ve buna herpetik folikülit adı verilir. Uzun süreli akne için antibiyotik tedavisinin bir yan etkisi olarak (gram-negatif folikülit), için yan etki, sıcak küvet veya ısıtmalı yüzme havuzundan kaynaklanan folikülit (pseudomonas folikülit) ve mantar enfeksiyonu (tinea barba) da folikülit nedenleri arasında yer alır. Buna ek olarak kaşıntılı döküntü ile kendini belli eden folikülitin şimdilik nedeni bilinmemektedir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Çeşitli faktörler folikülit gelişme riskini artırabilir. Bu risk faktörleri aşağıdaki gibidir;

 • Enfeksiyon riskini artıran herhangi bir tıbbi durum
 • Sıcak suya uzun süreli maruz kalma
 • Topikal kortikosteroidler kullanmak
 • Uzun süreli antibiyotik cilt bakımı ürünleri kullanılması
 • Şişmanlık
 • Önceden varolan deri hastalıkları
 • Derinizde meydana gelen travmalar

RİSK NASIL AZALTILIR?

Sizin tarafınızdan folikülit riski azaltıIabilir,

 • Sürtünme yaptıkları için çok-dar giysilerden kaçınmak
 • Her kullanımdan sonra jilet veya tıraş bıçaklarını değiştirme
 • Jiletlerinizin temiz tutulması
 • Özellikle egzersiz ve terleme sonrası cildinizi temiz tutmak
 • Uygun kilonuzu muhafaza etmek
 • Tıraş sırasında travmayı en aza indirmek
  için parfüm içermeyen tercihen hafif sabun ve cilt kremleri kullanma

FOLİKÜLİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Folikülit hafif vakalarda genellikle iki ya da üç gün içinde iyileşir. Devam etmesi, yinelenmesi yada enfeksiyon oluşmuşsa enfeksiyon türüne özel ilaçların kullanılması gerekebilir. Enfeksiyon varlığında tedavi tam olarak sürdürülmelidir. Tedavinin durdurulması folikülitin daha kötüye gitmesini, tekrarlamasını ve yayılmasına yol açabilir.

KALICI VE CİDDİ FOLİKÜLİT İÇİN İLAÇLAR

Ağır veya bulaşıcı folikülit için oral veya topikal antibiyotikler, oral veya topikal antifungal ajanlar, oral antiviral ilaçlar, oral antihistaminikler veya topikal kortikosteroidler gibi bazı ilaçlar kullanılabilir. Tedavide kullanılacak ilaçlar hastalığın türüne göre değişebilir.

 • Eritromisin, tetrasiklin (Acrymycin V, Sumycin) veya dicloxacillin (Dynapen) gibi antibiyotikler,
 • Terbinafin (Lamisil, Lotrimin, Nizoral) gibi antifungal ajanlar
 • Ceterizine hidroklorür (nymphomax), difenhidramin (Benadryl), feksofenadin (Allegra) ve loratadin (Claritin) gibi kaşıntıyı dindirici antihistaminikler
 • Valasiklovir (Valtrex), asiklovir (Zovirax) ve famsiklovir (Famvir)gibi antiviral ajanlar
 • Hidrokortizon krem (Cort-Dome, Dermacort, Hytone, Synacort), betametazon dipropiyonat (Diprosone), flurandrenolide (Cordran), flutikazon propiyonat (Yetiştirmek) ve triamsinolon (Aristocort, Kenalog) gibi topikal kortikosteroidler kullandırılabilir.

FOLİKÜLİTİ İYİLEŞTİRMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM?

 • Kilonuzu koruyun
 • Bir elektrikli tıraş makinesine geçiş yapın ya da her kullanımdan sonra tıraş bıçaklarını değiştirin
 • Tercihen parfüm içermeyen, hafif sabun ve cilt kremleri kullanın
 • Egzersiz sonrası iyice cildinizi yıkayınız
 • Mümkün olduğunca geniş kıyafetler giyin

POTANSİYEL KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

İyi tedavi edilmeyen yada yetersiz kontrolü yapılan hastalık nadir durumlarda ciddi olabilir. Bu nedenle tedavi planınızı tam olarak uygulayın. Folikülit komplikasyonları tedavi edilmezse nadiren bakteriyel enfeksiyonlarında dahil olduğu sepsise yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  hasta

  merhaba, bende okuduklarıma göre derin folikulit var. kullandığım ilaçların hiç bir düzeltici etkisini göremedim. özellikle geceleri inanılmaz bir ağrı yapıyor ve bu ağrı bacak ve ayak kaslarına kadar etkiliyor. kullandığım ilaçlar: cipro 750 mh, augmentin 1000 mg ve bactroban 15g’ dir.kültür yapıldı ve temiz çıktı. ancak herhangi bir iyileşme gözlemleyemiyorum.

  rıza güner

  Eczacımın önerisi ile yoğun ve genetik dökülmem için Bioxcin Forte Şampuan ve spreyini kullanıyorum. Çok memnunum. Hiç bir üründen bu kadar etki görmemiştim. Artık farklı bir ürün kullanmayı düşünmüyorum.

  EMRAH HAN

  merhaba.bnim omuzve sırt izası iki omuz küreği arası ve kol dirseklere kadar sürekli özellikle sıcak ve terleme yaptığında kaşıntı ve kaşıntı sonucu kanama yara oluyor bunun için ne tür bir bitkisel ilaç önerebilirsiniz.Herhangi bir krem ilaç kullanımı yapmadım ve ayağımd mantar var buda etki ediyormu şimdiden tşkler iyi çalışmalar bol kazançlar

  hasta 2

  merhaba benim özel bölgemde bir şişlik çıktı ve ben bu şişliği sıktım ıltahap aktı ama hala sıskındı iğne batırdım tekrar sıktım bu sefer katı beya bir yag çıktı yine şişlik geçmedi iğne ve cımbızla derinin altına iniyorum fakat ne acı hissediyorum ne de kanama var ve ıltahap akmaya devam ediyor hala da şişlik var.

  hasta 2

  Daha önce kıl kökü iltihaplanması için bactroban isimli ilacı kullandım. Benim sorunumu bir kac sene geçirdi fakat tekrar basladı ve artık o da fayda etmiyor

  H.çalışkan

  Benimde genital bölgemde şişlik var. Acı ile ağrı ile farkettim.sıktığım zaman kremsi sıvı aktı. Etrafında bi kıl koku ne rastlamadım. Çok sert o kısım. Şuan kesip atasım var. Bi an da farkettim. Cinsel uyarılma ile farkına vardılar bartolin absesi mi acaba?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bacakta Yanma Hissi Neden Olur
İdrar Yaparken Ağrı ve Yanma
Dizler ve Diz Altlarında Ağrı
b5 vitamini
Analiz ve diyet programları
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.