KILCAL VARİS TEDAVİSİ
Kılcal varisler isminden de kolaylıkla anlaşılabileceği üzere ince, ufak varislerdir. Bu varislerin çapları 0.1 milimetre ile 1 milimetre arasında değişebilmektedir. Çoğunlukla normal varislerden değişik olarak renk tonu açısından daha kırmızı bir görüntüye sahiptirler. Kılcal varisler kadınların bacak bölgesinde yaygın görülen sağlık sorunlarındandır. Orta yaş ve ileri yaş erkeklerde ise genellikle yüz bölgesindeki ciltte meydana gelen kılcal damar çatlamaları tıp dilindeki ismi ile facial telenjektazi daha yaygın olarak görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan araştırmalar henüz alkolün bu rahatsızlığa neden olduğunu yüzde yüz doğrulamamış olmamasına rağmen genellikle günlük olarak alkol tüketen insanlarda kılcal varisler daha çok görülür. Kadınlarda bacak, erkeklerde yüz bölgeleri dışında vücudun başka yerlerinde oldukça az bir şekilde kendisini göstermektedir.

Kılcal varislerin tedavisinde cerrahi operasyon tekniği kullanılmaz. Bu bütün vakalarda aynıdır. Tedavinin başarı oranı yüzde yüz olsa da vücudun tedavi sırasında başka bölgelerinde meydana getirebileceği yeni varis oluşumları için tekrardan tedavi uygulanması gerekmektedir. Kılcal varislerin tedavisinde kullanılan üç farklı tedavi çeşidi bulunmaktadır. Bunlar skleroterapi, lazer yardımıyla gerçekleştirilen kılcal damar tedavisi ve radyofrekans aracılığıyla gerçekleştirilen tedavilerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Skleroterapi tedavisi çok ufak olan varislere iğnenin girememesinden dolayı genellikle daha büyük kılcal varislerde uygulanır ve oldukça etkili bir uygulamadır. Tedavide damar içerisine dışarıdan köpük enjekte edilerek tıkanması ve bu sayede vücut tarafından yok edilmesi amaçlanır. Tedavinin başarı oranı yüzde yüzdür ve vakaların çok az bir bölümünde ikinci seans gerekebilmektedir. Tedavinin ardından çok az ağrı hissedilebilir. Deride ufak nokta şeklinde siyah lekeler meydana gelebilir.

Lazer yardımıyla gerçekleştirilen kılcal varis tedavisinde ise cilt üzerinden damara doğru tutulan lazer ışığı, varis oluşmuş olan damarı ısıtarak damara zarar verir. Bu zarar verme işlemine tıpta termokoagüleasyon ismi verilmektedir. Damara verilen bilinçli zarar neticesinde vücut bu damarı yok eder ve sonsuza kadar bu damar bir daha kullanılmaz.

Radyofrekans aracılığıyla gerçekleştirilen kılcal varis tedavisinde ise bir iğne vasıtasıyla damara yüksek frekans içeren radyo akımı iletilir. Bu iletilen radyo akımı neticesinde damar ısınarak zarar görür ve tıpki lazer yardımıyla gerçekleştirilen tedavide olduğu gibi vücut bu zarar görmüş damarı bir daha hiç kullanılmamak üzere yok eder. Radyofrekans yardımıyla gerçekleştirilen tedaviler her zaman tek seans sürer ve etkisini kişinin hayatı boyunca sürdürmeye devam eder. Tedavi esnasında çok ufak acı hissedilebilmektedir.

Kılcal varis tedavisinde uygulanacak tedavi yöntemi ne olursa olsun cerrahi operasyon olmadığı için hasta ayaktayken gerçekleştirilebilir ve tedavinin akabinde evine daha sonrada işine geri dönebilir. Tedavi seçeneklerinden hangisinin uygulanacağı doktor kontrolünden sonra varisin büyüklüğüne ve kalınlığına göre belirlenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Biyoenerji İle Tedavi
Kızıl
Pankreas kanseri
Naylon Poşetler
2009 H1N1 İnfluenza Grip ve Nedenleri
Böbrek Kisti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.