Kilo Vermek İçin 10 Altın Öneri

Bayanların hemen hemen her döneminde kilo problemleri sıkça karşılarına çıkmaktadır. Gençlik döneminde ortaya çıkan sorun ergenlik döneminde en üst seviyeye çıkmakta ve daha sonradan yetişkinlik döneminden sonra yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır.

Fakat kilo sorunu olan kişilerin gerek gençlik gerek ergenlik dönemleri hem fiziksel olarak hem psikolojik olarak çok zor geçmektedir. Uygulanan diyetler sonuç vermediğinde kişilerin umudu daha çok kırılmakta ve her geçen gün yaşama olan sevinçleri kaybolmaktadır. Aslında hayatınızda yapacağınız ufak değişiklerle birlikte ideal kilonuza inmek ve bu kiloyu korumak sandığınız kadar zor birşey değildir. Kişide olması gereken iki özellik disiplin ve istektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu iki özelliğe sahipseniz günlük yapmanız gereken birkaç adımı disiplinli bir şekilde hayatınız boyunca uyguladığınız taktirde istediğiniz kiloya düşmek mümkündür. İşte kilo vermek isteyen bayanların kesinlikle hayatlarında uygulaması gereken 10 altın öneri:

1- Gün içerisinde atıştırdığınız yiyeceklere çok dikkat edin.

Sabah, öğlen ve akşam ana öğünlerinin dışında gün içerisinde ara öğünler tüketmek son yıllara kadar hiç dikkat edilmeyen hatta gereksiz ve ekstra kilo almaya neden olarak gösterilmişti.

Fakat günümüze yaklaştıkça uzmanlar yaptıkları bir takım araştırmalar neticesinde ara öğünleri metabolizmanın hızını kaybetmemesi için ve gün içerisinde tokluk hissi yaratması için oldukça önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Şeker ve tuz içeren gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması gereken ara öğünlerde en çok tercih edilen seçenekler yoğun protein ve lif içeren gıdalardır. Ayrıca çeşitli meyveler ve bir avuç kuruyemişte hem sağlığınız için hemde uyguladığınız diyet programı için oldukça yararlı olucaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

2- Yemek esnasında televizyon izlemeyin.

Yapılan son araştırmalara göre yemek yerken televizyon izlenmesi veya başka işlerle uğraşılması sofrada olan yemeklerden daha fazla tüketmenize hatta kaloriye vurduğunuz zaman %40 daha fazla kalori alımına neden olmaktadır.

Bu yüzden sofrada otururken mümkün olduğunca dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durmaya özen gösterin. Ayrıca tek başınıza olduğunuz durumlarda yiyeceğiniz yemeği porsiyonlara bölüp kontrollü bir şekilde yemeniz kalori hesaplamanız için daha faydalı ve kolay olucaktır.

3- Günlük olarak kilonuzu kontrol edin.

Gelişen teknolojiyle birlikte tartılarda son teknolojiye ayak uydurmakta ve artık gün içerisinde verdiğiniz bir gramı bile fark edebilmektedir. Diyet programı uygularken yediklerinize dikkat etmenin yanında her gece yatmadan önce tartılmak ve bir deftere gramı gramına kilonuzu not etmek hem her geçen gün sizi motive edicek hemde eğer bir kilo alma problemi olursa onun hangi gıdalardan kaynaklandığını farketmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden günlük olarak tartılmak önemlidir.

4- Haftada en az üç kere kaslarınızı çalıştırın.

Kilo verme sırasında en çok şikayet edilen durumlardan bir tanesi meydana gelen sarkmalar ve deride oluşan çatlaklardır. Bunlar genellikle şok diyet diye tabir edilen kısa sürede sağlıksız bir şekilde çok kilo verdiren diyetlerde ortaya çıksada kimi zaman kişilerin metabolizmalarına göre meydana gelmektedir. Bu yüzden haftada en az üç kere kas geliştirici hareketleri beşer dakika yapmak size vücudunuzu toparlamanızda yardımcı olucaktır.

5- Beş dakika dayanın sonra istediğiniz gidicek.

Kimi zaman canınızın aşırı derecede istediği yiyecekler olabilir, uzmanlar diyet esnasında oluşan bu şokların beş dakika sürdüğünü ve eğer o süre içerisinde birşey yenilmediği taktirde sonradan isteğin yok olduğunu belirtmektedirler. Bu yüzden canınız çok birşeyi istediğinde bir arkadaşınızı arayın ve onunla biraz sohbet edin. Emin olun telefonu kapattığınız zaman isteğinizde kaybolmuş olucak.

6- Sağlıklı ve dengeli olan diyet programlarını uygulayın.

Genellikle güne başladığımız öğün olan kahvaltıda az miktarda yağ ve bol miktarda protein ve karbonhidrat içeren gıdaları tüketiriz. Yapılan bir takım testlere göre bu şekilde beslenildiği taktirde bu gıdalar sizi öğle öğününe kadar tok tutarak abur cubur yemenizi engeller. Bu yüzden kahvaltı öğünü en önemli öğün olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca metabolizma hızının güne başladığında maksimum seviyede olduğunu hesaba katarsak bu öğünde tüketeceğiniz gıdalar size minumum oranda fazla kalori veya ekstra yağ olarak dönücektir. Kahvaltıda dikkat etmeniz gereken tek önemli nokta, beyaz undan yapılan ekmek yerine tam buğdaylı ekmek veya çavdar ekmeğini tercih etmenizdir. Bunun dışında dilediğiniz gibi kahvaltınızı yapabilirsiniz.

7- Alkolden mümkün olduğunca uzak durun.

Meyve kokteyli olarak bile içtiğiniz alkollü içeceklerin içerisinde tahmin edemeyeceğiniz oranda kalori bulunmaktadır. Bu yüzden diyet yaptığınız zaman eğer alkol kullanma alışkanlığınız varsa mümkün olduğunca içki olmayan mekanlara gitmeye özen gösterin. Çok sıkıştığınız durumlarda ise bir kadeh şarap veya light biranın dışında alkol tüketmemeye gayret edin. Bu iki içkide ortalama bir bardakta yüz kalori bulunduğu için diğer alkollere oranla daha zararsızdır.

8- Günde en az iki öğünde meyve tüketin.

Meyvelerin hiçbirinde yağ bulunmamaktadır ve sıvı bakımından da oldukça zenginlerdir. Bu sebepten ötürü, meyve tükettiğiniz zaman hem tok kalmanız mümkün olur hemde diğer yüksek kalorili yiyecekleri tüketmektende kaçınmış olursunuz. Meyvede bulunan karbonhidrat hiçbir diyet programında dikkat edilmediği için endişe etmenizede gerek yoktur. Bu karbonhidrat ekstra kilo yerine vücudunuzun sağlığına katkıda bulunur ve lifli olduğu içinde gün boyunca çok fazla acıkmanızı önler.

9- Uykularınızı mümkün olduğunca uzatın.

Son zamanlarda gerçekleştirilen bir takım deneylerin günde otuz dakika geç uyanmanın gün içerisinde seçilen besinlerin daha faydalı olduğunu göstermiştir. Bunun temel nedenide güne zinde ve dinlenmiş olarak başladığınız zaman stresten ve sıkıntıdan uzak olduğunuz için yemek yeme eğilimi göstermeyecek olmanızdır. Bu yüzden ana ve ara öğün seçimlerinizi daha rahat ve sağlıklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

10- Kilo verdiğiniz zaman yaşayacağınız mutluluğu aklınızdan çıkarmayın.

Diyet programları uzun süreli olduğu için kimi zaman kişiler çok disiplinli davransada kilo veremeyecekleri telaşına kapılır ve diyetlerini yarım bırakmak isterler. Fakat bu gibi durumlarda diyet sonunda ulaşılacak kilonun size ne kadar mutluluk vericeğini düşünmek kaybolan konsantrasyonu ve özgüveni tazelemek için oldukça yararlı bir yöntemdir. Bu şekilde kendinizi motive edebilir ve diyetinize devam edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ramazanda nasıl zayıflarım
Akupunktur İle Kilo Verme
Zayıflatan kumaş
Zayıflama yüzüğü
Estetik Cerrahi İle Zayıflama
Zayıf Gösteren Giysiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.