KİLO VERMEK İÇİN BAHANE ÜRETMEYİNKilo Vermek İçin Bahane Üretmeyin

Fazla kilolarınızdan ve kendinize hep aynı bahaneleri bulmaktan yoruldunuz mu? Kilolarınız için bahane bulmak size bir şey kazandırmaz. Hep yerinizde sayarsınız ve mutsuz olursunuz. Bahane üstüne bahane bulmayı bırakın ve harekete geçin. Hayatınız üzerinde kontrol sağlayın ve incelmeye başlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte Size Yardımcı Olacak Adımlar:

1- Fazla Kilolarınızın Sebebi Herhangi Bir Sağlık Problemi Olabilir mi? Bazen kilolu olmanızın ve bir türlü kilo verememenizin altında yatan sağlık sorunları olabilir. Bunun için doktorunuzla görüşün ve kilo almanıza sebep olan bir sağlık sorununuzun olup olmadığı öğrenin. Böyle bir sebep dahi olsa kendinizi bırakmayın ve doktorunuzun tavsiyelerine kulak verin.

Kilo vermeyi zorlaştıran bazı sağlık problemleri:

 • Yetersiz çalışan tiroit hormonu: Tiroit hormonun yetersiz çalışması demek vücudun yağ yakmak için gerekli tiroit hormonunu salgılayamaması demektir.
 • Hormonsal değişiklikler: Hayatın farklı aşamalarında hormonlarda değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler kilo almanıza sebep olur. Örneğin: Menopoz, hamilelik veya ergenlik dönemi gibi. Ancak bu değişiklikler genellikle geçicidir ve size yeni bir yaşam tarzı kazandırır.
 • Kronik Stres: Eğer sürekli stres ve endişe altındaysanız vücudunuz kimyasal bir madde olan kortizon salgılar. Bu stres hormonu vücudunuzun fazla yağı depolamasına sebep olur. Vücut güvenlik amaçlı yağ depolar. Ancak sizin ilkel zamanlardaki insanlar gibi tehlikeli bir hayatınız olmadığı için güvenlik amaçlı yağa da ihtiyacınız yoktur. Bu nedenle depolanan yağ sizi sadece şişman gösterir.
 • PolikistikOver Sendromu (PCOS): Amerika da 5 milyondan fazla kadın polikistikoversendromu yaşamaktadır. Bu rahatsızlık ülkemizdeki kadınlarda da oldukça sık görülmektedir. Belirtileri; düzensiz adet döngüsü, ciltte sivilce ve akne oluşumu, aşırı kilo alma ve hamile kalamamadır.
 • Cushing Sendromu: Cushing Sendromu olan kişilerde böbrek üstü bezleri aşırı miktarda kortizol üretir. Bu da vücudun fazla miktarda yağ depolamasına sebep olur.
 • Diğer durumlar: Kilo almanızla ilgili diğer sebepleri doktorunuz teşhis edecektir.

2- Kilo almanıza sebep olan suçluları tespit edin: Gerçek nedenleri halının altına süpürüp kendinize bahaneler üretmeyin. Siz bu nedenlerin farkında olmadıkça vücudunuz balon gibi şişmeye devam edecek. Göz göre göre kendinize zarar vermeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte gizlice yaptığınız ancak düşündüğünüzde çok açık olan kilo aldırıcı sebepler:

 • Televizyon karşısında uzun süre oturmak ve atıştırmak.
 • Her acıktığınızda küçücük bir çikolata ya da birkaç kurabiye veya cips yemeniz.
 • Yemeklerde gereğinden büyük porsiyonlar kullanmanız. Eğer hangi miktarın çok olduğunu bilmiyorsanız bu size çok şey anlatıyor demektir.
 • Az ya da hiç egzersiz yapmamak. Gideceğiniz her yere arabayla gitmek ve yürüyüş yapmamak.
 • Aşırı miktarda alkol tüketmek. Alkollü içkiler içerisinde oldukça fazla miktarda kalori vardır.
 • Haftada bir defadan fazla dışarıda yemek.
 • İşlenmiş gıdaların fazla; doğal, işlenmemiş ve tam tahıl ürünlerin az olduğu bir diyet.

3- Zamanınızı planlayın: Birçok kişi yeterli zaman olmadığından yakınır. Gün içerisinde aşırı yoğunluk olduğundan zamanı planlamak zorlaşır ve yapılacak işler aksar. Ev hanımlarından yoğun çalışan yöneticilere kadar herkes sabah uyandığı dakikadan gece yatana kadar oradan oraya koşturduğunu söyler. Kilo vermek dâhil olmak üzere kendimize zaman ayırmak zorlaşır. Hayatınızı düzenlemek ve zamanı verimli kullanmak sizin elinizdedir. Hayat sizi kontrol etmesin; siz hayatı kontrol edin. Yaşam tarzınızı sağlıklı yönde değiştirin ve kilo vermeye zaman ayırın.

 • Kilo vermek önceliğiniz olacak şekilde hayatınızı düzenleyin. Kendinize ‘Ben kilo vermeye zaman bulamayacak kadar çok meşgulüm’ cümlesini artık söylemeyin. Günlük programınızı gözden geçirin ve diyetiniz için zaman ayırın.
 • Kulağa hoş gelmeyebilir ama arkadaşlarınızla yemeğe çıkmak yerine spor salonuna gidin. 45 dakikalık öğle aranızda egzersiz yapmayı deneyin. Her akşam bir sonraki gün için kendinize sağlıklı yiyecekler hazırlayın. Böylece daha az kalorili ve daha sağlıklı besinler tüketmiş olursunuz.
 • Eğer gerçekten yapabileceğiniz bir şey yoksa şikâyet etmeyi bırakın. Bu şekilde yalnızca kendinize zarar verirsiniz.

4- Kendinize bahane bulmayın ve ‘ Sadece bir kez’ gibi cümleleri bırakın. Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız buna odaklanın ve önceliğiniz zayıflamak olsun. Bu sizin için her sabah dişlerinizi fırçalamak gibi ya da önemli bir toplantıya yetişmek gibi olsun. Bir defadan bir şey olmaz gibi cümleleri hayatınızdan çıkarın. yediklerinizi özenle seçin ve bir şeyi yemeden önce iki defa düşünün.Kilo Vermek İçin Mazeret Üretmeyin

5- Ben bunu yapamam şeklindeki tavrınızı değiştirin. Kendinize ben kilo veremem dediğiniz sürece buna inanırsınız ve inandığınız şey sizin hayatınız olur. Yapabilirsiniz! Vazgeçmeyin! Vazgeçmek sadece ölü insanlar içindir. Ben yapamam demek zayıflıktır ve kendini kandırmaktır.

İşte size arkasına sığındığınız birkaç bahane:

 • “Ben kilo veremem. Çok yoruldum! “ Yorgunluğunuzun sebebi yediğiniz sağlıksız besinlerdir. Kurabiyeler, fastfoodlar ve işlenmiş diğer gıdalar sizi sağlıksız yapar. Bir diğer sebep de sıkıcı ofis hayatınızdır. Tüm gün hareketsiz kaldığınız için kalori yakmak zorlaşır ve yedikleriniz size kilo olarak geri döner. Sağlıklı besinleri seçmek için, sağlıklı bir diyet planlamak için ve egzersiz yapmak için çok yorgun olmayı bırakın. Gerçekleri görün ve harekete geçin.
 • “Ben kilo veremem. Yemeksiz hayat çok sıkıcı! “ Mutsuz ve uzun bir yaşam yerine mutlu bir yaşamı ve genç ölmeyi tercih ederim şeklindeki yanlış düşüncelerinizi bir kenara bırakın. Yanıltıcı bahanelerle kendinizi kandırmayın. Geçici mutlulukları bırakıp diyeti yaşam tarzı haline getirin. Sağlıklı beslenmeyi ve egzersizi birleştirin; daha enerjik ve daha mutlu bir yaşamınız olsun.
 • “Ben kilo veremem. Daha önce de denedim ve verdiğim kilolar geri geldi.” Maalesef çoğu geçici ve moda olan diyetlerin sonucu hüsranla bitmektedir. Sizin yapmanız gereken uzun vadeli bir sağlıklı beslenme programı oluşturmak ve yaşam tarzınızı sağlıklı yönde değiştirmektir. Bu şekilde sonuç almanız uzun süreli olabilir ancak garanti olacaktır. Ayrıca abur cuburu hayatınızdan tamamen çıkarmanız da önemlidir.

6- Bahanelerinizi ortadan kaldırın. Bahaneleri azaltmanın birçok yolu vardır. En önemlisi yemeklere karşı oluşmuş köklü yanlışlarla ilgilidir. Bu yanlışları değiştirmek zaman alacaktır. Öncelikle bahane bulmayı bırakın ve olumsuz düşüncelerinizi olumluları ile değiştirin. Çoğu kişi “Yarından itibaren çikolata yok!” gibi cümlelerle işe başlar. Hayat bu şekilde işlemez. Yapmanız gereken bu değildir. Yapmanız gereken sağlıksız yiyecekleri yavaş yavaş diyetinizden uzaklaştırmak ve onları sağlıklı olanlarıyla değiştirmektir. İşte size öneriler:

 • Yavaş yavaş başlayın ve gerçekçi olun. Kilo vermek için günde 5 km koşmalıyım ve sadece kereviz yemeliyim gibi gerçek dışı hedefleriniz olmasın. Bunun yerine kendi hızınızdaher akşam 1 km yürüyün. Ve tükettiğiniz sağlıksız bir yiyeceği sağlıklı olanla değiştirin. Vücuduz değişikliğe adapte olacak ve zamanla daha güçlü hissedeceksiniz.
 • Kilo vermek için eğlenceli yollar bulun.Günümüzde fitness ve beslenme programları çok yol kat etti. Artık eskisi kadar katı diyetler yerine daha esnek ve daha eğlenceli beslenme programları ve egzersiz yöntemleri var. Aç kalmadan sağlıklı ve eğlenceli şekilde kilo vermeniz mümkün. Pek çok spor salonusize kick bokstanZumba ya kadar birçok seçenek sunmaktadır. Kick boks ile agresifliğinizi atarken Zumba ile dans ederek kilo verin. Ayrıca sağlıklı beslenmenin farkında olan birçok aşçı ağız sulandırıcı tarifleriyle size eşlik edebilir. Yemek programları ve yemek kitaplarından pratik, evde yapabileceğiniz lezzetli ve sağlıklı tariflere ulaşabilirsiniz. Kendi mutfağınızda birbirinden lezzetli tarifleri deneyebilir ve kendiniz için sağlıklı bir şeyler pişirmiş olursunuz. Bir diğer avantajınız da globalleşen dünyada meyve, sebze ve hayvansal gıdalara ulaşmak çok kolaydır. Evet, eğer diyetiniz aç kalmanıza sebep oluyorsa iki defa düşünün! Böyle bir diyet zaten faydasızdır ve doktorunuz da onaylamayacaktır.
 • Geçici bir diyet yerine yaşam tarzınızı değiştirin.Geçici diyetler size çare olmaz. Ancak bahanelerinizin ömrünü uzatır. Yapmanız gereken bahanelerinizi tamamen ortadan kaldırmaktır. Bunun için yemeğe ve egzersize karşı olan bakış açınızı değiştirmelisiniz. Öncelikle evdeki abur cuburlardan kurtulun. Evinize kesinlikle abur cubur almayın; aldırmayın.

Yürüyüş yapmak için kendinize fırsatlar yaratın. En yakın arkadaşınızla evde oturup sohbet etmek yerine yürüyüşe çıkın. Havanın güzel olduğu bir günde işyerine bisikletle gidin. Köpeğinizi alıp güzel bir parkta yürüyüş yapın. Yaşam tarzınızı mutlu olacak şekilde değiştirin. Evde oturmak yerine kendinizi doğaya bırakın. Temiz hava ve doğa size her zaman iyi gelecektir.

 • Önceden plan yapın. Küçük planlar çok işe yarar. Sağlıklı beslenme ve yemek tariflerinin olduğu bir kitap alın. Bu kitabı inceledikten sonra kendinize bir plan yapın. Beslenme programınızı haftalık olarak önceden oluşturun. Bir hafta boyunca yiyeceğiniz ana yemekleri ve atıştırmalıklarınızı belirlemek sizi belli bir düzene sokar. Pazar akşamları haftalık menünüzü, yapacağınız sebze meyve alışverişinizi ve market alışverişinizi belirleyin. Bu şekilde hem gereksiz alışveriş yapmazsınız hem de zaman ve para tasarrufu yapmış olursunuz. Ayrıca bugün ne pişirsem derdiniz de olmaz. Planlamanıza yardımcı olacak uygulamaları da akıllı telefonunuza indirebilir ve buradan mevsimine uygun şekilde sağlıklı sebze meyvelerin neler olduğunu da takip edebilirsiniz.

 • Pratik olun. Kendinizi sürekli bir koşuşturma içinde mi buluyorsunuz? İş toplantısı, çocuğunuzu okuldan almak ve mağazaları dolaşmak gibi günlük koşturmada beslenmenize önem vermiyor olabilirsiniz. Sürekli olarak kendinizi fastfood restoranlarında buluyorsanız kendi yemeğinizi yapmak için zaman ayırın. Akşamdan kendiniz için sebzeli, peynirli veya tavuk etli soğuk sandviçler hazırlayabilirsiniz.

7- Gelişiminizi takip edin. Etkili şekilde kilo vermek davranışlarınızı kontrol edebilmekle mümkündür. TV önünde ve bilgisayar başında yemek yenmemelidir. Çünkü ne yediğimizin ve ne kadar yediğimizin farkında olmayız. Yediklerinizin bilincinde olursanız kilo verme süreci daha ektili olur. Ağzınıza götürdüğünüz her şeyi takip edin. Tabi ki yediklerinizi sonsuza kadar takip etmek zorunda değilsiniz. Birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde zaten bu bilinci kazanmış olacaksınız. Yani ne yemeniz ve ne kadar yemeniz gerektiğinin açıkça farkında olursunuz.Zayıflamak İçin Bahane Üretmeyin

 • Amacınız olsun. Eğer 10 kilodan daha fazla kilo vermeniz gerekiyorsa bunu haftalara planlı şekilde yaydırın ve her geçen hafta miktarı arttırın. Bir tablo veya çizelgeniz olsun. Bu çizelgeye diyete başladığınız günkü kilonuzu yazın ve haftalar ilerledikçe elde edeceğiniz sonucu görün. Eğer planladığınız şekilde giderseniz sonuç sizi mutlu edecektir. Ayrıca akıllı telefonunuza da böyle bir çizelge indirebilir ve daha kolay şekilde gelişiminizi takip edebilirsiniz.
 • Günlük yemek ve egzersiz takibi yapın. Ne yediğinizi ve hangi aktiviteleri yaptığınızı görmek sizi motive edecektir. Bunu kağıt üzerinde yapabileceğiniz gibi online olan sitelerde de otomatik olarak yapabilirsiniz.

8- Bir partneriniz olsun. Sizinle aynı amacı taşıyan insanlarla tanışın ve kilo verme grubuna katılın. Bu şekilde hem sizi destekleyen birileri olur hem de kilo vermenin püf noktalarını öğrenirsiniz.

9- Egzersiz yapmanızı engelleyen bahaneleri ortadan kaldırın. Size bugün egzersiz yapamam dedirten birçok sebep vardır. Ancak bu sebeplerin çoğu geçerli neden değildir. Sağlığınıza öncelik verin ve yatak döşek hasta olmadığınız sürece egzersiz yapmaya devam edin. Egzersiz için ayırdığınız süre sağlığınıza yaptığınız bir yatırımdır.

 • Egzersiz yapmanın faydaları: Egzersiz yaparak daha hızlı ve sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz. Egzersiz yapmak ruhsal olarak iyi hissetmenizi sağlar, yaşam enerji seviyenizi yükseltir, size bir amaç sağlar, uykunuzu düzenler ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur, yaşam standardınızı ve süresini uzatır, kalp ve ciğerlerinizi güçlendirir, vücudunuzdaki kas miktarını arttırır ve zihin sağlığınıza katkı sağlar.
 • Yaptığınız egzersizleri çeşitlendirin. Size en iyi gelen spor çeşidinin hangisi olduğunu hala bilmiyorsanız farklı şeyleri deneyin ve kendinizi en iyi hissettiğiniz egzersizi seçin. Her egzersiz herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Kendinizi iyi hissettiğiniz egzersizi seçmek vücudunuza en çok faydayı sağlayacaktır. Yüzme ve yürüyüşü deneyin. Yüzme bilmiyorsanız bile suda yapacağınız her hareket işe yarayacaktır.
 • Günde 10 dakika yürümek bile işe yarar.Hiç bir şey yapamıyorsanız 10 dakika yürüyün. 

10- Yiyecekleri ve egzersizi çözüm olarak görün; sorun olarak değil. Aç kalmadan ve çaresiz hissetmeden çözüm bulmak önemlidir. Düzenli egzersiz yapın, stresinizi atacak alışveriş merkezlerini keşfedin, sağlıklı besinleri tüketmeye özen gösterin. Örneğin sağlıklı gıdaları dondurarak sonraki hafta için saklamak bir çözüm olabilir. Aynı şekilde küçük porsiyonları seçmek ve beslenme günlüğü tutmak da önemlidir. Bu noktada bahaneleriniz sizi yönetmez; bilinçli bir şekilde amacınıza ulaşmış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aç Kalmadan Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri
en kısa yoldan kilo verme
Capsiplex yorumları
Bir türlü kilo veremiyorum
zayıflama iksirleri
Yağ Yaktıran Besinler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.