KİMYASAL ZEHİRLERkimyasal-zehirler

Ciddi derecede ölüm riski yaratan kimyasal zehirler vardır. Bu kimyasalların bazılarını evimizde kullanmaktayız. Aşağıda yaşamınızın bir döneminde mutlaka karşılaşma ihtimalinizin olacağı 10 adet zehirli kimyasal bileşenlere ait bilgiler bulacaksınız. Verilen bu kimyasallar aslında belli dozlarda ve kontrollü şekilde hayatımızda yer almaktadır. Ama bu kimyasalları zehirli boyutlara getiren yüksek dozlarda kullanılmalarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Digoksin

Yüksük bitkinin saflaştırılmış bir özüdür. Uygun miktarlarda alındığında digoksin kalp verimliliğini arttırır. Doz miktarında değişikliğe gidildiğinde ise öldürücü sonuçlar vermektedir.

Hidrojen peroksit

Banyo dolabında bulunan ve çeşitli amaçlarla kullandığımız hidrojen peroksit % 3 ilâ 6 arasında bir konsantrasyona sahiptir. Daha yüksek konsantrasyonlarda ise bir roket etkisi vardır. Hidrojen peroksitin yapılan laboratuvar ölçümleri çok iyi bir uçucu olduğunu göstermiştir. 2005 yılında Londra metrosunda gerçekleştirilen ve 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda patlayıcı olarak konsantre hidrojen peroksit kullanıldığı tespit edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etilen glikol

Bu madde de antifriz olarak arabalarımızda bulunmaktadır ve ucuzdur. Çok basit bir madde olarak görülmektedir. Orta derecede bir toksisite düzeyine sahiptir ancak oksalik asit haline metabolize olduğunda bu orta derecedeki zehirlilik düzeyi fazlasıyla aşılabilmektedir. Sıvı bir besin görünümüne sahip olduğu için çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutunuz. Eğer fazla miktarda etilen glikol tüketirseniz yavaş bir ölüm gerçekleşecektir. Yaklaşık 72 saatlik bir sürede tüm organlar yavaş yavaş devre kalmaya başlar. Tedavisi için etanol uygulamasına gerek vardır.

Nikotin

Bitkiler içinde itüzümü ailesinin bir üyesidir. Bu yağlı sıvının sigaradaki kütlesi %0,6 ile %3 arasında değişmektedir. Nikotinin sıvı formu ile temas saatler içinde ölüme neden olabilir. Cildin dermiş tabakasından kana geçerek bu zararlı etkiye neden olur. Bu nedenle aşırı dozda sigara içmek veya nikotin yamaları kullanmak öldürücü olabilir.

Sodyum siyanür

Sanayide rutin olarak kullanılan bir reaktandır. Ama kullanımı konusunda atılacak yanlış bir adım saniyeler içinde ölüme yol açabilir. Siyanür sitokrom C oksidaz’a bağlanır. Sitokrom C oksidaz mitokondride yer alan bir proteindir ve siyanür buna bağlandığında hücre oksijen alamadığı için hayati faaliyetleri durur.

Strychnine

Kemirgenler ve kuşlar gibi istenmeyen zararlıları öldürmek için kullanılan bir pestisittir. Gizlenme kolaylığından dolayı Büyük İskender ve müzisyen Robert Johnson dahil olmak üzere birçok tarihi figürleri öldürülmesinde kullanıldığı iddia edilmektedir.  

Tabun

Keşfedilen ilk sinir ajanlardan biri olan tabun, meyveli kokusu ile bilinir ve yaydığı koku ile konvülsiyonlar ve felce neden olabilir. Tabunun kendisi çok ölümcül değildir ama bu kimyasal bileşiğin savaştaki başarısı “risin” ve “soman” gibi ölümcül toksinlerin gelişmesine yol açmıştır. Iraklı askerler İran / Irak savaşının son günlerinde Tabun kullanarak binlerce İranlının ölümüne neden olmuşlardır.

(2,3,7,8)-tetraklorodibenzo-p-dioksin

“2,3,7,8-tetraklorodibenzo-p-dioksin” portakal gazı (agent orange) içinde yer alan kirletici bir kimyasaldır. Portakal gazı ise Vietnam savaşında yoğun olarak kullanılmış ve yaprak dökümüne neden olmuştur. Savaştan sonra bile yeni doğanlarda birçok anormalliklere neden olmuştur.

VX

Araştırmacılar tarafından ilk olarak 1950’lerde perakende satışı için üretilen bu kimyasal madde başlangıçta pestisit olarak satışa sunulmuştur. Sonradan kitle imha silahı olarak kullanılmış ama şükür ki günümüzde kalan stokları da yok edildiği için insanların bu madde ile temas etme ihtimalleri oldukça düşüktür.

Batrakotoksin

En güçlü ve non-peptid bazlı zehirli madde olarak bilinir. Kurbağaların üretmiş olduğu zehirden yapılması ile ünlenmiştir. Kurbağaların kendileri toksini üretmez yedikleri Melyrid böceklerinin sindirimi yoluyla bu toksin meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    YAVV BANA ACELE DÜNİYANIN EN ZEHİRLİ HAYVANI LAZIM
    LÜTFEN ABİLERİM KARDEŞLERİM

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?
RNA
Terleme Tedavisi
Ur
Akraba Evliliği
Kepeği Gidermek İçin 20 Doğal Yöntem
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.