KİLO VERDİREN VİTAMİNLERKilo Verdiren Vitaminler

Vitaminler sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için çok önemlidirler. Vücudumuzdaki her hücrenin baş rol oyuncusu olan enzimlerin çoğu performansını vitaminlere borçludur. Kilo verme amacı ile düşük kalorili bir diyeti takip ederken metabolizmanızı artırıcı yönde olan vitaminleri de diyetinizden eksik etmeyerek daha aktif kilo bir şekilde kilo verebilirsiniz. Hem sağlıklı kalarak ve hem de kilo vermenizi hızlandıracak vitaminler için bizi takip edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Kilo Aldıran Vitaminler

1/ Kolin. Yağı metabolize etme özelliğindeki önemli bir bileşendir. Vücudunuzda kolinin yeterli düzeyde olmaması durumunda karaciğeriniz yalanma tehditi ile karşı karşıyadır. Günlük bazda mutlaka yumurta sarısı, buğday tohumu ve fıstık tüketmeye özen gösterin. Kolin lesitinin ana maddesidir.

2/ İyot. İyot bir vitamin değildir ama yeri gelmişken bunu da vermeden geçmeyelim istedik. İyot troid bezinin uyarılması için gerekli olan bir mineraldir. Troid bezi ise sağlıklı ve hızlı metabolizmayı teşvik için önemlidir. En iyi kaynağı ise iyotlu tuz yada bundan iyisi ise su yosunu yada deniz lahanasıdır.

Bir diğer önemli mineral ise kromdur. Krom karbonhidratları parçalar ve açlık acısını azaltır. Yapılan çalışmalar diyet yaparken kilo kaybı artırdığını göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

3/ Inositol. Görev olarak koline benzer ve yağın metabolize edilmesini sağlar. Bunu alabilmek için soya, yumurta ve fındık tüketebilirsiniz.

Kilo Verdiren Amino Asitler Nelerdir?

4/ B2, B3, B5, B6, B7 ve B12. Bu vitaminleri yeterli oranda aldığınızdan emin olun. Gerek sağlıklı bir troid ve gerekse de metabolizmanın çalıştırılması ve bunun sürdürülmesi için çok önemlidirler. İyi kaynakları buğday kepeği, yumurta ve yulaftır.

Zayıflatan Vitaminler5/ C Vitamini. C  vitaminin yararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Fakat bilinmeyen bir yönü ise C vitamini, glikozun enerjiye dönüşmesine yardımcı olduğudur. Bu da şu anlama gelir, vücutta glikoz depolanmayacak, yakılacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. İyi kaynakları kuş üzümünü, brokoli, portakal ve çilektir. bulunur.

6/ Multivitamin ve Multimineral takviyeleri. Bunlar hiçbir zaman gerçek yemek ile aynı kefeye koyulmamalıdır. Ek olarak, omega 3 ve omega 6 ihtiva eden bazı esansiyel yağ asit takviyesi hiç de fena olmayacaktır. İlaveten bazı protein tozlarını da kullanabilirsiniz. Kısa vadede kullanılabilir fakat uzun vadede kaçınılmalıdır.

7/ CoQ10.  Koenzim Q10, doğrudan mitokondriyi etkileyerek (mitokondri enzimlerini etkiler) ATP üretimi için gereklidir. CoQ10 ve ATP el ele gider. Düşük CoQ10 ise düşük ATP üretimi demektir. ATP (enerji)’ nin az elde edilmesi ise besinlerin size enerji yerine yağ olarak geri dönmesi demektir. Yüksek oranda ATP üretilmesi daha yüksek bir metabolizma demektir!

İPUÇLARI

  • Vitaminler uygun bir diyet ve egzersiz planı ile birlikte kullanılmalıdır.
  • Vitaminlerin yanı sıra, gün boyunca kayıp sıvıların tedaril edilbilmesi amacı ile bol bol su içilmelidir.

UYARILAR

İyi bir şey her zaman yararlı olacağı anlamına gelmez. Bazı vitaminlerin aşırı miktarda alınması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Nerede duracağınızı ve ne kadar alacağınızı bilmek önemlidir.

Eğer bir tiroid sorununuz varsa, doktorunuza danışmadan herhangi bir vitamin ve özellikle de iyot kullanmayın. Son derece zararlı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karbonhidratlar
Çabuk Yağlanmaya Neden Olan Besinlerden Uzak Durun.
İştah Kesici Yiyecekler
Göz Sağlığına Ne İyi Gelir
Süt Alerjisi Testleri ve Tedavi
Yağ Yakan Yiyecekler İle Kilo Verme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.