KİLO VERMEK İÇİN UYUMADAN ÖNCE NE YEMELİKilo Vermek İçin Uyumadan Önce Ne Yemeli

Eğer kilo vermeyi düşünüyorsanız gecenin ortasında uyanıp bir şeyler atıştırmak iyi bir fikir değildir. Belki yatmadan önce açlığınızı bastırmak, buzdolabına saldırmayı engellemek ve deliksiz bir uyku çekmek için hafif atıştırmalıklar denenebilir. Bu, gece yarısı kalkıp tıka basa yemekten iyidir. Fakat yine de yatmadan önce yaptığınız atıştırmalıklar size yardımcı olmuyorsa bir diyetisyene uğrayıp durumunuz anlatınız. Diyetisyen sizi durumunuzu gözden geçirecek, tüm gün ve gece memnun kalabileceğiniz önerilerde bulunacak ve hatta kilo vermenize dahi katkıda bulunacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KİLO VERME NEDİR? NASIL VERİLİR?

Evet! Basit bir soru. Ama, çoğu kişi bunun tanımını yanlış yapar, cevabını yanlış verir. Kilo vermenin gerçekten birçok yolu var ve kolaydır da. Sadece yapılması gereken karar vermek ve bu istikrarı korumak.

Kilo vermedeki ana prensip kaloridir. Kilo vermek için sizin yediğinizden (aldığınız kalori) daha fazla kalori yakmanız gerek- yani negatif kalori oluşturmanız.

Bu noktada eğer geceleri ekstradan kalori alıyorsanız, kalori açığı yaşamayacak ve kilo veremeyeceksiniz. Bu nedenle uyumadan alacağınız atıştırmalıkların kalorisinin düşük olması ve hatta tamamen kesilmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişinin zayıflaması ve kalori ihtiyacı kişinin yaşına, mevcut ağırlığına, boyu ve aktivite düzeyine bağlı olarak değişebilir. Bir internet hesaplayıcısı kullanarak sizin temel ihtiyaçlarınızın ne kadar kalori olduğunu belirleyebilirsiniz. Günlük temel ihtiyacınız 2300 kalori ise kilo vermek için günlük kalori alımınızı 1800’ e düşürmeniz gerekir.

KİLO VERMEK İÇİN YATMADAN ÖNCEKİ ATIŞTIRMALIKLAR

Yatmadan önce aperatif seçimler yapmak önemli olabilir fakat sağlıksız seçimler yaparsanız kilo vermek yerine kilo alırsınız. Bununla birlikte planlı ve kilo verme amaçlı diyetinizin parçası olan yiyecekler kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yatmadan önce yiyeceğiniz şeyler başlangıçta 200 yada daha az kalori içermeli, lif ve protein bulundurmalıdır. Lif ve protein açlığı kontrol etmek açısından önemlidir. Lif yavaş sindirilir ve sizi daha uzun süre tok tutar. Proteinin ise açlığı nasıl kontrol ettiği tam açık değildir fakat açlığı düzenleyen hormonları etkiler (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 2005).

NE TÜR ATIŞTIRMALIK SEÇİMİ YAPILMALI?

Yatmadan önceki atıştırmalıklar toplamda 180 kalori, protein 18 gram ve 2 gram içerir. Buna örnek olarak bir kase yoğurt, 4 ceviz ve yarım fincan çilek tüketilmesi sayılabilir. Beş tam tahıllı kraker ile bir yemek kaşığı fıstık ezmesi de 195 kalori, 6 gr protein ve 3.5 gr lif sağlayarak ihtiyaçlarınıza cevap verebilir. Sebze, havuç, tam tahıllılar, bir dilim tost, yağsız süt, haşlanmış yumurta da yenilebilir. Kısacası lif, protein ve yağsız olmak üzere abartmadan ölçülü bir şekilde tüketim yapılmalı ve bu şekilde açlığın bastırılması ve kilo verilmesi sağlanabilir.

UYKU ÖNCESİ ATIŞTIRMALIKLAR, UYKU VE ZAYIFLAMA

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, yeterli uyku almak genel planın önemli bir parçasıdır. Kötü bir gece uykusu iştah kontrol hormonları bozar ve yeterli uyku almadığınızda ekstradan açlığa neden olur. Bu nedenle uyku düzensizliği, yatmadan önce ne kadar siz yeseniz de yemeseniz de uykunuzu etkiler.

Kilo Vermek İçin Yatmadan Önce Ne YemeliGece tıkabasa yemek yeme uyku düzensizliği yapabilir, bu nedenle yatağa gitmeden 2-3 saat önce büyük porsiyonlarda yemek yememeniz daha uygundur. Bununla birlikte yatağa aç bir şekilde gitmek de uykusuzluk yapabilir. Bu çerçevede her iki durumun etkisinden kurtulmak 200 kalorilik atıştırmalık sayesinde olabilir. Diğer yandan uyumadan önce, uyku düzensizliğini önlemek adına kahve, kola veya çay gibi herhangi bir uyarıcıdan da kaçınmalısınız. Çikolatanın da aynı zamanda uykuyu bölen bir besin olduğu unutulmamalıdır.

UYKUYA YARDIMCI OLAN GECE ATIŞTIRMALIKLARI

Gece atıştırmalıkları istenmeyen kilolara yol açacak diye bir şey yoktur. Siz uyuduğunuzda vücudunuz vitamin kaybettiği için yatmadan önce besleyici atıştırmalıklar yemek gerçekten iyi olabilir. Peki bu nasıl oluyor? Anahtar olan uygulama sağlıksız olan atıştırmalıkların değil gerekli besinler açısından zengin olan gıdaların yenilmesidir. Hatta belirli gıdalar uykuya dalmanıza dahi yardımcı olabilir.

Şeker

Bol miktarda şeker ihtiva aperatifler kan şekerinin dalgalanmasına neden olur. Bu dalgalanma sizin uyanık kalmanıza neden olur. Daha az şeker yiyerek hem kilo kontrolüne hem de uyku düzenine yardımcı olabilirsiniz. Bol şekerli aparatifler yerine elma ve portakal gibi meyve ve sebzeler tüketilerek hem besin değeri yüksek ve sizin özleminizi tatmin edebilen besinler alınır hem de kalori ve yağ oranı düşük olduğundan kilo almazsınız. Benzer şekilde kuru incir, hurma ve kuru erik diğer sağlıklı gıdalarda yatmadan önce çerez şeklinde tüketilebilir.

Triptofan

Gece geç saatlerde açlık hissettiğinizde serotonin üretimini uyaran bir amino asit olan triptofan bulunduran gıdalar tercih edin.  asit içeren gıdaları tercih ediniz. Serotonin beyindeki bir nörotransmitter maddedir ve sizin sakin ve uykulu hale gelmenizi sağlar. Triptofan içeren gıdaların başında fındık gelir, fındık bunun yanı sıra duygu durumunuzu iyileştirir, size lif sağlar ve antioksidan özellik içerir.

Az yağlı süt, peynir ve yoğurt da triptofan bakımından yüksektir. Bu tür gıdalar uykuya dalmanızı sağlayacak hafif atıştırmalıklardır.

UYKUYA DALMANIZI SAĞLAYACAK GIDALAR

Ilık süt, yulaf ezmesi ya da düşük yağlı veya yağsız süt ile tam tahıllı kahvaltılık gevrek, az yağlı peynir ile dilimlenmiş elma yada bir muz, tam tahıllı ekmek yada kraker ile fıstık ezmesi iyi seçimlerdir.  

UYKU BOZAN GIDALAR

Sağlıksız gıda seçimi ile gece atıştırmalıklarından vazgeçmelisiniz. Baharatlı gıdalar hazımsızlık ya da mide ekşimesi neden olarak sizi uyanık tutabilir. Yağ oranı yüksek gıdalar sindirimi uzun sürdüğü için yatmadan hemen önce yerseniz uykunuzu bölebilir. Kafein ve alkolün yanı sıra yatmadan evvel çok su içmek de uykunuza müdahale edebilir. Bu nedenle gece yatmadan en az 90 dakika önce su içmeyi bırakın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
1 saatte 4 cm incelmek
En çok satan zayıflama kitapları
Alabaş Neye İyi Gelir?
İp Atlayarak Kilo Verme
Çilek zayıflatırmı
zayıflamak için otlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.