KİLO VERDİREN AMİNO ASİTLERKilo Verdiren Amino Asitler

Amino asitler vücutta kas kütlesinin yapılabilmesi için gerekli olan proteinlerin yapıtaşıdır fakat amino asitler kişinin zayıflamasına da yardımcı olabilir. Belirli amino asitlerin alınması ile sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir ve kararlı bir şekilde dilediğiniz ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Protein yapı taşları olan amino asitler, atletik performans ve kas büyümesi için popüler beslenme takviyeleridir. Bilinen 22 çeşit amino asit bulunmakta ve her birinin vücutta farklı işlevleri bulunmaktadır. Amino asitler kas yapımına ek olarak kaybını teşvik etmek için kullanılabilir. İşte bunlardan bazıları;

KARNİTİN

Karnitin birçok enerji içeceği ve beslenme takviyelerinde bulunur ve yağ metabolizmasında önemli bir yeri bulunmaktadır. Vücutta üretilebilen Karnitin, yağı enerjiye dönüştürecek olan hücre içindeki mitokondri organeline yağın taşınmasına neden olarak depo yağlardan kurtulmanıza olanak sağlar ve yağların depo edilmesine engel olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi‘ ne göre, karnitin, yağ kütlesinin azaltılması ve kas kütlesinin artırılması açısından önemli olduğu gösterilmiştir. Bu amino asitlerin daha fazla alınması durumunda da kaslar, yağ birikiminden vücudu korumak için daha fazla enerji harcayacaktır. Hatta fazla miktarda kas kütlesine sahipseniz dinlendiğinizde dahi enerji harcamaya devam edersiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Karnitini beslenme takviyesi olarak satın alabilirsiniz, yada bitkisel yada hayvansal kaynaklı besinleri tüketerek alımını artırabilirsiniz. Karnitin başta kuzu eti olmak üzere kırmızı et, balık, kümes hayvanları, süt ve süt ürünleri, kuşkonmaz, avokado ve buğday gibi besinlerde bulunabilmektedir.

TİROZİN

Tirosin, kilo kaybı için faydalı bir amino asittir. Bu amino asit metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımını başlatan hormon olan katekolaminlerin üretimini ve salınımını uyarır. Süt ve süt ürünleri ve bitkisel olarak da pirinç önemli trozin kaynaklarıdır.

Zayıflatan Amino AsitlerLÖSİN

Lösin kas kütlesinin gelişimini ve sürdürülmesini destekler. Lösin etkisi güçlü bir amino asittir. Lösin çok kalori yakılmasını gerektiren bir süreç olan  protein sentezini başlatan önemli bir amino asittir. Lösin aynı zamanda bir araştırmaya göre, (Hiperplazi Araştırmalar Dergisi) metabolizmayı artırarak kas kütlesinin sürdürülmesi ve tokluk duygusunun artırılmasında da önemlidir.

Lösin baklagiller, süt ürünleri ve tahıllarda bulunmaktadır.

TRİPTOFAN

Kilo kaybı için en iyi amino asitlerden biri triptofandır. Hindi yüksek oranda triptofan içerir. Triptofan uyku ve dolgunluk duygularını da teşvik edebilen bir amino asittir. Amino asitin sedatif yani sakinleştirici etkisi, uydukça insülin ve hormon düzeylerinin dengelenmesine bağlı olarak zayıflamaya yardımcı olabilir.  Triptofan aynı zamanda glikoz metabolizmasının da uygun şekilde çalışmasını sağlar ve sizin dolu olduğunuz hissini uyandıran serotonin hormonunun salınımını uyarır.

Triptofan beslenme takviyesi olarak alınabilir yada yukarıda da bahsedildiği gibi hindi ve sonrasında ise dana, tavuk eti, kahverengi pirinç, balık, süt, yumurta, meyve ve sebzelerde bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Pervin Bulgak bikini çorbası
Çok Fazla Karpuz Yemenin Zararları
Kalp, Beyin, Böbrek, Dalak ve Karaciğer Yemenin Faydaları
ikballe şifalı bitkiler
Kalsiyum İçeren Yiyecekler
K vitamini
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.