KİLO VERMEK İÇİN NASIL ÇAY İÇİLMELİKilo Vermek İçin Nasıl Çay İçilmeli

Çok sayıda bilimsel araştırma, çay içenlerin özellikle de yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiğini göstermektedir.Şimdi spor çantalarını kenara atıp ısıtıcıyı açmanın tam zamanı! Çay ile zayıflamanın reçetesi işte burada.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Metot: Çayları ve gerekli araç gereçleri seçmek

1. Seveceğiniz bir çayı bulmakla başlayabilirsiniz. Birçok araştırma yeşil çay üzerinde dursa da içmekten keyif alacağınız bir çay sizi mutlu hissettirir. Bu yeşil çay ya da farklı bir çay da olabilir. Bazı yeşil çaylar tat olarak oldukça güçlüdür ve eğer siz onun tadına alışkın değilseniz bu sizin hoşunuza gitmeyebilir. Bazı kişiler ilk başlangıçta yeşil çay içmekten oldukça keyif alırlar. İşte denemeniz için birkaç seçenek:

 • Çeşnili yeşil çaylar. Biraz pahalı olmasına rağmen antioksidan özelliği içeren yeşil ve beyaz çayların her ikisi de çok çeşitli tatlar içermektedir. En iyi sonuçlara ulaşmak için kafeinli yeşil çay ya da beyaz çay seçmeyi düşünün. Araştırmalara göre kafeinli çaylar azami derecede kalori yakımını sağlıyor. Çaylardan en iyi sonucu almak için demlerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Nasıl çay demlenmesi gerektiği konusunda ilgili makaleyi seçip o bölümü inceleyebilirsiniz. Bu makale, çeşitli türdeki yeşil çayların özellikleriyle ilgili çok detaylı bilgiler vermektedir.
 • Bitkisel çaylar: Bitkisel çaylar, portakaldan tutun da yasemine kadar zengin çeşitli enfes tatlar ile karşımıza çıkmaktadır. Bir çeşit kırmızı çay olan Rooibos, seçilebilecek faydalı bir bitki çayıdır.Bitkisel çaylar genelde kafein içermediği için gece ikramlarında sunulabilir.
 • Siyah çay: Siyah çay da aynı yeşil çay bitkisi gibidir. Şöyle diyebiliriz ki kilo vermeyi sağlayan kimyasallar oldukça karışık yapıdadır. Ama ne kadar basite indirgenirse o kadar iyi olacaktır. Diğer bir deyişle, siyah çayla kıyaslandığında yeşil çay sizi çok daha çabuk zayıflatabilir. Siyah çay kafeinsiz olarak alınabilmesine rağmen içindeki etkiler, geceleri uyuyakalmak için can atanların üzerinde kalmaktadır.
 • Güzel kokulu bir çay olan ”Oolong’un”,metabolizmamızı %10a kadar hızlandırdığı söylenmektedir. Yeşil çayın ise metabolizmayı sadece %4’e kadar hızlandırdığı söylenmektedir. Yine de her ikisi de muhteşem çaylardır.

2. Diyet çaylarda dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Birçok siyah çay ve bitkisel çaylar aynı tada sahip olmasına rağmen, diyet çaylar hazımsızlık gideren bir madde içerir. Bu nedenle bu çayları az miktarda tüketmelisiniz; özellikle de çayınız sinameki yaprağı, ödağaç bitkisi, keçikulağı kökü,akdiken ya da hintyağı otu içeriyorsa dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzmanlar diyet çayların aşırı miktarda tüketilmesine karşı uyarmaktadır; çünkü fazla tüketildiğinde kusma, mide bulantısı, ishal ve karın ağrıları yaşamanıza sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Diyet çay kavramı aslında yanlış bir reklam çeşididir. Çünkü doğal olan çaylar kilo vermeyi hızlandırır. Belli başlı çaylar hazımsızlığı giderme ve yağ oluşumunu önlemede önemli rol oynamaktadır. Hazımsızlığı gideren çaylar, kalın bağırsağınızı temizlemektedir. Başlangıçta vücudunuz az miktarda su kaybedebilir ancak içeceğiniz dolu bir bardak su ile geri dönecektir.
 • Bir fincan çay yeterli olacaktır. Aşırı miktarda içerseniz zararlı etkileri olacağından pişman olabilirsiniz.

3. Almak isteğiniz ürünün içindeki maddeleri etiketinden okuyun. Marketlerde çok fazla çay çeşidi bulunmaktadır. Nereden başlayacağınıza karar vermek zor olabilir; ancak etiketin arka yüzünde içeriklerin listesini okumak iyi bir başlangıç olabilir.Baktığınız ürün şeker ya da tatlandırıcı içeriyorsa hemen onu rafın arkasına bırakın.Bu sizin lezzetli yeşil çaylardan uzak duracağınız anlamına gelmiyor.Bazılarının şeker içerdiği doğru fakat bu her çay için geçerli değildir.Tamamen doğal ürünleri kullanmak daha sağlıklı olmanız ve bel çevrenizdeki fazlalıklardan kurtulmanız için önemlidir.

Kilo Vermek İçin Hangi Çaylar İçilir4. Demlenmesi ve içilmesi kolay çayları tercih edin. Çay demlemek bazen sorun olabilir. Daha pratik ve sağlıklı şekilde demlemek dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Çay demlerken seramik bir fincanın içine suyu boşaltın, kaynayana kadar 2 dakika ısıtın ve daha sonra da onu çay bardağınıza döküp servis edin. Bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

 • Elektrikli bir çay makinesi satın alın. Değişen fiyatlarla ve mutfak ürünü satan birçok mağazada bulabilirsiniz. Elektrikli çay makinelerinin kullanımı da oldukça kolaydır. Bütün yapmanız gereken suyu koyup düğmeye bastıktan sonra kaynamasını beklemektir. Su kaynadığında demliğin içine birkaç tane poşet çay ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda termosu da bir kenarda sıcak su için hazır bulundurun. Suyu koyun, yeşil çayı da ekleyin, istediğiniz zaman içebilin diye de ısıtıcıyı masanızın bir köşesine koyuverin.
 • Soğuk çay yapan bir makine alın. Yaz aylarında, sıcak çay içmek çok da hoş olmasa gerek. Soğuk çay makinesiyle istediğiniz kadar soğuk çay içmeniz mümkün. Aynı elektrikli çaydanlık gibi makineyi sadece suyla doldurun, önerilen miktara göre buz veya poşet çayları ekleyin.Makineyi çalıştın.Birkaç dakika içinde taptaze buzlu çayınızı içmeye başlayın.
 • Pratik olması için buzlu çayı bir gece önceden demleyebilirsiniz. Gün içinde çayınızı yapmaya vaktiniz yoksa onu geceden yapın ve buzdolabınızda sürahinin içinde muhafaza edin.İşe birkaç şişe soda götürmektense geniş bir termosa buzlu çayı doldurun,tüm gün elinizin altında olsun.

2. Metot: Rutin Oluşturmak

1. Çay içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çayın nimetlerinden faydalanmak için mümkün olduğunca her gün içmelisiniz. Damak tadınıza uygun olmayan çaylar yerine sevdiğiniz çayları tüketebilirsiniz. işte daha fazla çay tüketmek için yapmanız gerekenler:

 • Çayla ilgili her şeyi temin etmenin en basit yolu; termosları, ısıtıcıları stok yapmak ve ihtiyacınız olduğu her an elinizin altında bulundurmaktır. Özellikle de günde 8 saatiniz ofiste geçiyorsa bunu yapmalısınız.
 • Herhangi bir İngiliz e danışabilirsiniz: Çay, arkadaşlıklar için yapılan bir etkinliktir aslında. Bütün bir demliği kaynatmak size anlamsız geliyorsa, diğerlerinin de size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Ailenizden bir yakınınızı ya da bir arkadaşınızı çaya davet edebilirsiniz. Bu sosyal bir aktivite haline geldikçe, çay içmenin daha da tutkunu olacaksınız.
 • Krema, süt veya şeker, çayınızın bir parçası olmamalıdır. Bu alışkanlıkla kilo vermeye çalışıyorsanız başarılı olmanız oldukça zor. Sade çay içme alışkanlığı kazanmış olmamız gerekiyor. Ona süt eklendiğinde çay,çay olmaktan çıkar.(İngilizler kusura bakmasın)

2. Sabah kahvesi yerine geçecek güzel bir çay hazırlayabilirsiniz. Her zaman içtiğiniz o kahvenin yerine güne taptaze bir fincan çayla başlayın. Çay tüketenler, kahve yapılan yerlere gittiklerinde kahve siparişi verdikleri zaman fazladan kalori almış olurlar. Bazı kahve evlerindeki içecekler, çayın aksine yüzlerce kalori içerir.

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi, içtiğiniz çayın sade olması çok önemli. Bunun yanında araştırmalar, yağsız sütün çok kötü olduğunu söylüyor. Tuhaf değil mi? İnek sütünü soya ya da bademle de deneyebilirsiniz ama unutmayın ki aynı etkiyi almanız pek mümkün olmayabilir.

3. Akşam ya da öğle yemeği için soda yerine şekersiz buzlu çay isteyin. Şekerli soda, hatta diyet sodaların bile kilo vermede olumsuz etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Diyet sodadaki sodyum vücuttaki suyu tutar ve kilo vermenizi engeller. Bu nedenle şekersiz bir buzlu çay tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Eğer gün içinde silkelenip kendinize gelmek istiyorsanız bu sizin için en ideal olandır. Buzlu ya da sıcak çay şekerli ise size diyet sodadaki aynı olumsuz etkiyi verecektir.

 • Kilo vermek için içilen çay sizi diğer yüksek kalorili şeylerden koruyacaktır. Sadece su içmek ise kilo vermek için kullanılan yöntemlerden en ideal olandır.

4. Öğleden sonraki açlığınızı geçiştirmek için kendinize sıcak bir fincan çay yapabilirsiniz. Cips, kurabiye gibi abur cuburlar ilginizi çekse bile kendinize engel olun ve sadece bir fincan çay yapın. Yeşil çay, glikozu azaltan etkilere sahip olduğundan açlığınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

 • Şekerlemelerden gereksiz kalori alacağınıza hem çayınızı içip hem de yakınınızdaki biriyle sohbet edebilirsiniz. Bunu yaparak hem iş stresinizi atar hem de 5 dakikalığına da olsa sohbet etmenin verdiği rahatlığı hissedersiniz. Ayrıca gün içindeki çay molalarınız sosyalleşmeniz için bir fırsat olur.

5. Akşam yemeğinden önce bir bardak dolusu soğuk çay için. Yemekten önce bir bardak çay içmek midenizi bastırmaya ve daha az aç hissetmenize yardımcı olur. Ve sıra yemeğe geldiğinde tok hissettiğiniz için daha az yemiş olursunuz. (Bunu yaparken sağlıklı ve doyurucu bir akşam yemeğine ihtiyacınız olduğunu da unutmayın.) Çayın soğuk olması önemlidir. Soğuk çayın emilebilmesi için vücut tarafından ısıtılması gerekir. Metabolizmanız daha hızlı çalışacağı için daha fazla kalori harcarsınız ve daha fazla kilo vermiş olursunuz.

6.Uyumadan önce bitki çayınızı için. Kilo verme amacınızı bir kenara koyup günün yorgunluğunu sıcak bir fincan çayla atın. Bu sizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlatacak ve uykuya hazırlayacaktır. İyi alınmış bir gece uykusu kilo vermenizi kolaylaştırır.

 • Yatma saatinize çok yakın çay içmemeye çalışın yoksa tuvalet ve yatak odanız arasında gidip gelirsiniz. Bu da uykunuzu engeller. Özellikle de hamile iseniz ya da tuvaletinizi tutamıyorsanız çok geç saatte sıvı almamaya özen gösterin.

7. Zamanı doğru ayarlayın. Bazı uzmanlar, kilo vermede maksimum sonuçlara ulaşmak için belli başlı çayların günün farklı zamanlarda içilmesi gerektiğine inanmaktadır. Gün boyu size iyi gelecek farklı çeşit çaylar deneyin. Beyaz çay en faydalı olandır. Beyaz çay, siyah ve yeşil çayla karşılaştırıldığında hiçbir kimyasal işlemden geçmediği için en doğal olan çaydır. Çayın beyaz tomurcuklarının buhara tutulması ile elde edilir.

 • Beyaz çay yağ emilimini engellediği için öğle yemeğinden önce içmeniz faydalı olacaktır.
 • Yabanmersini gibi çaylar vücudunuzun glikoz seviyenizi dengeler. Onu içmek için en uygun vakit akşam yemeğine yakın saatlerdir.
 • Yeşil çay ve Oolong çayları metabolizmayı sürekli çalışır durumda tutar. Bu nedenle sabahları ya da gün boyunca onları içebilirsiniz.

8. Mide bulantısına çözüm. Çayınızı bir şeylerle meşgul olurken için. Bugünlerde yaşam koşturmaca ile geçiyor. Hayatı, çay içerek daha keyifli hale getirebilirsiniz. Günün karmaşasında bir mola vermek için çayınızı önceden hazırlayın.

9. Gün içinde aldığınız kafein miktarını düşünün. Belli çaylar kafein içerir. Tabi ki de sadece bir fincan çaydaki kafeinden bahsetmiyoruz. 7 gün 24 saat içtiğiniz çaylardaki kafein miktarı birikir. Kafein teknik anlamda vücutta su kaybına neden olmasa da her fincan çayda yaklaşık 50mg kafein vardır ve günlük kafein miktarı 300mg i aşmamalıdır.

 • Çay içme vakitlerini azaltırsanız ya da kafein içermeyen bitkisel çaylardan içerseniz çok fazla kafein almamış olursunuz. Bazıları için sorun teşkil etmese de bazı insanlar kafeine duyarlıdır ve fazla miktarda kafein uykusuzluğa, sinirliliğe ve de saatlerce hatta uzun süreli yan etkilere sebep olabilir.

3. Metot: Motivasyon önemlidir:çay içilerek zayıflanır mı

1. Çay içme alışkanlığınızı sağlıklı bir diyetle dengeleyin. Gerçekçi olmak gerekir. Yaptığınız diyetle kısa sürede sonuç alamayabilirsiniz. İşe yaramadığını düşünüp vazgeçebilir ve diyetinize sadık kalmayabilirsiniz. Ancak sağlıklı ve size uygun bir diyetle ve çay içerek daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Çay içmek bu süreci hızlandıracaktır.

 • Çayın yanında neyin iyi gittiğini biliyor musunuz? Bütün tahıllar,meyveler,sebzeler ve yağ oranı düşük yiyecekler. Kendi çayınızı demlediğinize göre kendi yemeğinizi de pişirebilirsiniz. Kendi yemeğinizi hazırlamak demek bütün işlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durmak demektir. Bu sayede midenize giden en ufak şeyin ne olduğunu bilirsiniz.

2. Sıkılmayı bırakın. Bazen tek çeşit çay içmekten sıkılabilirsiniz. Her öğün aynı yemeği yemek ister miydiniz? Farklı markada ve farklı çeşitte birçok çay vardır. Bunları denemeye ne dersiniz? Evde ya da ofisinizdeki dolaptan, o günkü modunuza göre çayınızı seçmek iyi bir fikir olacaktır.

 • Çayınıza bal ya da 1 küp şeker ekleyebilirsiniz. Böylece tadı size daha güzel ve lezzetli gelecektir. Ancak bunun kilo vermenizde olumsuz bir etkiye sebep olabileceğini unutmayın. Yine de ara sıra eklenen az miktardaki şekerin zararı olmayacaktır.
 • Biraz yağsız süt veya krema, biraz da limon suyu ile çayınıza lezzet katabilirsiniz. Bir dilim limon çayınıza tat katar. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre bir dilim kabuklu limon ile siyah çayın cilt kanseri riskini %70 e kadar azaltmanız mümkün.

3. Yeni çay lezzetleri keşfedin. Farklı markada birçok çay ürünü mevcuttur. Ancak onların hepsini tatmak mümkün olmayabilir. Çay düşkünleri yeni çay çeşitlerini öğrenerek enfes çay lezzetlerinin tadına varırlar. İşte kilo vermeyi de sağlayan değişik tatlardaki bazı çay çeşitleri:

 • Anason çayı: Sindirimi kolaylaştırır ve sıkışmış bir mideyi rahatlatır.
 • Nane çayı: İştahı kontrol altına alır ve sindirimi hızlandırır.
 • Gül çayı: Bol miktarda vitamin içerir ve kabızlığı önler.
 • Yabani ot çayı: Şişkinliği azaltır ve hafif bir idrar söktürücü özelliği vardır.

4. Çayımızı mantıklı ve bilinçli bir şekilde içelim. Diyet yapmak, aklınızın açlık isteğini yenmek ve atıştırma alışkanlığımızın üstesinden gelmektir. Bilinçli olmak, sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmanızı sağlar. Ayrıca bilinçli hareket eden kişiler yiyecek-içecek seçme konusunda daha kontrollü ve sakin davranırlar. Canınız o anda bir şeyi çok istese bile kendinize engel olun.

 • Daha fazla fikir sahibi olmak için çay ile ilgili makalelere göz atın. Binlerce yıldır insanlar çay içiyorlarsa güçlü bir sebebi vardır!
 • Çay ve meditasyonu bir arada düşündünüz mü? Çay içerken nasıl meditasyon yapıldığıyla ilgili detaylı bilgi için internete bakabilirsiniz. Bu zamana kadar hiç” Kendimi çok rahatlamış hissediyorum.” cümlesini duydunuz mu? Peki, o zaman duymak üzeresiniz.

5. Diyetinize doğru bir şekilde uyun. İsviçre’de Fribourg Üniversitesi Psikoloji bölümünden Abdul Dulloo tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yeşil çayda bulunan bir madde ve kafein vücuttaki ısıyı %84 ‘e kadar arttırıyor. Bu ısı sindirim, emilim ve yiyeceklerin metabolizmayı çalıştırması sonucu ortaya çıkan bir ısıdır. Yeşil çay aynı zamanda vücudunuzu yağ yakımına hazırlar ve gerekli sinyali beyne gönderir.

 • Elbette her araştırmacı yeşil çayın ya da diğer çayların sihirli bir değnek olmadığını bilir. Ancak kilo verme konusundaki her uzman şeker yemekten ya da soda içmekten ziyade vücudumuza su ya da çay almamızın sindirimimi hızlandırdığı konusunda hemfikirdir. Bu sizi hem sağlıklı olmayan atıştırmalıklardan uzak tutmaya hem de sindirimi hızlandırmaya yardımcı olur. Çay içmenin mucizevi olup olmadığını bir kenara koyun, her ne olursa olsun iyi bir olduğuna inanın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
bergüzar korel nasıl zayıfladı
zeytin yaprağı kahvesi
Zayıflamayı Hızlandırmanın Doğal Yolları
Kolay kilo verme yolları
Sakız Zayıflatırmı
Limon Suyu İle Kilo Vermek Mümkün Mü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.