KİLO VERMEK İÇİN KENDİNİZİ MOTİVE EDİNkilo vermek için kendinizi motive edin

Bugün pazartesi sabahı ve kendinize söz veripdiyete başladınız. Bu sefer gerçekten önemsiyorsunuz. Önünüzdeki 3 gün için salata, yürüyüş ve proteinden başka hiç bir şey yok. Sonra perşembe günügelir ve siz elinizde şekerlemeler ile görünürsünüz. Ne oldu? Sadece motivasyon eksikliği,hepsi bu kadar. Endişelenmeyin, eğer ki kafanıza koyduysanız bu 3 günlük diyetleri bırakır ve sizin için en faydalı olan diyeti bulup mükemmel sonuca ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

YÖNTEM 1: Motive edici bir rutin ile başlamak

1. Gerçekçi bir hedef koyun: Örneğin ‘ önümüzdeki bir kaç ay içinde 20 kilo vereceğim’demek, gerçekçi bir hedef değildir ve kendi içerisinde basit bir motivasyon düşürücü etkiye sahiptir. Bunu bir kâğıda yazar yazmaz bu fikre karşı bir dirençgösterir ve motivasyonunuzuolumsuz yönde etkileyen düşüncelerle savaşmak zorunda kalırsınız.Bu, yenibir siz olmak için iyi bir yol değildir. Gerçekçi hedefler koymak onları ulaşılabilir yapar ve siz kilo verme hedefinizeulaştığınızdadaha mutlu olursunuz. Mutlu olmak, mutsuz olup kendi motivesini düşüren sizden çok daha iyidir ve mutlu olan kişiler her zaman hedefe daha yakındır.

 • 45 gr 3.500 kaloridemektir. Günde 500 kalori kesmek haftada egzersiz yapmadan 45 gr vermek demektir. Nasıl bir diyet planı yapmayı düşünüyorsunuz? Kilo vermeye devam etmek için, yavaş ve emin adımlarla ilerlemelisiniz.Kendinize haftada belli bir kiloyu (1 veya 2 kilo) vermek için bir hedef koyun.

2. Kendinize kilo verme partneri bulun. Diyet süresince olumsuzlukları ikiye bölmek güzel olmaz mı? Bir partner bulmak bu süreçte yaptıklarınızı paylaşmanızı sağlar ve bu durumda sizin düşünce olarak zorlanmanızı azaltır. Dahası şudur ki, bir kere başarısız oldum kaybediyorum veya bu benim kaçıncı denemem ama birşey kazanamadımdeyipkendimotivasyonunuzukolay düşürürsünüz. Fakat birisiyle beraber olursanız bunlara takılmayıp paçayı beraber kurtarırsınız ve incinmezsiniz. Sonuçta birlikte başarılı olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Rejim programınıza bağlı olarak, bu kişi sizin daha iyi yemenize yardımcı olabilir ve egzersiz yapmanıza katkı sağlar. Manav alışverişinde bile partneriniz size yardımcı olabilir. Arkadaşınız size süreç boyunca yardım edecek, kendinizi iyi hissettirecek biri olmalıdır; sizi yarışa sokacak ve stresli hissettirecek biri değil.

3. Bir diyet programı sınıfına katılın. Eğer ki bir diyet partneri aklınıza yatmadıysa bir gruba katılın. 30 kişilik bir katılımcı grubu (ve dürüst olmak gerekirse bir alıştırma başkanı )olabilir. Sınıf iyi bir sınıf olursa yoklama alırlar ve eğer siz yoksanız suçlu hissedersiniz. (ki bunu hiç istemezsiniz) Bir de herkesin gerisine düşmek etkisini de eklersek bu sizin için çok motive edici olabilir.

 • Farklılıklar tabi ki olabilir. En azından bir sınıfta süreklibirlikte çalışmak yerine sadece birlikte egzersiz yapabilirsiniz. Ve eğer ki dans etmeyi seviyorsanız dans sınıfına katılabilirsiniz. Eğer sinirlerinizin atmasından hoşlanıyorsanız kickbox deneyin. Stresinizi azaltmak mı? Yoga yapmaya ne dersiniz. İstekli olur ve araştırırsanız çok fazla seçenek olduğunu göreceksiniz.

4. Egzersiz bloğuna başlayın. Kat ettiğiniz ilerlemeyi yazmak her şeyi somutlaştırır. Siz nasıl isterseniz o şekilde yazabilirsiniz. Fakat biz iki yol düzenledik,

 • Egzersiz(ve yemek) bloğuna başlayın. Burası sizin her gün ne yaptığınızı, kaç kalori yaktığınızı, hedefinize ne kadar yakın olduğunuzu,hangi yemek çeşitlerini seçtiğinizi yazdığınız yerdir. Eğer ki bir diyet arkadasınız varsa bunları onunla paylaşıp ekstra sorumluluk almış olursunuz.
 • İnternet ortamında paylaştığınız egzersiz bloğuna başlayın. Yazdıklarınız birileri tarafından okunursa bu size yüksek oranda destek sağlar. Bununla birlikte nasıl hissettiğinizi de egzersiz bloğunuzda paylaşabilirsiniz. Gösterdiğiniz ilerleme size nasıl hissettiriyor?

5. Bir spor koçunuz olsun. Seçtiğiniz arkadaş size tam olarak yol gösteremeyebilir veya sizi Starbucks a gitmeye teşvik edebilir. O halde size profesyonel şekilde destek olacak bir koçunuz olsun. Bu kişi sizin kişilik yapınıza benzer biri olursa kendinizi daha iyi hissedersiniz ve sonuçta hedefinize ulaşırsınız.zayıflamak için kendinizi motive edin

 • Herhangi bir spor salonuna gidip spor koçu talep edebilirsiniz. Ve genellikle ilk zamanlar tanıtım amaçlı ücretsiz deneme seansları olur. Çevrenizde ünü yayılmış ve iyi olduğunu duyduğunuz kişileri tercih edin. Seçtiğiniz kişi ne yaptığını çok iyi bilen ve sizin kilo verme amacınıza saygı duyan biri olmalıdır. 

6. Koşu ve fitness programına kaydolun. Belli bir fitness programınız ve başlangıç tarihiniz olursa ne yapacağınız daha net olur. İlk zamanlar çok iyi olmayabilirsiniz. Ancak bu problem olmayacaktır ve gün geçtikçe temponuz artacaktır.

 • Size yardımcı olacak birçok program ve reklamlar vardır. Bunları takip ederseniz kendinize en uygun olanı bulabilirsiniz.
 • İşinize yarayacak programlara internet sitelerinden de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ve kayıt olmak sadece birkaç tuşa bakar.

7. Güzel göründüğünüz eski bir fotoğrafınızı bulun. Muhakkak çok iyi göründüğünüz birkaç fotoğrafınız vardır. Gördüğünüzde “ Aman Allah’ım bu ben miyim?” “ Keşke yine böyle güzel görünebilsem” dersiniz. Bu fotoğrafınızı her zaman gördüğünüz bir yere asın. (Buzdolabınızın üzeri, banyonuzun kapısı veya çalışma masanız ideal olabilir.) Bu fotoğrafı görmek sizi motive eder ve ulaşmak istediğiniz görüntü hep gözünüzün önünde olur.kilo verme güzel göründüğünüz eski fotoğrafınız

 • Eğer böyle bir fotoğrafınız yoksa Victoria Secret dergilerini karıştırmaya başlayın. Evet, kendinizle karşılaştırdığınızda belki de olağanüstü güzellikte ve seksi vücutlar olacak fakat yine de sizi motive etmeye yeter. 

8. Daha önceden aldığınız ve şuan üzerinize olmayan şık kıyafetlerinizi gardıroba veya çekmeye koymak yerine göz önünde bir yere asın. Varlığını unuttuğunuz bu kıyafetleri hatırlayın ve bir gün tekrar onları giymek umuduyla kilo vermeye çabalayın.

 • Aynı şekilde büyük beden pantolonlarınız da size motivasyon kaynağı olabilir. Evet, büyük beden bir pantolonunuzu odanızın kapısına asın ve bir daha o pantolonu giymek istemediğinizi düşünüp kendinize söz bir verin. 

9. Kilo vermek istediğinizi ve diyet yaptığınızı etrafınızdaki insanlara söylemek iyi bir fikir olacaktır. Aileniz ve arkadaşlarınız bu amacınızı bilirse size yardımcı olabileceklerdir. Örneğin yemeğe gitmek veya çeşitli abur cuburları atıştırmak için size ısrar etmeyeceklerdir. Tam tersine diyet yaptığınızın farkında oldukları için sağlıklı beslenmeniz ve dikkat etmeniz için size olumlu yönde destek olacaklardır.

 • Birlikte yaşadığınız insanların ( ev arkadaşı ya da oda arkadaşınız) da diyet yaptığınızı bilmesi önemlidir. Böylece yemek planınızda size destek olabilirler ve sizi hedefinizden saptıracak abur cuburlardan uzak tutabilirler. 

10. Birçok başarı öyküsü vardır. Çeşitli kitaplardan ve internet sayfalarından bunlara ulaşabilirsiniz. Yüzlerce kişinin sizin geçtiğiniz süreçten geçerek başarılı olduğunu bilmek sizi büyük ölçüde motive edecektir. Bu kadar çok kişi başardıysa siz de başarabilirsiniz demektir. Gerçek zayıflama öykülerine ulaşın ve başarılı olacağınıza inanın. 

11. Kendinize bir ödül sistemi oluşturun. İnsanlar kendilerini eğittikleri noktaya kadar geliştirebilirler. Doğru bir ödül sistemi oluşturun ve beyninizden geçen düşünceleri siz kendiniz kontrol altına alın.

Bazı kişiler bir puanlama sistemi yaparlar. Yedikleri her sağlıklı yiyecek için ve yaptıkları her egzersiz için kendilerine puan verirler. Siz de kendiniz için böle bir şey yapabilirsiniz. Ve 100 puana ulaştığınızda kendinize bir ödül verin. Masaj yaptırmak veya alışverişe çıkmak sizin için keyifli bir ödül olabilir.

 • Bazen para biriktirmek de iyi bir fikir olabilir. Gelişiminizin iyi olduğu her gün için bir kavanoza para atın. Bu para biriksin ve sonuçta istediğiniz bir şeyi alarak kendinize ödül verin.
 • Ödüller her zaman sonda olmak zorunda değildir. Aralarda da kendinize küçük küçük ödüller vermek işe yarayacaktır. 

12. Bir ceza sistemi oluşturun. Doğamız gereği sevdiğimiz ve keyif aldığımız şeylerden uzaklaşmak veya tembelliğimizi yenip egzersiz yapmak zor gelebilir. Durum böyle olunca iyi şeyler yapıp kendimize ödül vermeyi beklemek her zaman doğru olmayabilir. Kendinize para cezası verin. Diyet planınızı bozduğunuzda ya da egzersiz programınızı aksattığınızda birilerine para verin.

 • Kendinize söz verin ve bu sözü bozduğunuzda bir arkadaşınıza belli bir miktar para verin. Ulaşmanız gereken bir hedefiniz olduğunu ve amacınızdan saparsanız bu parayı alması gerektiğini ona açıklayın. Ve aldığı parayı sizin düşüncelerinize çok ters bir kuruluşa bağışlamasını isteyin. Böylece sizin için caydırıcı bir sebep olacaktır. Arkadaşınız da memnuniyetle size yardım etmeyi kabul edecektir.

13. Olumlu düşünmeye zaman ayırın. Düşüncelerimizin hayatımızı etkilediğini unutmayın. Eğer “Ben çok şişmanım, hiçbir ilerleme kaydedemem.” derseniz sonuç da olumsuz olacaktır. Olumlu düşündüğünüz anda amaçlarınıza ulaşmanız daha kolay olacaktır. Çünkü “Ben bunu başarırım.” dediğiniz anda hedefleriniz daha ulaşılır görünür.

 • Olumlu düşünmek bazen zor gelebilir. Bunu başarmak için her gün birkaç dakikanızı ayırın ve odaklanın. Aklınıza olumsuz düşünceler geldiğinde durun ve yeniden başlayın. Kendinizle ilgili sevdiğiniz şeyleri düşünün. Neleri iyi yaptığınızı ve diğer insanların sizin için söylediği olumlu yanlarınızı düşünün. Bunu yaptığınızda olumlu düşünmek çok daha kolay olacaktır. 

YÖNTEM 2: Diyet ve Antrenmankilo verme antrenman

1. Adımlarınızı ve hızınızı iyi ayarlayın. Antrenmanınızın ilk günü ve siz birkaç km koştunuz. O gün kendinizi harika hissedebilirsiniz. Fakat ertesi gün bacaklarınız tutulur ve yataktan kalkamazsınız. Bacaklarınız tutmaz ve belden aşağınız felç olmuş gibi hissedersiniz. Bacaklarınızın bu şekilde parapleji (geçici felç) olmaması için ilk gün kendinizi fazla zorlamamalısınız. Vücudunuzu incitmemek ( yaralamamak) için ilk günler kendinizi çok zorlamayın ve yapabildiğiniz kadar spor yapın.

Son zamanlarda hiç spor yapmadıysanız küçük adımlarla başlayın ve ilk bir haftayı antrenman seviyenizi ölçmekle geçirin. Sizin için ideal olanı bulun ve kaslarınızı zorlamamak için temponuzu %10 arttırarak devam edin.

2. Temponuzu ve neşenizi kaybetmeyin. Haftanın 3 günü koşuyorsanız ve hedeflediğiniz kiloyu veremiyorsanız yanlış giden bir şeyler var demektir. Can sıkıcı olan bu durumu önlemek için rutin yaptığınız programı değiştirin. Farklı egzersizleri kombin yapın veya yeni egzersiz çeşitlerini deneyin. Sizin için eğlenceli olacak bir gruba da katılabilirsiniz.

 • Kilo vermenin en iyi yolu kardio egzersizleri ve ağırlık çalışmaları yapmaktır.
 • Yapmayı sevmediğiniz hatta nefret ettiğiniz bir egzersiz varsa boşa zaman harcamayın. Koşmayı sevmiyorsanız koşucu olmak zorunda değilsiniz. Zamanınızı yapmaktan keyif aldığınız aktivitelere ayırın. Bu hem sizi amacınıza ulaştırır hem de yaşam boyu bir hobi edinmiş olursunuz.

3. Diyetinizden bahsederken konuşma şeklinizi değiştirin. Kendinize ve çevrenizdekilere belli şeyleri yiyemediğinizi söylemek yerini yemediğinizi söyleyin. Böylece diyetinize daha çok sadık kalmış olursunuz. Aynı şekilde egzersizi de günlük yaşamın bir parçası olarak düşünün. Yapmak zorunda olduğunuz bir şey olarak değil.

4. Aldığınız kalorileri ve attığınız adımları sayın. Bir süre için verdiğiniz kilo az olabilir. İstikrarlı bir şekilde devam edin. Her gün attığınız adım sayısını sayın. Haftalar geçtikçe bu rakam artar ve sonuçta binlerce adım attığınızı görürsünüz. Bu sizi muhteşem hissettirir.

 • Yaptıklarınızı somutlaştırmak için not edin. (Günlük adım sayınızı ve azalttığınız kalori miktarı gibi)
 • Adımlarınızı saymak zor mu geliyor? Bir adım sayar alabilirsiniz. 

5. Her şeyi yiyebilirsiniz ama küçük porsiyonlarla. Örneğin yediğiniz her şeyin yarısını yiyin. Kendinizi çok zorlamayın. Bir gün manava sebze meyve almaya giderken yolunuzun üstünde dondurma gördünüz ve çok canınız çekti. Kendinizi kısıtlamayın ve yiyin. Bu şekilde küçük kaçamaklar sizi amacınızdan saptırmaz. Ancak kendinizi aşırı şekilde zorlarsanız ve canınız çektiğinde yemezseniz bir gün son sınıra gelirsiniz. Ve o gün haddinden fazla yersiniz.

Renkler iştahımız üzerinde etkilidir. Mavi rengin iştahı bastırma özelliği vardır. Eğer bir gün kaçamak yapacaksanız mavi tabakta yemeniz sizi yavaşlatacaktır. 

6. Negatif düşünmeyi bırakın. Amaç kilo vermek olduğunda kolayca sinirleniriz ve motivasyonumuzu kaybederiz. Ancak kilolar bizim istediğimiz kadar hızlı ve kolay gitmez. Bu nedenle sabırlı olup hedefe giden yolda ilerlemeliyiz.Son haftalarda çok kilo aldığınızı düşünüp moraliniz bozulabilir.

Hemen tartıya çıkın ve kilonuza bakın. Düşündüğünüz gibi kilo almadığınızı tam tersine yarım kilo vermiş olduğunuzu göreceksiniz. Olumsuz düşünmek yerine olumlu düşünün ve başaracağınıza inanın. 

7. Uzun süren egzersizler size sıkıcı mı geliyor? Yeterince zaman ayıramadığınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman kısa süreli ve yoğun olan “ interval egzersizleri” denemelisiniz. İnterval egzersizde amaç vücudu kısa sürede etkili çalıştırmaktır. Çok kısa bir sürede oldukça fazla miktarda kalori yakabilirsiniz. Örneğin 2 dakikalık yüksek tempolu bir koşudan sonra 2-3 dakikalık dinlenme (normal tempo); ardından yine yüksek tempolu koşu ve dinlenme şeklinde devam eder.zayıflama interval egzersizleri

 • Kısa süreli yoğun egzersizler ve aralarda 2 dakikalık dinlenme olarak yapılan interval antrenmanlar kalori yakmada ve metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkilidir. “Intervaltraining” birçok farklı egzersizle yapılabilir. En basitinden koşu bandında önce normal tempoda yürüyün. Sonra hızınızı %90 arttırın ve 30 sn boyunca çok hızlı yürüyün. Daha sonra tempoyu düşürün ve 1 dakika normal hızda yürüyün. Ve yine en yüksek seviyenizde 30 sn koşun. Bunu 8-10 defa yaptığınızda yeterli olacaktır.
 • Diyete başlamadan önce sağlığınızla ilgili en ufak bir endişeniz varsa doktorunuza danışın.

8. Motive kalmak için farklı egzersizleri deneyin. Örneğin koşu ile başladıysanız; spor salonuna gitmeyi ve daha sonra da tenis oymayı deneyin. Devam etmenizi sağlayacak her aktivite sizin için ideal olacaktır.

YÖNTEM 3: Sürdürülebilir bir rutininiz olsun 

1. Kendinizi ödüllendirin. Daha önce de belirttiğimiz ödül sistemini hatırlıyor olmalısınız. O halde bunu uygulamaya koyun. Kendinizi ödüllendirmek için illa uzun vadedeki hedeflerinizi gerçekleştirmeniz gerekmez.

Kısa vadeli ve küçük başarılarınızı da kutlayın. Kendinize yemek ödülü verin. Örneğin canınızın çektiği bir ‘frappucino’ veya ‘pringles’ ile keyfiniz yerine gelecektir. Dikkat etmeniz gereken şey bunu her gün tekrarlamamaktır. 

2. Rahat ve sakin olun. Alışkın olduğunuzdan daha fazla aktif olduğunuz için rahatlamak için ekstra zamana ihtiyaç duyarsınız. Gününüzün belli bir vaktini kendinizi şımartmak için ayırın. Daha uzun süre duşta kalabilir veya kısa bir şekerleme yapabilirsiniz. Bunu hak ettiğinizi unutmayın.

3. Fotoğraf çekin. Diyet yaptığınız sürece her hafta birkaç fotoğrafınızı çekin. Zorlandığınız zamanlarda bu fotoğraflar size motivasyon kaynağı olacaktır. Geriye dönüp baktığınızda ne kadar yol kat ettiğinizi görmenizi sağlayacaktır.

Gözle görülür şekilde gelişme sağladığınızda çektiğiniz bu fotoğrafları odanıza veya evinizin bir köşesine asın. Her baktığınızda başarmış olduklarınızı görmek size iyi hissettirecektir. 

4. Yeni ve sağlıklı bir alışkanlık edinin. Günlük rutin yaşamınıza sağlıklı bir hobi ekleyin. Örneğin bir hafta vejetaryen olmayı deneyin. Daha önce yapmadığınız bir sporu deneyin.

Yemek yapma alışkanlığınız yoksa yemek yapmaya başlayın. Midenize gidenleri kontrol etmenin en iyi ve en eğlenceli yolu yemek yapmaktır. Arkadaşlarınız, aileniz ve kendiniz için sağlıklı yemekler pişirmek kadar güzel bir şey olamaz.

5. Başaramadığınızda yeniden başlayın. Aksiliklerin olabileceğini unutmayın ve işler ters gittiğinde yılmayın. Diyetinizi bir gün aksatmış olabilirsiniz. Ancak bunu ertesi gün de tekrarlamayın.

Kaldığınız yerden devam edin ve işleri toparlamaya çalışın. Unutmayın ki vaz geçmek kolaydır. Önemli olan hedefe ulaşabilmektir. Diyetinizi bir hafta bozduğunuzda iki hafta önceki halinize geri dönmüş gibi olursunuz. Sabah geç saatlere kadar yatakta kalıp tembellik yaptığınızda ertesi gün ne olacağını düşünün.

6. Bir başarı günlüğü tutun. Yaptıklarınızı ve gösterdiğiniz gelişmeleri yazın. Bu internetteki blog sayfanız da olabilir.

Başarısız bir gün geçirdiğinizde ve işler istediğiniz gibi gitmediğinde yılmayın. Başarılarınızı ve yapmış olduğunuz olumlu şeyleri düşünün. Her zaman yaptıklarınızı düşünün; yapamadıklarınızı değil.

 7. Sevdiğiniz şarkılar olsun. Dinlediğinizde size iyi hissettiren ve başarmanıza yardımcı olan şarkılar. Bir playlist oluşturun ve zaman zaman bu şarkıları dinleyin. Motivasyonunuzun arttığını ve doğru yolda olduğunuzu göreceksiniz.

8. Giymediğiniz kıyafetleri bağışlayın. Evet, istediğiniz kiloya ulaştınız ve artık büyük beden kıyafetlerinize ihtiyacınız kalmadı. Dolabınızdaki kıyafetleri gözden geçirin ve giymediğiniz tüm kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine verin. Böylece bir fedakârlık yapmış olursunuz ve bu da sizi manevi açıdan iyi hissettirir.

Kıyafetlerinizi bağışladığınız gibi bilginizi ve zamanınızı da başkaları ile paylaşabilirsiniz. Unutmayın ki sizinle benzer hedefleri olan ve mücadele eden birçok kişi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zayıflamaya engel olan şeyler
Ramazan ayında oruç tutarak zayıflamak
Dukan kitabı
Doğum sonrası zayıflama
Neden Zayıflayamıyorum?
Altın çilek çayı şikayet yorumları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.