KALP BÜYÜMESİ RİSK FAKTÖRLERİ

Aşağıdaki risk faktörlerinden herhangi birine sahip olmanız kalp büyümesine maruz kalma riskinizi arttırabilir:

• Yüksek tansiyon: Tansiyon değerlerinin 14/9 değerinden yüksek olması kalp büyümesi açısından riski arttırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp büyümesi ya da kardiyomiyopati olan aile öyküsü: Anne-baba ya da kardeşlerde kalp büyümesi yaşanması, sizde de meydana gelme olasılığını arttırır.

Kalpteki tıkalı damarlar (koroner arter hastalığı): Eğer kalbinizde koroner arter hastalığı varsa, arterlerdeki yağ plakları kalpteki damarlarda kanın düzgün ve yeterli şekilde akmasına engel olacaktır. Bazen tıkanmadan dolayı kan ulaşamayan kalp bölgelerinden bazıları hasar görür ve doku ölümü gerçekleşir. Dolayısıyla kalp krizi meydana gelir. Bu durumda, kalp vücudun geri kalanına yeterli miktarda kan ulaştırmak için daha fazla pompalama yapmak zorunda kalacak ve büyüyecektir.

Konjenital kalp hastalıkları: Eğer kalp yapısını etkileyen bir kusur ile doğmuş iseniz ve özellikle bu durum tedavi edilmediyse, kalbin büyüme riski oluşur.

Kalp kapak hastalıkları: Kalbin Mitral, Aort , Pulmoner ve Triküspit olmak üzere dört kapağı bulunmaktadır. Kapaklar kan akımı esnasında açılıp kapanırlar. Bir dizi etken kapaklarda daralma (stenoz), sızıntı (yetmezlik) veya yanlış kapanış (prolapsus) gibi sorunlara yol açar. Bu koşullardan herhangi biri kalp büyümesine de yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalp krizi: Bir kalp krizi geçirilmiş olması kalp büyümesine yakalanma riskini artırır.

KOMPLİKASYONLAR

Kalp büyümesine bağlı gelişen komplikasyonlar, büyümenin kalbin hangi bölgesinde meydana geldiğine ve altta yatan nedene bağlıdır
Kalp büyümesine bağlı gelişen yaygın komplikasyonlar aşağıdaki gibi olmaktadır:

Kalp yetmezliği: Kalp büyümesinin en ciddi türlerinden birisi, sol karıncığın büyümesidir. Çünkü kalp yetmezliği riskini arttırır. Kalp yetmezliği, kalbin vücuda yeterli miktarda kan pompalamaması durumunda ortaya çıkar. Zamanla kalp artık üzerine düşen görevi yeterince yerine getiremez, kalp kası zayıflar ve karıncıklar o derece genişleyip büyür ki, vücuda yeterince kan pompalamayacak hale gelir.
Kan pıhtıları: Kalp büyümesi olan kişiler kalp yüzeyinde pıhtı oluşma riskine karşı daha hassas olurlar. Pıhtıların kalpten dışarı pompalanması ve dolaşım sistemine katılması, kalp ve beyin gibi hayati organlara kan akışının engellenmesi sonucu kalp krizi veya beyin felcine yol açabilir. Eğer pıhtılar kalbin sağ tarafında ortaya çıkarsa, akciğerlere doğru ilerleyerek “ pulmoner emboli” adı verilen tehlikeli bir duruma neden olabilirler.
Kalp üfürümleri: Kalbi büyüyen kişilerde dört kapakçıktan ikisinin (Mitral ve triküspit) düzgün kapanmaması sonucu kan geriye kaçar. Bu geriye doğru akış, kalp üfürümleri olarak adlandırılan sesler oluşturur. Kalp üfürümleri çoğunlukla zararsızdırlar ancak takip edilmelidir.
Kalp durması ve ani ölüm: Kalp büyümesinin bazı türleri kalp ritminde aksamalar yol açabilir. Bu tür kalp ritimlerinin bazıları kanın vücuda taşınması için çok yavaş kalmakta ya da kalbin düzgün atmasına izin vermeyecek şekilde çok hızlı olmaktadır. Her iki durumda da, anormal kalp ritimleri bazı durumlarda bayılmalara, kalp durması veya ani ölümlere neden olabilmektedir.

Kalp Büyümesi Hastalığı Hakkında Geniş Bilgi Alacağınız Yazılar:

Kalp Büyümesi Testleri Nelerdir?

Kalp Büyümesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kalp büyümesi Tedavisi ve İlaçları

Ağrısız Boğaz Şişliği ve Tıkanıklığı Kalp Büyümesine İşaret Ediyor Olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzde Kramp Neden Olur
Göğüste Sıkışmaya Dikkat! Angina Olabilirsiniz…
İnci
Menenjit Tedavisi Nasıl Yapılır? Önlenebilir mi?
REİSHİ MANTARI (ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI)
Normal Tansiyon Değerleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.