KİMLER ARİTMİ RİSKİ TAŞIYOR?

Bazı faktörler kalbinizde aritmi gelişme riskini artırabilir. Bu faktörler şöyle sıralanabilir:

Koroner arter hastalığı, diğer kalp problemleri ve geçirilmiş kalp ameliyatları: Daralmış kalp arterleri, kalp krizi, anormal kalp kapakları, geçirilmiş kalp ameliyatları, kardiyomiyopati ve kalp hasarı gibi faktörler her tür aritmi için potansiyel risk oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar

• Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon koroner arter hastalığının gelişme riskini artırır. Ayrıca sol karıncık duvarının daha sert ve kalın olmasına yol açarak elektrik sinyallerin iletimini değiştirir.

Konjenital kalp hastalıkları: Bir kalp anormalisi ile doğmuş olmak kalp ritmini etkileyebilir.

Tiroid problemleri: Vücudunuzdaki tiroit bezi, çok fazla tiroid hormonu salgıladığında metabolizmayı hızlandırır. Bu durum hızlı veya düzensiz kalp atışlarına neden olarak atriyal fibrilasyona davetiye çıkarabilir. Tiroit bezi yeterli miktarda tiroit hormonu salgılamadığında ise metabolizma hızı düşer ve bradikardi meydana gelir.

İlaçlar ve besin takviyeleri: Reçetesiz olarak satışa sunulan “Psödoefedrin” içerikli öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları ile diğer bazı reçeteli ilaçlar da aritmi gelişmesini tetikleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet: Koroner arter hastalığı ve yüksek tansiyona yakalanma riski kontrol altına alınmamış diyabet ile önemli ölçüde artar.

• Obstrüktif uyku apnesi: Uyku esnasında nefes kesilmesine neden olan bu hastalık, bradikardi, atriyal fibrilasyon ve diğer aritmi risklerini arttırır.

Elektrolit dengesizliği: Kandaki potasyum, sodyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller, kalpteki elektriksel iletimi tetikleyerek kalp atımlarının oluşmasına yardımcı olur. Çok yüksek veya çok düşük mineral seviyeleri kalpteki elektriksel sinyalleri etkileyerek aritmi gelişimine yol açar.

Aşırı alkol tüketimi: Çok fazla alkol içilmesi, kalbinizdeki elektriksel sinyalleri olumsuz etkileyebilir ve atriyal fibrilasyon gelişme olasılığını artırabilir. Aşırı alkol tüketimi sonrası gelişen atriyal fibrilasyona bazen “tatil kalp sendromu” da denir. Kronik alkol bağımlılığı kalbin daha verimsiz çalışmasına ve kardiyomiyopatiye yol açabilir.

Kafein ve nikotin kullanımı: Kafein, nikotin ve diğer uyarıcılar kalbin daha hızlı çalışmasına neden olarak ciddi aritmilerin gelişmesini tetikler. Amfetamin ve kokain gibi uyuşturucular kalbi derinden etkileyebilir. Ayrıca birçok aritmi türü, ventriküler fibrilasyona ve hatta ani ölümlere bile yol açabilir.

KOMPLİKASYONLAR NELEDİR?

Bazı aritmiler beraberinde değişik ciddi komplikasyonlar da getirir.

İnme: Kalp boş titreşimler meydana getirmeye başladığında, kanı etkin şekilde pompalayamaz ve biriktirmeye başlar. Bu durum kan pıhtılarının oluşmasına yol açar. Kalp atımı sırasında kalpten çıkarak vücuda giden pıhtılar beyinde felce neden olabilir. İnme (felç), beynin bir kısmının zarar görmesine ya da ölüme yol açabilir. Atriyal fibrilasyon yaşayan kişilere reçete edilen warfarin (Coumadin), dabigatran (Pradaxa) veya rivaroksaban (Xarelto) felce neden olan kan pıhtılarının oluşmasını önlemeyi amaçlar.

Kalp yetmezliği: Kalbin bradikardi, taşikardi veya artriyal fibrilasyon nedeniyle uzun bir süre etkili şekilde çalışmaması ve pompalama yapamaması kalp yetmezliği yaratabilir. Bazen kalp yetmezliğine neden olan aritmi oranının kontrol altına alınması kalp fonksiyonlarını iyileştirebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
B12 Vitamininin Yararları
Sağlıklı beslenme – yaşam
Temiz Hava
Yüksek Posalı Yiyecekler
Karbonmonoksit Zehirlenmesi
Manyetik Alanın Zararları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.