Kilo Verirken Bunlara Dikkat

Artık vücudunuzda bulunan fazla kilolar estetik açıdan sizi rahatsız mı ediyor? Tüm bu kilolardan kurtulmak mı istiyorsunuz? Sizde günümüzde sık karşılaşılan bir durum olan fazla kilo problemi bulunan kişilerden biri olabilirsiniz. Günümüzde değişen yemek yeme alışkanlıkları ve çalışma temposu nedeniyle genç, yaşlı, kadın, erkek fark etmeksizin fazla kilo problemi her kişide karşımıza çıkabilmektedir. Tıp literatüründe aşırı kilolu olma durumu ise gün içerisinde kişinin kaybettiği enerjinin aldığı kaloriden daha az olması şeklinde açıklanmaktadır. Aşırı kilodan sonra ise obezite riski gelmektedir ve bu çok daha ciddi bir hastalıktır. Kesinlikle uzman bir diyetisyen eşliğinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

“Kolay bir şekilde nasıl zayıflayabilirim?”

Bu soruyu hemen hemen aşırı kilosu olan kişiler arkadaşlarına veya yakın çevresinde sormuştur. Fakat ne yazık ki bütün insanların metabolik yapıları farklı olduğundan bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Bir beslenme programı bir kişide çok güzel sonuçlar ortaya çıkarsa da başka bir kişinin vücuduna uygun olmadığı için hiçbir sonuç vermeyebilir. Bunun örnekleri çok sık görülmektedir. Bununla beraber kişilerin fazla kilolarının bulunması yaşamlarını ne yazık ki oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Gerek psikolojik gerekse yaşamsal bir takım problemlere neden olabileceği için kişi eğer kafasına koyduysa bir an evvel bu aşırı kilolardan kurtulması gerekir. Kilo vermek için ilk atılması gereken adım psikolojik yönde olmalıdır. “Ben kafama koydum zayıflayacağım”, “ben bu kilolardan kurtulacağım” gibi düşünce yapısına girmek ve kendini bu şekilde sürekli ikna ederek motivasyon sağlamak kilo vermenin neredeyse yarısına eşittir. Bununla beraber zayıflamak için çeşitli yönergelere ihtiyacınız vardır. Uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanmış beslenme programının yanında düzenli spor yapmak ve aşağıda belirttiğimiz maddeleri bir yaşam felsefesi haline getirmek kişinin kilo verme problemini tamamen ortadan kaldıracaktır. Kişi de herhangi bir hastalık veya sağlık problemi bulunmuyorsa tüm bunları düzenli bir şekilde uyguladığında kilo verememe durumu neredeyse imkansızdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kilo Verirken Mutlaka Bunları Uygulayın:

– Mevcut yaşantınızı daha hareketli bir hale sokmalısınız. Eğer yüksek bir binada oturuyorsanız dairenize çıkarken asansör yerine merdiven kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Bunun dışında otobüs veya minibüs durağına evinizin yanındakinden değil de bir sonrakinden binmeniz günlük olarak yapmanız gereken sporu yapmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu yürüyüş egzersizleri stresten uzak kalmanızı da sağlayacaktır. Stresin vücuda zararlı olduğu ve kişinin stres halindeyken salgıladıkları hormonlar nedeniyle yağ yakması daha da zorlaşmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca hayatınızı stresten uzak şekillendirmek zayıflamak için oldukça faydalıdır.

– Mümkün olduğunca hazır yemekleri tüketmemeye özen gösterin. Dışarıdan çok fazla yemek yemeyin. Bütün bu yiyeceklerin içerisinde yer alan yağlar hem sağlıksız olmakla birlikte vücudunuzda kilo olarak depolanacağını aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca hazır yemeklerin içerisinde bozulmasını engellemek için kullanılan katkı maddelerinin de vücudunuza zararı olduğunu unutmayın.

– Beslenme programınızda mümkün olduğunca lifli gıdalar olmasına özen gösterin. Eğer ara öğünler dışında sık sık bir şeyler atıştırma huyunuz varsa bu gibi durumlarda mutlaka lifli gıdalar ilk tercihiniz olsun. Lifli gıdalar mide içerisinde daha fazla alan kapladığı için kişinin gün içerisinde daha az acıkmasına neden olacak ve bu yüzden kişi öğünlerde daha az yemek yiyecektir. Kepekli olan ürünlerde lifli gıdalarla aynı özellikte olduğundan kepekli gıdaları da gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

– Gün içerisinde mümkün olduğunca asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmak bunun yerine su ve soda gibi yararlı içecekleri tüketmek vücuttaki yağ atım hızını hızlandıracağından kilo vermeniz için size oldukça yardımcı olacaktır.

– Özellikle yaş fark etmeksizin çikolata ve şerbet içeren bir takım tatlılar hemen hemen herkes için hayatlarının her döneminde tükettiği besinlerdir. Fakat bunların vücutta fazla kilo olarak depolandığı asla unutulmamalıdır. Bunun yerine kişiler tatlı ihtiyaçlarını bastırmak için hem daha hafif olan hem de kalori bakımından daha az olan sütlü tatlıları tercih edebilirler.

– Gün içerisinde elinizden geldiğince çalışmaya ve işkolik olmaya özen gösterin. Bütün vaktinizi işinize verdiğiniz taktirde zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacak hatta bazı zamanlarda yemek yemeye bile vakit bulamayacaksınız. Fakat burada işin içerisinde stres sokmamaya özen gösterin.

– Kahvaltı öğünü olmazsa olmaz tek öğündür. Sadece zayıflamak isteyen kişiler değil, sağlıklı olmak isteyen kişiler mutlaka her sabah uyandıklarında kahvaltı yapmak zorundadır. Kahvaltı kişinin temel öğünü kabul edildiğinden kuvvetli bir kahvaltı yapmak diğer öğünlerde daha az acıkmanıza ve bu sayede daha az yemek yemenize neden olacaktır

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Formunuzu Korumanıza Yardımcı Olacak Öneriler
Vücutta Yağ Oranı %25'i Geçtikten Sonra Çok Dikkat Edilmelidir.
5 ayda kaç kilo verilir
kısa sürede sağlıklı zayıflama
Kolay Kilo Vermenin Sırları
Zayıflamak İçin Temel Öneriler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.