KİLO VERME İLE İLGİLİ YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER

Gazete ve dergilerde kilo verme konusunda birbiri ile ilgili bir çok çelişkili manşet bulunabiliyor ve kişi karışık düşüncelere kapılabiliyor. Hangisi diyet doğru hangisi yanlış, hangi besin kilo verdiriyor yada hangisi aldırıyor. Yada bir başkasında işe yarayan gıda yada uygulama sizde işe yarayacak mı? Bunların hepsi ayrı birer muamma.

Aşağıdaki yazımızda kilo verilmesi konusunda yanlış bilinenlerin neler olduğu yer alıyor.

DOYMUŞ YAĞ SAĞLIKLI OLABİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun bir süre bilim adamları, doymuş yağın kalp hastalıklarının en büyük nedeni olduğuna inanıyordu. Doymuş yağlardan genellikle ette bulunan yağ, tam yağlı peynir, tereyağı, inek sütü, dondurma, palmiye ve hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır. Ama bu inanç son zamanlarda sismik kaymaya uğramıştır. Şu anki geçerli düşünce doymuş yağın kalp hastalıklarına yol açabilen LDL kolesterolü yükseltmesidir. Ama aynı zamanda kalp için iyi olan HDL kolesterolü yükseltmekte ve trigliserid seviyesini düşürmektedir. Gerçekte, güncel araştırmalar doymuş yağların hem iyi hem de kötü etkisinin olduğunu gösteriyor. Bu nedenle dengeli tüketmekte yarar var.

ÖNEMLİ: Doymuş yağın sizin için gerçekten iyi bir seçim olup olmadığını anlamak için bir karşılaştırma yapın.  Balıklarda bulunan, fındık, zeytinyağı ve avokado yağı gibi doymamış yağlar, doymuş yağlar yerine kullanılabilir ve kalp için daha sağlıklıdır. Fakat basit karbonhidratlar, trans yağlar ve diğer sağlıksız gıdalara göre daha sağlıklıdır. Örneğin doymuş yağ bakımından zengin olan biftek yerine, doymamış yağ zengini olan somon balığını tercih edin. Ama tavada veya trans yağda kızartılmış tavuk yerine ise biftek yemek daha iyidir.

Sponsorlu Bağlantılar

SUNİ TATLANDIRILAR KİLO VERDİRİR Mİ?

Çok az yada “0” kalori içeren yapay tatlandırıcı ürünler ile beslenmek, kilo vermeye yardımcı olabilir. Fakat bazı çalışmalar bunun böyle olmadığını göstermiştir. Diyet soda kişinin tip -2 diyabet ve obeziteye yakalanma olasılığını artırmaktadır. Yapılan bir diğer araştırmanın sonucuna göre ise suni tatlandırıcıları vücudumuz gerçek şeker gibi algılamakta, göbek çevresinde yağ birikimini artırmakta ve insülin salgılanmasına neden olmaktadır.  Suni tatlandırıcılar iştah duygusunu artırarak daha fazla karbonhidrat alınması isteğini yükseltmektedir.

ÖNEMLİ: Ara sıra tüketmek sizi öldürmez. Fakat ondan vazgeçerek yada keserek damak zevkinizi sıfırlayabilir ve normale dönmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonradan menünüze aşırı tatlı ve şeker gıdalar yerine daha doğal ve kepekli ürünler eklemeyi unutmayın.

DÜŞÜK YAĞLI MI YOKSA TAM YAĞLI SÜT MÜ?

Çoğu beslenme uzmanı yağsız süt önermektedir. Yağsız sütü zenginleştirerek kullanan insan sayısı gittikçe artmaktadır. Örneğin tahıllar üzerine yağsız süt katarak kullandığınızda hem sütü ile aynı proteinden yararlanırsınız hem de tahılların karbonhidratından. Yağlı bir süt tercih ettiğinizde ise aynı proteini alır, fakat daha fazla yağ nedeni ile daha az karbonhidrat tüketirsiniz. Bu da iştahınızın kapanmasına yol açar.

Tam yağlı süt, doymuş yağ içerir. Ancak yeni bir araştırma ineklerin besin eksikliği olan işlenmiş yem yerine otlatıldığı zaman sütlerinin daha besleyici ve hatta yağı alındığında kalp krizi riskini önleyici olduğu belirlenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karın Çevresindeki Yağlar Nasıl Eritilir
Ultrashape Yöntemi İle Bölgesel Zayıflama
Kilo Verme İle İlgili Yanlış Bilinen Gerçekler
Cilt Sarkması Nasıl Önlenir
Vücutta Yağ Oranı %25'i Geçtikten Sonra Çok Dikkat Edilmelidir.
Bölgesel zayıflama için öneriler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.