Kilo Vermenizi Engelleyen Sebepler

Yağlı yemeyi bıraktınız, vücudunuzun ihtiyacından fazla olan karbonhidrat alımını durdurdunuz ve düzenli olarak haftada en az dört kere spor yapmaya başladınız. Fakat hale kilonızda herhangi bir kayıp yok. Bunun nedeni ne olabilir? Makalemizde tüm bunları yapmamıza rağmen hala kilo verememenize sebep olan faktörleri bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

– Yetersiz Kas Miktarı: Vücudunuz ne kadar kas kütlesine sahipse o kadar fazla yağ kaybedersiniz. Herhangi bir spor yaparken, televizyon izlerken hatta uyurken bile bu kas kütlesi vücudunuzdaki fazla yağları yakmak için çalışmaktadır. Bu sorundan kurtulmak için ne yapmalısınız? Vücuda kas kütlesi inşa etmek çok kolay bir şeydir değildir, düzenli olarak ağırlık egzersizleri sayesinde zaman geçtikçe şekillenmeye başlar. Oturduğunuz yerden bile vücudunuzda bulunan fazla yağların kas kütleniz tarafından yakılmasını istiyorsanız mutlaka çok ağır olmasada ağırlık antremanı yapmaya başlayın. Unutmayın vücut geliştirici kişiler kadar kas yapmanıza gerek yok.

– Aileden Gelen Genetik Yatkınlık: Eğer ailenizde özellikle birinci dereceden akraba sayılan anne-baba fazla kilolu ise çocuklarının da aşırı kilolu olması muhtemeldir. Bunun için sizin yapabileceğiniz çok fazla bir seçenek olmasada aşırı kilolu olup olmamak sizin elinizde. Genetikten gelen şişmanlık için birinci dikkat edilmesi gereken kural sabırlı olmaktır. Bir anda şok diyetler yapmak yerine uzun vadede kilo verdiren diyetleri seçmek ileride kaybettiğiniz kiloları geri almamanız için önemlidir. Unutmayınki her verdiğiniz kiloyla birlikte kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizde buna paralel olarak azalmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

– Yaş: Yaş arttıkça buna ters orantılı olarak metabolizma hızı düşmektedir. Bu yüzden yaşlandıkça dahada hareketsiz birisi olmaya başlarsanız vücudunuzdaki kas kütlesi azalıp yerine yağ dokusu oluşmaya başlar. Bunun için hergün koşu bandında bir saatlik yürüyüş veya hemde günün stresinden kurtulmanızı sağlayacak bir saatlik yoga kursu bile metabolizmanızın çalışmasını sağlayacaktır. Hatta eğer bir apartmanda oturuyorsanız asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih ederseniz bu size gün içerisinde çok faydalı bir egzersiz olucaktır.

– Vücutta Salgılanan Hormonlar: Vücutta beyin, mide ve özellikle yağ dokuları tarafından salgılanan birçok değişik hormon bulunmaktadır. Bu hormonlar kişilerde genetik farklılıklar olduğu için herkeste aynı şekilde ve aynı seviyede salgılanmaz. Bazı kişilerde salgılanan bu hormonlar yüzünden aşırı kiloya yatkınlık, zor kilo verme gibi durumlar görülebilir. Eğer böyle bir durumun olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka bir endokrinolji uzmanından yardım almalısınız. Bu sayede eğer bir hormon rahatsızlığınız mevcutsa dışarıdan müdehale ile hormonların normal seviyelerine çekilmesi mümkündür.

– Günlük Kullanılan İlaçlar: Çok fazla etkisi olduğunu düşünmediğiniz fakat diyabet, depresyon, tansiyon gibi günlük olarak almak zorunda olduğunuz bir takım ilaçlar, vücudun iştah seviyesini arttırarak vücutta yağ depolanmasına neden olabilir. Bunun için sürekli olarak kontrole gittiğiniz doktorunuza durumu anlatıp alternatif ilaçlar varsa onları deneyebilirsiniz. Unutmayın her ilacın değişik yan etkisi bulunduğundan farklı ilaçlar denemek bu problemi gidermenize yardımcı olucaktır.

– Yediğiniz Besinleri Tanıyın: Yapılan çeşitli araştırmalara göre aşırı kilosu bulunan kişiler yedikleri yemeklerin kalorisini bilmemekle beraber çok fazla önemsemedikleri ortaya çıkmıştır. Bu kişilere 1500-2000 kalorilik yemekler sorulduğunda alınan cevaplar sadece 100-200 şeklinde olmuştur. Bu şekilde kalorisini bilmeden tükettiğiniz birçok besin belkide sandığınızdan daha yüksek kalorilere sahip olabilir. Bunun için mutlaka gün içerisinde tükettiğiniz yiyeceklerin ve içeceklerin bir listesini çıkartın ve bunların kalori miktarını bulun. Ondan sonra gözünüze çok fazla gelenleri çıkartın ve gündelik yaşantınıza mümkün olduğu kadar az kalori alarak devam edin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gentest zayıflama
işyeri diyeti
Ekmek Yiyerek Zayıflama
En çok satan zayıflama kitapları
Zayıflarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Zayıflama Kuralları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.