KİLO ARTIŞI İÇİN FORMÜLLER
Kilo alamama kilo kaybetme gibi önemli bir sorundur. Her insanın ortalama vücut ağırlığında olması, güçlü bir bağışıklık sistemi(immün sistem) ile doğru orantılıdır. Eğer kilo alımı sizin için çok önemli ise ciddi uğraşlar veriyorsanız, kilonuzun tüm vücudun geneline dengeli bir şekilde dağıtılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bel ya da göbek çevresi gibi vücudun sadece bir kısmında kilo alma mide vb. sorunlara davetiye çıkarabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genelde kilo alamayan insanlar ince gövde tipine sahip, yerinde duramayan, enerjik ve yüksek metabolizma hızı yüksek olan insanlardır. Bu nedenle daha az kas gelişimi ile çok ince olmaktadırlar. Bu durum ayrıca eklemlerde çıtırdama, damarların görünür hale gelmesi ve çıkıntılı eklemler ile karakterize olmaktadır.

NORMAL VÜCUT AĞIRLIĞI NEDEN ÖNEMLİDİR?
Bedenin optimum kiloda olması;

 • Bağışıklık sistemi
 • Eklem ve kemik problemleri
 • Anemi ve diğer problemler için önemlidir.

DÜŞÜK KİLO NEDENLERİ

 • Daha az kalori alım(vücudunuzun belirli miktarda kalori alımı ihtiyacı vardır). Gereken miktardan daha az kalori tüketen kişiler zayıflama problemiyle karşı karşıyadır. Yetersiz kalori alımı solunum bozuklukları, tifo, kanser ve dolaşım bozuklukları sorunlara yol açacaktır.
 • Kötü beslenme alışkanlıkları kilo sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca metabolizma hızı da yüksekse, o zaman bu sorunla karşı karşıya kalacaktır. Yetersiz miktarda yemek ve bedensel aktivite de çok ise doğal olarak kilo kaybına neden olur.
 • Metabolizma bozuklukları kilo kaybının bir diğer nedenidir. Aşırı aktif tiroid, kalıtsal eğilimler ya da metabolik bozukluklara yol açan diğer kronik hastalıklar nedenler arasında sıralanabilir.

KİLO ARTIŞI İÇİN İPUÇLARI
Süt ve peynir gibi süt ürünlerinin alımını artırın. Fakat tüketimde çok aşırıya gitmek yüksek kan basıncı gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Sadeyağ ya da tereyağı gıdalarından zengin beslenmelisiniz. Kilo alımında öğle sonrası uykusu da önemli yer tutar. Ashwagandha(Withania somnifera), Shatavari(Asparagus racemosus), amalaki(Emblica officinalis) gibi şifalı bitkiler yetersiz beslenen insanlar için iyi bir seçenek olabilir. Zihninizi sağlıklı tutun ve stresten uzak durun. Günde 30 gram kuru üzüm yiyin. 40 gün kadar günde 3 kez kavun tüketmeye çalışınız. Taze ve tatlı bir meyve yemeye çalışın. Meyvelerinizin mevsim meyvesi olmasına özen gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

KİLO ARTIŞI SAĞLAMANIN DİĞER YOLLARI

 • Günde 3 kez muz tüketin ve ardından ekşimik alınız. Ayrıca kilo için sütlü muz yapabilirsiniz.
 • Süt ile meyve yiyin. Özellikle hurma ve badem ile mükemmel sonuçlar aşabilirsiniz.
 • Yaz aylarında kilo almak için günlük olarak sütlü mango içebilirsiniz.
  Mango, herhangi bir protein olmadan çok fazla şeker içerir. Fakat diğer yandan süt ise birçok protein içerir ve şekersizdir. Yani her ikisinin kombinasyonu birbirlerine mükemmel uyum sağlar.
 • İncir başlı başına mükemmel bir kilo aldırıcıdır. İncir kuru olmalı ve su ile almalısınız. Günde iki kez tüketmenizi öneririz.
 • Bazı besinlerin sinir sistemi üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Zihnin sakin olması kilo alımında hızlandırıcı olacaktır. Bunun için en iyi besinler D vitamini, kalsiyum, magnezyum ve B6 vitaminidir. D vitamini için güneş ışığı gerekli ve süt içilmelidir. Süt ve yoğurt harika bir kalsiyum kaynağıdır. Yeşil yapraklı sebzeler magnezyum minerali için iyi bir kaynaktır.
 • Beyaz un ve şekerden yapılan ürünler tüketmeyin. Bunlar vücudunuzda olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sarı Nokta Hastalığı Nedir?
SAĞLIĞINIZ İÇİN BUNLARI YAPIN
Parmaklarda Karıncalanma
Ayurveda Nedir?
Normal Tansiyon Değerleri
Dikkat Eksikliği Hiper Aktivite Bozukluğu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.